Polenty

Wszystko o dozwolonych makaronach i pysznych ryżach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Polenty

Post autor: Agniesia »

Polenta z pikantnym farszem mięsnym

Składniki:
1 l mleka
sól, pieprz
200 g kaszki kukurydzianej

Nadzienie:
1 marchewka
2 cebule
500 g wieprzowej łopatki
2 łyżki oleju
1 łyżka octu winnego
1 szklanka bulionu
1 łyżka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki soli
10 kropli sosu tabasco
50 g sera żółtego
1 łyżka margaryny

Wykonanie:
Mleko zagotować, przyprawić. Zmniejszyć ogień, mieszając dodawać kaszkę. Gotować na wolnym ogniu 20 min. Jarzyny i mięso oczyścić, umyć, pokroić w kostkę. Rozgrzać olej, zeszklić cebulę, dodać mięso, podsmażyć. Dodać marchewkę, ocet i bulion. Dusić 10-15 min, aż odparuje połowa płynu. Przyprawić solą. tabasco i papryką. Formę wysmarować margaryną. Wyłożyć połowę polenty, na nią nadzienie, pokryć resztą polenty. Wstawić do piekarnika. Piec przez 20 min w temp. 200°C. Ser pokroić w kostkę, posypać potrawę, piec 10-15 min.
Ostatnio zmieniony śr 13 paź, 2004 09:05 przez Agniesia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Polenta zapiekana z cielęciną i sosem pomidorowym

Składniki:
4 ząbki czosnku
sól, pieprz
190 g kaszki kukurydzianej2 łyżki szałwi
8 łyżek oleju
500 g pomidorów
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego ac
1/2 łyżeczki skórki z cytryny
400 g selera z nacią
250 g kopru włoskiego z nacią
1 łyżka rozmarynu
400 g cielęciny
180 g startego sera żółtego
30 g masła

Wykonanie:
Czosnek obrać, posiekać, 1 ząbek wrzucić do 1 l wody, dodać pieprz i sól, zagotować. Wsypywać kaszkę, mieszając. Gotować 30 min na małym ogniu. Dodać 2 tyżki oleju i łyżkę szałwi. Blachę natłuścić, rozsmarować polentę, ostudzić, pokroić. Pomidory sparzyć, obrać, pokroić. 2 ząbki czosnku usmażyć na 2 łyżkach oleju. Dodać pomidory, koncentrat i nasiona kopru, dusić mieszając ok. 30 min. Przyprawić skórką z cytryny, solą i pieprzem. Selery i koper umyć, miąższ pokroić w plasterki, 25 g listków selera i nać kopru odłożyć. Pozostały czosnek poddusićwłyżce oleju. Dodać seler i koper, dusić 5-8 min, przyprawić solą i pieprzem. Osaczyć. Rozmaryn, nać selera i kopru, resztę szałwi posiekać, wymieszać. Cielęcinę umyć, pokroić na plastry, rozbić. Oprószyć solą i pieprzem, obsmażyć na łyżce oleju. Formę natłuścić, wyłożyć 2/3 selera z koprem, posypać 4 łyżkami sera i ziołami. Ułożyć warstwę polenty, mięso, oprószyć ziołami i serem, rozsmarować sos pomidorowy. Ułożyć resztę polenty i warzyw, posypać serem i wiórkami masła. Piec 20-25 min w temp. 220°C.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Polenta z kapustą włoską

Składniki:
1 1/2 l bulionu mięsnego
2 łyżki oliwy 250 g kaszy kukurydzianej
sól, pieprz
200 g wieprzowiny bez kości
50 g wędzonego boczku
1 cebula
2 łyżki świeżego majeranku lub natki
1 kapusta włoska
3 łyżki żółtego sera

Wykonanie:
Formę wysmarować oliwą. Bulion zagotować (2 łyżki pozostawić), powoli wsypywać kaszę, mieszając. Gotować 35-40 min na małym ogniu. Przyprawić solą i pieprzem. Mięso umyć, pokroić na kawałki, boczek w kostkę. Cebulę obrać, posiekać. Resztę oliwy rozgrzać, podsmażyć mięso, dodać boczek i cebulę, smażyć chwilę. Wlać 2 łyżki bulionu, przyprawić solą, pieprzem i ziołami. Wymieszać z polentą. Liście kapusty sparzyć, osuszyć. Formę wyłożyć kapustą, ułożyć 1/2 polenty, przykryć liśćmi, włożyć pozostałą polentę, posypać serem. Wstawić do gorącego piekarnika, zapiekać, aż ser się rozpuści.
Obrazek
Awatar użytkownika
JoannaW
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 116
Rejestracja: ndz 18 sty, 2004 18:40
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JoannaW »

aż musiałam zobaczyć cóż to jest polenta?
Według "Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego

polenta potrawa włoska, papka, pierw. z mąki kasztanowej, obecnie głównie z kukurydzianej (niekiedy z serem), rodzaj mamałygi.
Etym. - wł. `jw.` z łac. pollenta `kasza perłowa; mąka jęczmienna`.


:D I znowu wiem coś nowego :D
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Właśnie właśnie taka mamałyga :roll:
Ostatnio zmieniony pn 31 lip, 2006 11:13 przez Agniesia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

ja polenty robie z kaszą jaglaną wychodzą super :D
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Agniesiu, czy do tej zapiekanki w pierwszym przepisie (polenta z pikantnym farszem mięsnym) dodaje się polentę w postaci świeżo ugotowanej masy (takiej gorącej znaczy) czy trzeba ją najpierw ostudzić żeby stężała? Przepraszam za głupie pytanie, ale powyższy przepis za mną chodzi ostatnio, a nigdy nie robiłam jeszcze polenty... Aha, i czy można to ugotować na wodzie zamiast mleka?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

kfiatek pisze:czy można to ugotować na wodzie zamiast mleka?
Ja zawsze gotowałam na wodzie i wychodziło bardzo dobre... no, dopóki mogłam jeść kukurydzę. Ale z kaszą jaglaną też jest o.k.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

kfiatek pisze:Agniesiu, czy do tej zapiekanki w pierwszym przepisie (polenta z pikantnym farszem mięsnym) dodaje się polentę w postaci świeżo ugotowanej masy (takiej gorącej znaczy) czy trzeba ją najpierw ostudzić żeby stężała? Przepraszam za głupie pytanie, ale powyższy przepis za mną chodzi ostatnio, a nigdy nie robiłam jeszcze polenty... Aha, i czy można to ugotować na wodzie zamiast mleka?
Jeśli chodzi o to czy kasza ma być gorąca, czy przestudzona - to zupełna dowolność. Zależy to oczywiście od tego jak wolisz no i czy masz czas zrobić wszystko od początku do końca w tym samym dniu. Można ugotować kaszę dzień prędzej i też będzie dobrze :)

Oczywiście że możesz ugotować kasze na wodzie.
Obrazek
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Kabran, Agniesia, dzięki! :D

[ Dodano: Pon 20 Mar, 2006 17:16 ]
Zrobiłam tą pierwszą polentę - ale to dobre jest! :D Co prawda bez sera, no i przyprawy dałam inne, bo zapomniałam kupić tabasco, więc dałam mój standardowy zestaw do duszonej wieprzowiny: czosnek świeży, jałowiec, majeranek, tymianek i trochę chili. Agniesia, dzięki za pomysł! Jakoś do tej pory nie wpadłam na to, że kaszę kukurydzianą można jeść z mięsem, może dlatego, że w dzieciństwie chętnie jadłam kaszkę kukurydzianą, ale tylko na słodko, na mleku sojowym...
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
calo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr 28 gru, 2005 19:29
Lokalizacja: Dabrowa Gornicza

Post autor: calo »

Agniesia dzieki za wspanialy przepis na polente (ten pierwszy narazie), dzis mojej rodzinie bardzo smakowala!!! :=D>: :=D>: :=D>:
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

oj z tym sosem tabasco to bym nie ryzykowała - my nie tylko nie możemy glutenu ale także ostrych przypraw i np. gazowanych napoi - przynajmniej nie powinniśmy
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Polenta czyli mamałyga czyli kukukaszka

Post autor: kawia »

Kasza kukurydziana na gęsto - na Ukrainie zwana mamałyga, we Włoszech nosi szlachetną nazwę polenta.

Koniecznie weź rondel z teflonową powierzchnią, bo się będzie przypalało, najlepiej z grubym dnem.

szklanka wody, 1/3 szklanki kaszki

Zagotować osoloną wodę i dodawać cienkim strumieniem kaszkę, ciągle mieszając, aż się zagęści, zmniejszyć płomień i gotować, mieszając często około 10 minut.
Pod koniec gotowania dodaje się według uznania dodatki:
- mleko
- tarty żółty ser - kilka łyżek
- łyżka masła

Włosi gotują polentę na wodzie pół na pół z mlekiem i dodają duuużo ostrego sera.

Polentę można jeść na ciepło - jest miękka - jako zamiennik klusek czy ziemniaków, z ostrymi sosami, można jeść ją też na zimno, na słodko, z cukrem i owocami lub na słono.
Jeśli chcemy jeść na zimno - trzeba ciepła wylać na mokry talerz i zostawić, aż zastygnie.
Jest świetna następnego dnia pokrojona w kostkę i odgrzana na patelni, zrumieniona, sama lub jako coś w rodzaju podstawy do pizzy. Zabieram też zimną polentę w pudełeczku do pracy, posypuję serem i odgrzewam w mikrofali.
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Kasza kukurydziana na gęsto - na Ukrainie zwana mamałyga, we Włoszech nosi szlachetną nazwę polenta.
Właśnie czytałam wczoraj włoską powieść wydaną w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku i tam też była mowa o mamałydze, którą żywili się włoscy chłopi w czasie wojny:). Ciekawe, jak by to zostało przetłumaczone teraz - "polenta" brzmi tak trochę salonowo:)

Uczulonym na mleko podpowiadam, że polentę można przygotować też bez mleka czy sera, więc się nie zniechęcajcie:)
Awatar użytkownika
Candy
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 11:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Candy »

Ostatnio jadłam we Włoszech placuszki z polenty przekładane łososiem i pomarańczą. Kompozycja zaskakująca ale bardzo smaczna. Muszę spróbować usmażyć sama takie krążki.
ODPOWIEDZ