Jakie tabletki porzeciwbólowe?

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sylwka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 21 kwie, 2005 13:50
Lokalizacja: Kalisz

Jakie tabletki porzeciwbólowe?

Post autor: Sylwka »

mam pytanko-mam 27 lat jestem na diecie bezglutynowej(od niedawna)!bardzo czesto boli mnie glowa-zawsze łykłam tabletki ibuprom-a wiem,ze teraz ich łykac nie moge-bo one zawieraja gluten, i wiele jest tabletek przeciwbolowych i przeciwgoraczkowych ktore zawieraja gluten
blagam-podajcie mi nazwy lekarstw-ktore wy czasami zazywacie-ktore nie zawieraja glutenu!!??
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Ja łykam Apap i mi pomaga i nie mam żadnych problemów, ale nie ma go na liście leków bezglutenowych, ale znajduje się tu np. Ibuprofen. Cała lista jest tutaj:
viewtopic.php?t=54

Pozdrawiam, nie przejmuj się, wszystko będzie dobrze :D
Awatar użytkownika
ania
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: czw 13 paź, 2005 14:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ania »

Jak to jest właściwie z ibupromem? Bo ja dokładnie przejrzałam skład, przeszukałam w internecie i nie widzę problemu. "Wypełniaczem" w ibupromie jest skrobia kukurydziana. Poza tym absolutnie nie mam po nim żadnych skutków ubocznych jak po innych lekarstwach zawierających gluten. Może ktoś coś wie więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ibuprom to jedna z nazw handlowych ibuprofenu. Ibuprofen jest niesterydowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek ten podobnie jak kwas acetylosalicylowy może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka, wrzód trawienny i krwawienia z przewodu pokarmowego. Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu narażone są szczególnie osoby z wywiadem w kierunku choroby wrzodowej. Natomiast paracetamol wykazuje działanie wyłącznie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie jest lekiem przeciwzapalnym. Źródła (gł. portale farmaceutyczne, które odwiedziłam) polecają raczej paracetamol jako ogólnie mówiąc łagodniejszy dla przewodu pokarmowego. Celiakia nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowania ibuprofenu, podobnie jak kwasu acetylosalicylowego (czyli popularnej aspiryny), jednak ze względu na możliwe reakcje ze strony przewodu pokarmowego paracetamol jest chyba lekiem z wyboru. Nie bez znaczenia jest też fakt dość częstych reakcji alergicznych (zwłaszcza w przypadku aspiryny, ale ibuprofenu również).
Doskonała strona poświęcona lekom przeciwbólowym i przeciwzapalnym:
http://www.luskiewnik.gower.pl/analgetica.html
Podsumowując: jeśli nie masz skłonności do wrzodów żołądka - ibuprofen jest o.k. , nawet lepszy, bo oprócz działania przeciwbólowego ma działanie przecwzapalne. Ale na zwykły ból głowy przy wrażliwym przewodzie pokarmowym - raczej paracetamol. Pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

moja mała celiaczka jest strasznie uczulona właśnie na paracetamol - natychmiast wysypka na całym ciele (chociaż nie wiem, czy ma to związek z celiakią), natomiast świetnie znosi Aponaproxen
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Paracetamol, ibuprofen czy kwas salicylowy występują pod różnymi nazwami w handlu i każdy producent ze wzgledu na przepisy patentowe zmienia skład tabletki i jej nazwę po swojemu. W tym gąszczu trudno oddzielić tabletki bezpieczne od podejrzanych, bo inwencja farmaceutów jest duza - skrobia różnego pochodzenia, laktoza, talk, sama nie wiem co jeszcze.
W tej sytuacji względnie bezpieczne wydają się leki przeciwbólowe w czopkach (w tej postaci obecny jest ibuprofen i paracetamol) gdyz ich kontakt z przewodem pokarmowym dotyczy b. niewielkiego odcinka ;)
ale i tak namawiam do przeczytania składu przed użyciem.
Aśka P.
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Osobiście, drogą wczytywania się w skład preparatów z paracetamolem w aptekach, stwierdziłam, że większość tychże preparatów zawiera skrobię niesprecyzowaną (określoną po prostu jako skrobia), (wrr!).
Jedyne tabletki jakie spotkałam, w których znalazłam wyraźnie opisaną skrobię (o ile pamiętam, chyba kukurydzianą, nie mam teraz w domu ulotki) to: Paracetamol Polfy Łódź (zdobyty w Wawie) oraz Paracetamol Herbapolu Wrocław (zdobyty we Wrocławiu).
Możliwe, że dzwoniąc do poszczególnych producentów niepewnych leków przeciwbólowych dałoby się zidentyfikować tajemniczą skrobię jako którąś z dla nas jadalnych, ale ja jak dotąd nie miałam na to siły i czasu, więc na razie trzymam się tych powyższych. Z listy leków zamieszczonej na tym forum (link do niej podaje wyżej Asia S.) wnioskuję, że dobre dla nas powinny być jeszcze:
Paracetamol Biofarm/ Paracetamol syrop Galena/ Paracetamol syrop Pliva/ Paracetamol tabl. 0,5 Polfa Łódź/ Paracetamol tabl. 500 Polfa Grodzisk Maz./
ODPOWIEDZ