Herbapol, Hortex

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
dmx
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: wt 14 wrz, 2004 13:15

Herbapol, Hortex

Post autor: dmx »

Od czasu do czasu piję syropy, a że w ich składzie jest syrop glukozowo-fruktozowy, postanowiłem zapytać producentów czy ich produkty są w 100% bezglutenowe. Otrzymałem tylko jedną odpowiedź, oto ona:

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pańskie pytanie informujemy, że syropy spożywcze Herbapolu Lublin (Owocowa Spiżarnia Premium, Owocowa Spiżarnia oraz Sanvit) są produktami bezglutenowymi.

Pozdrawiam

Jacek Sim
specjalista ds PR
Herbapol Lublin S.A.
jsim@herbapol.com.pl
Awatar użytkownika
dmx
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: wt 14 wrz, 2004 13:15

Post autor: dmx »

A teraz zapytajmy Hortex:

Witam!
Bardzo proszę o informację, które z państwa produktów (a mam na myśli soki) są w 100% BEZGLUTENOWE.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam, Damian.

Wszystkie nasze soki są produktami bezglutenowymi, bowiem warzywa i owoce nie zawierają glutenu. Gluten zawarty jest w zbożach i produktach z nich otrzymanych.
pozdrawiam
Grazyna Rychter
Kierownik Działu Badań i Rozwoju
Hortex Holding SA
[/i]


O bezglutenowości owoców wie każdy kto stara się przestrzegać diety. Niestety zawartość glutenu w produktach, wbrew temu co podpowiada intuicja, nie jest taka oczywista ze względu np. na zawartość syropu skrobiowego, syropu glukozowego, fruktozowego i skrobii niewiadomego pochodzenia (pszennej, ziemniaczanej bądź kukurydzianej). Stwierdzenie, że produkt jest wolny od glutenu ponieważ do jego produkcji używa się owoców i warzyw, bez uwzględnienia pozostałych składników, może mijać się z prawdą. Może, ale nie musi.
pozdrawiam,
Damian.

Oczywiście ma Pan rację. Informacja o składnikach produktu jest zawarta na opakowaniu i jak Pan zapewne to zauwazył wyroby HHSA nie zawierają składników, które byłyby źródłem glutenu. Co prawda na sokach serii Vitaminka w składzie podano, "...cukier i/lub syrop glukozowo- fruktozowy..." ale czytając dalej zobaczy Pan, że dodajemy wyłącznie cukier. Reasumując- nasze wyroby nie zawierają glutenu.
pozdrawiam
GRażyna Rychter
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

/

Post autor: vixi »

tiaa dobre i to ale tu też powtórze skoro jest to produkt naturalnie bezglutenowy to czemu nie starają się o klijentów i nie umieszczą znaczka - to tylko troche zachodu a bezglutków jest dużo i w nas siła - hehe wszystkiego mikołajkowego - vixi
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Wysłałam do Horetexu e-maila z pytaniem, jakich przypraw aromatyczno-smakowych używają do produkcji barszczyku czerwonego. Oto odpowiedź:

„…w skład naszego barszczyku czerwonego wchodzą tradycyjne przyprawy. Nie dodajemy glutaminianu sodu ani żadnych innych polepszaczy smaku.”
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

elola pisze:„…w skład naszego barszczyku czerwonego wchodzą tradycyjne przyprawy. Nie dodajemy glutaminianu sodu ani żadnych innych polepszaczy smaku.”
dobre sobie :evil: obecnie, gdy prawie każy produkt jest z glutaminianem sodu, to jest on w zasadzie "tradycyjną" przyprawą :wink:
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

elola pisze:„…w skład naszego barszczyku czerwonego wchodzą tradycyjne przyprawy."
IMHO, nie popisali się tą odpowiedzią. Dla mnie termin "tradycyjne przyprawy" jest równie niejasny jak "naturalne przyprawy". Żaden z tych przymiotników tak naprawdę nic nie mówi o tym, czy jest to dla nas jadalne czy nie... Mąka pszenna też jest tradycyjna i naturalna - mix przypraw z jej dodatkiem może być i tradycyjny, i naturalny, i przy tym absolutnie nie bezglutenowy :roll:
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Oczywiście macie rację. Dlatego odpowiednio zareagowałam. W swoim e-mailu wyraziłam wątpliwość związaną z wyodrębnieniem (na opakowaniu barszczyku) soli od niewiadomych przypraw aromatyczno-smakowych oraz zdziwienie, że nie dostałam ich szczegółowego wykazu.
No i przyszła kolejna odpowiedź z Hortexu:

„...znakowanie wyrobów regulują stosowne przepisy prawne. Nasze wyroby są znakowane zgodnie z tymi przepisami.Zgodnie z nimi w przypadku składników, których jest w produkcie mniej niż 2% producent nie ma obowiązku ich wymieniane, natomiast obowiązek taki dotyczy substancji dodatkowych, jaką jest np.glutaminian. Skład na barszczyku czerwonym wyraźnie wskazuje, że glutaminianu tam nie ma. Natomiast jeśli chodzi o przyprawy to są to rzeczywiście naturalne przyprawy, bo liść laurowy, ziele angielskie i pieprz czarny. Mam nadzieję, że ta odpowiedź Panią zadowoli.”

Czuję się jak zbesztane dziecko :roll:
Awatar użytkownika
skrzypcowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr 16 mar, 2005 16:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: skrzypcowy »

Przecież to nieprawda, że używają TYLKO cukru... W składnie jest wyraźnie napisane (A) cukier, lub (B) syrop glukozowo-fruktozowy. Przy kodzie paskowym jest A albo B. Zazwyczaj jest A/B czyli używają i cukru i syropu. I po co ta ściema o bezglutenowości ich produktów? Babiczka pewnie nie wiedziała że w syropie glukozowo-fruktozowym jest gluten a potem jak jej kolega to uświadomił w następnym mailu, głupio jej było przyznać się do błędu...
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

A w ogóle to czy oni nie mogą się konkretnie opowiadać czy cukier czy syrop? bo to mnie zawsze wkurza... poczytałam i dalej szukam a tam jest a lub b lub ciort wie co, bo zgniecione i nie wiadomo gdzie.
mamuśka Mariuszka
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

A oto odpowiedź, która ja dzis dostałam

Szanowna Pani,
Soki i napoje Hortex są bezglutenowe. Nie dodajemy żadnych syropów zbożowych.
W mrożonkach tylko 5 produktów zawiera mąkę pszenną a tym samym gluten. Są to: Danie polskie (makaron), Danie sycylijskie (makaron), Warzywa do mięs (sos), Warzywa do makaronów sos), Szpinak w sosie śmietanowym (sos). Pozostałe warzywa, owoce i mieszanki nie mają żadnych dodatków przeciwwskazanych w diecie bezglutenowej.warzywa i owoce mrożone same w sobie nie zawierają glutenu.
Z poważaniem
Alicja Liberadzka
Kierownik Badań i Rozwoju


Przegrzebałam w markecie półkę z sokami Hortexu i rzeczywiście na wiekszości opakowań jest A/B czyli i cukier i syrop
Jednak trafiłam na soczki w kartonikach 200ml
-sok jabłkowy 100%(skład:sok jabłkowy wyprodukowany z zagęszczonego soku.Pasteryzowany, bez dodatku cukru)
-soczki Leon (skład:soki owocowe zagęszczone (100%), aromaty,subst.wzobgacające-witaminy, kw foliowy, mleczan żelaza , Nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów, bez cukru)

Myślicie, że można wierzyć w to info?
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: salcia »

Gdyby zaczarowac tylko wszystkie produkty i umieścic znaczek przekreslonego kłosa.O ile zakupy stałyby sie czynnościa prostą a tym samym dany producent zyskałby konsumentów.
Co do Hortexu...hmmmm .kiedyś miałam prosty przykład ,,naoczny".Rozlał się karton soku ,trzeba było widzieć po tym incydencie podłogę ze szlifowanego cementu.Nawet po rozlaniu octu tak nie wyglądała o zapachu nie wspomnę.Ja mojej Monice nie podaję tych soków i raczej staram sie ograniczać produkty których nie jestem do końca pewna.Pozostaje mi pilna obserwacja ale co robi dziecko poza domem w dziedzinie diety..tego nigdy się nie dowiem na 100%.
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Ja dziś przegrzebałam w markecie całą półkę z syropami "Owocowa spiżarnia" Herbapolu
Oczywiście w swym składzie mają albo cukier albo syrop glukozowo-fruktozowy albo jedno i drugie!
Ale znalazłam ... ze wszystkich "smaków" tylko dzika róża ma jak wół napisane A czyli cukier :)
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

sisi, czemu nie pijesz soków z syropem glukozowo-fruktozowym? Przecież on nie zawiera glutenu... LINK
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Co do syropów, ja nadal jestem ostrożna, może niepotrzebnie ale...
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

sisi pisze:Co do syropów, ja nadal jestem ostrożna, może niepotrzebnie ale...
i mi ciężko zaufać syropom...
ODPOWIEDZ