Frosta

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Frosta

Post autor: miszczPZ »


Szanowny Panie,
Przepraszam za tak długie milczenie ale rozpoczał się u nas gorący sezon
urlopowy...
Niestety nasze produkty panierowne - ryby , owoce morza zawieraja gluten
(mąka pszenna), ale nasze produkty rybne niepanierowane - np.. Filety z
mintaja czy mieszanaka owoców morza, krewetki koktajlowe, tygrysie są
'czyste' - naturalne i wolne od glutenu.

Jeżeli chodzi o nasze dania, to niestety tez prawie wszystkie zawieraja
gluten, jedynie nasze nowe warzywa : czerwone, żólte, zielone warzywa na
patelnie są prostymi produktami nie zawierającymi zawiesistych sosów i
skomplikowanych mieszanek przypraw (w których bardzo często jest gluten)

Zachęcam do zakupów produktów Frosty i oczywiście czytania
etykiet/deklaracji na opakowaniach naszych produktów.
Wszystkie dane odnośnie alergenów znajdzie Pan w liście składników.

Z poważaniem,
Jolanta Stellmach
Kierownik Kontroli i Zapewnienia Jakości
Frosta Sp. z o.o.
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Ostatnio taką otrzymałem odpowiedź od firmy Frosta:

"Szanowny Panie

nasze warzywa mono., mieszanki warzywne, zupy, Sałatka owocowa Floryda nie zawierają

glutenu, jednak na jednej linii produkowanych jest w naszej fabryce wiele produktów i nie ma

gwarancji, że śladowe ilości glutenu nie przedostaną się do produktów, które wymieniłam

na początku.



Pozdrawiam
Agata Zielińska"

O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

mój mail do Frosty pisze:Szanowni Państwo ! Od lat jestem na diecie bezglutenowej i starannie sprawdzam zawartość glutenu w produktach , które kupuję.
Wiem, że producent ma obowiązek poinformować o zawartość alergenów , więc jeśli nie ma takiej adnotacji, to zakładam, że jest bezpieczny. W ten sposób wybrałam z Państwa oferty niektóre mrożonki np. ratatouile czy nasi goreng, które są wyjątkowo smaczne i nie mają informacji o zawartości glutenu.
Niestety na forum celiakia znalazłam list, z którego wynika, że w bezpiecznych mrożonkach mogą się znaleźć śladowe ilości glutenu.
viewtopic.php?t=1973
Strasznie się tym zmartwiłam, bo wychodziłoby na to, że latami nieświadomie się trułam jedząc produkty Frosty.
Jeśli rzeczywiście tak jest, to czemu na opakowaniach nie ma informacji o możliwej zawartości glutenu ?
frosta pisze:Szanowna Pani,
firma FRoSTA dbając o wysoką jakość swoich produktów, przywiązuje także szczególną wagę do ich znakowania zgodnie z przepisami prawa. Jeśli zatem na liście składników produktu nie ma mąki pszennej lub glutenu, to znaczy, ze dany produkt go nie zawiera.

Odpowiedź mojej koleżanki, Jolanty Stellmach, zamieszczona formum celiakli, była może nieco na wyrost, ale wolimy dmuchać na zimne. Nie mamy bowiem w fabryce osobnej linii do produkcji produktów bez glutenu, dlatego zawsze istnieje możliwość przedostania się śladowych ilości glutenu do produktów, których receptura go nie zawiera.
znowu ja pisze:Nie do końca rozumiem Państwa stanowisko.
Moim zdaniem informacja o alergenach powinna pojawić się zawsze jeśli istnieje możliwość zanieczyszczenia produktu glutenem, a nie tylko jeśli alergen na pewno jest w produkcie.

Nikt z celiaków nie zjadłby dania Frosty z makaronem, bo tu zawartość glutenu jest oczywista. Ale przy mrożonce z przyprawami gdzie występują warzywa i mięso, chcę wiedzieć, czy gluten nie kryje się w przyprawach albo czy nie mógł zostać przeniesiony z nieumytej linii produkcyjnej.

W tej sytuacji rzeczywiście będę musiała przestać jeść Państwa produkty, a patrząc w przeszłość zastanawiam się czy chwile kiedy czułam się gorzej nie były spowodowane Państwa niesolidnością.

Zamierzam również zniechęcać moich znajomych i rodzinę (którzy nie są na diecie bezglutenowej) do kupowania produktów Frosty, wskazując że jesteście Państwo firmą, która lekceważy zdrowie klientów, nie informując o zawartości możliwych alergenów.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Odpowiedź od dietetyka z firmy Frosta
witam,
ze względu na to , że nie mam dostępu do składu wszystkich produktów Frosty, pomogę Panu w trudnej sztuce odczytywania etykiety. Aktualnie producent musi podać informację na etykiecie, że dany produkt zawiera gluten- nawet w śladowych ilościach. Gluten może się ukrywać pod następującymi symbolami: skrobia pszenna, skrobia żytnia, skrobia modyfikowana : E1404, E1410. E 1412, E1413, E1414, E 1420, 1422, E1440, E 1442, E 1450, E 1451, białko roślinne i hydrolizowane białka roślinne, słód. Bardzo często gluten jest dodawany do : mięsnych wyrobów garmażeryjnych, rybnych wyrobów panierowanych,, panierki do mięs i ryb oraz potraw panierowanych, warzyw zasmażanych, koncentraty zup i sosów, wyroby garmażeryjne mączne
Na prośbę o przesłanie mojego pytania dalej, odpowiedź od Kierownika Kontroli i Zapewnienia Jakości
Witam,
W nawiązaniu do Pana pytania skierowanego do naszego dietetyka chciałabym poinformować, że lista składników wraz z zawartymi w nich alergenami dla naszych produktów jest umieszczona na naszych opakowaniach.
Niestety żaden z naszych produktów nie jest oznakowany symbolem przekreślonego kłosa, w związku z czym nie możemy go nazwać produktem bezglutenowym.
Jednakże zgodnie z Rozporządzeniem Komisji WE nr 41/2009 z dnia 20 stycznia 2009 r dotyczącego składu i etykietowania środków spożywczych odpowiednich dla osób nietolerujących gluten produktem bezglutenowym jest ten , którego zawartośc glutenu nie przekracza 20 mg/kg a ' produkt o bardzo niskiej zawartości glutenu' - do 100 mg/kg.

Nasza firma wykonuje szereg badań i analiz chemicznych dla naszych produktów , w celu kontroli i monitoringu zawartości wszystkich substancji alergennych , w tym także dla glutenu. Podstawą do tego typu badań jest analiza ryzyka zakażeń krzyzowych , którą wykonujemy na bieżaco, a jej wyniki są sprawdzane przez niezależnych auditorów.

Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie , wyniki dotychczasowych badań, wiedzę naukową oraz małą wiedzę na temat Pańskiego przypadku choroby, mogę zarekomendować Panu jedynie spożywanie naszych produktów rybnych niepanierowanych : Kostka z mintaja, Kostka z morszczuka, Kostka z dorsza oraz owoców morza niepanierowanych : Krewetki koktajlowe , Krewetki tygrysie , Owoce morza. A jesli Pan gustuje w innych kategoriach naszych produktów FRoSTA, to polecam produkty z serii : warzywa na patelnię (szczególnie bez sosu) oraz zupy, które mogą byc bazą do bardzo dobrych wyszukanych potraw. Przepisy znajdzie Pan na naszych opakowaniach oraz na naszej stronie internetowej.

Jesli moja odpowiedz nie w pełni Pana zadawala, służę pomocą.
pozdrawiam,
Moja odpowiedź:
Dzień dobry,
uprzejmie dziękuję za odpowiedź, oraz za zainteresowanie "moją sprawą". Niestety nie do końca rozumiem Pani odpowiedź.

Skoro robicie Państwo odpowiednie badania, skoro badania na zawartość glutenu (m.in.poprzez krzyżowanie linii produkcyjnych) wychodzą negatywnie, to dlaczego nie możecie Państwo stwierdzić, że dany produkt jest bezglutenowy (< 20 mg/kg)? Jeśli produkt rzeczywiście może być "zanieczyszczony" glutenem, to czy taką informację zawsze znajdę na opakowaniach? Czy może być to (niejako) wyznacznik tego, czy mogę Państwa dany produkt jeść, czy nie?
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
pariko
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: ndz 06 mar, 2011 18:28
Lokalizacja: Krk

FROSTA

Post autor: pariko »

Witam serdecznie,
poszukuje Pani zapewne produktów bezglutenowych.

Aby dany produkt nazwać bezglutenowym, nie wystarczy tylko badanie danego produktu . Zgodnie z obowiazującym prawem taki produkt musi spełnic dodatkowe wymagania - zatwierdzenie przez odpowiednie inspekcje, audity u każdego podmiotu uczestniczacego w łańcuchu dostaw takiego produktu itp. Nazwa 'produkt bezglutenowy' jest zarezerwowana dla konkretnego sektora żywnosci, a mianowicie produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nasze produkty nie należą do tej kategorii.

I mimo, że wiele z nich nie zawiera w swoim składzie glutenu, to jednak nie możemy zagwarantować, że jego śladowe ilości się tam nie pojawią. Wynika to z faktu, że nie zajmujemy się produkcją wyrobów bezglutenowych i nie mamy linii dedykowanej tylko do tego typu produktów.

Pozdrawiam
Agata Zielińska
pariko
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: ndz 06 mar, 2011 18:28
Lokalizacja: Krk

Post autor: pariko »

proszę wybaczyć za błąd :) niekoniecznie piszę się razem a nie osobno :)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Błędy ortograficzne wybaczamy, ale powielanie wątków jest niedopuszczalne :P
pariko
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: ndz 06 mar, 2011 18:28
Lokalizacja: Krk

Post autor: pariko »

no nie :p dopuściłam się tego wykroczenia....z góry przepraszam i będę dokładniej czytać :P
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Warzywa na patelnię firmy FROSTA są bezglutenowe, oprócz chińskich. Tu jest informacja o alergenach w danych produktach:

-http://www.frosta.pl/pl/informacje/alergeny.html
Kasia7874
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: śr 14 mar, 2012 14:43
Lokalizacja: Poznań

frosta

Post autor: Kasia7874 »

Tak. Bardzo pouczające i przydatne.... zwłaszcza produkty z kurczaka... wszystkie bezglutenowe????? W PANIERCE!!!! :D
Awatar użytkownika
LumiBo
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pn 02 kwie, 2012 21:42
Lokalizacja: Warszawa / Maków

Post autor: LumiBo »

Dodatkowo jak się kliknie na nazwę, np. Chikensy, przenosi do składu produktu, w którym jest napisane PSZENICA <hmm>
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

ale Adrian napisał o WARZYWACH NA PATELNIĘ Frosty...
a nie o całej ich ofercie.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
osia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr 16 sty, 2013 23:27
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: osia »

Zrówna Kasia7874 i LumiBo krytykują sposób w jaki Frosta prezentuje alergeny na swojej stronie .
Dla nich mąka pszenna użyta do panierowania kurczaka nie zawiera glutenu!
Uważam, że błędne podawanie alergenów w produkcie należy bezwzględnie napiętnować.

Jeśli chodzi o warzywa mrożone, to chyba każdy kto chce zrobić szybki i zdrowy obiad bardzo sobie je ceni.
Ostatnio zmieniony pt 08 lut, 2013 14:49 przez osia, łącznie zmieniany 1 raz.
Kasia7874
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: śr 14 mar, 2012 14:43
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kasia7874 »

Moim zdaniem po prostu nie są wiarygodni. Nie zaufałabym, że dania na patelnię nie mają glutenu, skoro piszą, że produkty w panierce pszennej go nie mają!!!
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Warzywa na patelnię są bezpieczne, ja jem i nic mi nie jest. :)
ODPOWIEDZ