Serki Danio

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

odstawiłam serki ... buuu
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Słuchajcie, napisalam do Danone pl swoje uwagi i watpliwosci, zwlaszcza co do serkow Danio (w skladzie skrobia modyfikowana bez podania pochodzenia) oto odpowiedz(+ wyslalam juz kolejne zapytanie i czekam) Odpowiedzieli dosc szybko, a skrobia modyfikowana w Danio jest ponoc z tapioki::::
"Szanowna Pani,

Bardzo dziękujemy za wiadomość.
W odpowiedzi na Pani pytanie uprzejmie informujemy, że gluten zawierają
produkty z musli oraz jogurt biszkoptowy (informacja jest zamieszczona na
opakowaniu).
Niektóre produkty mogą zawierać śladowe ilości glutenu i to również jest
zaznaczone na opakowaniu. Jeśli chodzi o skrobię, to w produktach Danone
zazwyczaj używamy skrobi kukurydzianej, natomiast w produktach Duett jest
to skrobia pochodzenia pszenicznego i z kukurydzy (z mleczną czekoladą
kukurydziana i z pszenicy bezglutenowej) a seki Danio i Jogurty Aksamitne
mają skrobię modyfikowaną z tapioki (z bulw manioku podobnych do
ziemniaka).

W przypadku dalszych pytań pozostajemy do Pani dyspozycji.
Zapraszamy również do korzystania z naszej Infolinii pod numerem telefonu
0 801 33 11 33 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00
(opłata według taryfy lokalnej).

Łączymy wyrazy szacunku,

Katarzyna Urbanowska,
Specjalista ds. Obsługi Konsumenta,
Infolinia Danone"
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Niemal identyczną odpowiedź dostałam od nich 2 lata temu:
Danone:
Bardzo dziękujemy za wiadomość,
W odpowiedzi na Pani pytanie uprzejmie informujemy, że w produktach DANONE skrobia nie pochodzi ze zbóż, tylko z kukurydzy lub z tapioki (z bulw manioku - podobne do ziemniaka). W obecnej chwili używamy tylko skrobi kukurydzianej.
W przypadku dalszych pytań pozostajemy do Pani dyspozycji.
Zapraszamy również do korzystania z naszej Infolinii pod numerem telefonu 0 801 33 11 33 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00 (opłata według taryfy lokalnej).
Łączymy wyrazy szacunku,
Kto chce, niech znajdzie oryginał w adekwatnym temacie. I o tapioce też wtedy pisali. Trochę mnie to nawet rozczuliło, takie tłumaczenie bezglutkowi co to ta tapioka... ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
zochagrubego
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: czw 31 maja, 2007 16:33

Post autor: zochagrubego »

No własnie,na jogurtach Activia znalazłam informacje,ze moze zawierać śladowe ilości glutenu
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Coz, niestety maja tam dosc podla zasade, ze nie mozna kontynuowac raz napisanego zapytania i podejrzewam, ze kolejne czyta juz ktos inny, a napisalam, ze jesli ich to urzadza to mozemy z ramienia Stowarzyszenia oficjalnie wystosowac zapytanie i prosbe o umieszczanie dokladnych informcaji na opakowaniach. Sprawa bylaby rozwiazana raz na zawsze, pewnie umiesciliby jak zwykle "moze zawierac sladowe ilosci" ale to juz jest jakas jasnosc w sprawie. Teraz mi tylko odpowiedzieli, ze przekazali moje uwagi w odpowiednie rece....i czekaj tatka latka.
Awatar użytkownika
Danka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: sob 22 gru, 2007 08:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Danka »

Asia S. pisze:W serkach Danio (homogenizowany, np. waniliowy) skład się nie zmienił, bo jem je regularnie, natomiast pojawiły się nowe serki Danio Intenso i tam faktycznie w składzie znajduje się ów nieszczęsny syrop...
Mam przed sobą Danio Intenso (z ryżem) i ma w składzie syrop, ale glukozowo-fruktozowy. No i niestety informację, że "Zawiera śladowe ilości glutenu".
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Intenso to jednak inny produkt niz normalne Danio... Ma duzo wiecej dodatkow, a co za tym idzie, wieksze prawdopodobienstwo dorzucenia czegos z glutem :036:
Awatar użytkownika
Danka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: sob 22 gru, 2007 08:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Danka »

Ale czy sam "syrop glukozowo-fruktozowy" (w przeciwieństwie do omawianego wcześniej glukozowo-skrobiowego) jest w porzadku? Tak mi się wydawało, ale ja jestem BARDZO początkująca.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ehhh, mogłoby mi się nie chcieć, ale ciągle się chce.
topics20/campina-bakoma-danone-vt941.htm
W odpowiedzi na Pani pytanie uprzejmie informujemy, że w produktach DANONE skrobia nie pochodzi ze zbóż, tylko z kukurydzy lub z tapioki (z bulw manioku - podobne do ziemniaka). W obecnej chwili używamy tylko skrobi kukurydzianej.
W przypadku dalszych pytań pozostajemy do Pani dyspozycji.
Zapraszamy również do korzystania z naszej Infolinii pod numerem telefonu 0 801 33 11 33 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00 (opłata według taryfy lokalnej).
W odpowiedzi na Pani pytanie uprzejmie informujemy, że gluten zawierają
produkty z muesli oraz jogurt biszkoptowy (informacja jest na opakowaniu).
Niektóre produkty mogą zawierać śladowe ilości glutenu i to również jest
zaznaczone na opakowaniu.Polecamy dla dziecka między innymi Danonki,
którenie zawierają glutenu, więc można je podawać dziecku z celiakią.
Skrobia modyfikowana to jest substancja zagęszczająca, syrop glukozowo- fruktozowy to mieszanka 2 tzw. cukrów prostych: glukozy i fruktozy.
W produktach spożywczych zastępuje się nim zwykły cukier czyli sacharozę.
Wszystkie składniki używane w naszych produktach są pochodzenia
naturalnego.
etc.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: sob 22 gru, 2007 08:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Danka »

To świetnie, że Ci się ciągle chce :)
Ja naprawdę staram się "poczytać, zanim napiszę", ale do czytania jest strasznie dużo, no i porozrzucane po różnych wątkach...
W wątku, na który podałaś namiar, jest rzeczywiście wyjaśniona moja wątpliwość, bo jest mowa o syropie glukozowo-fruktozowym z pszenicy. A z nazwy tak mi bezpiecznie wyglądał - nie miałam skojarzeń z glutenem :(
Swoją drogą ciekawe, ile jeszcze jest takich składników, których nazwy nie budzą we mnie jak na razie żadnych emocji, a powinny krzyczeć wielkim głosem: UWAGA! GLUTEN!!
Awatar użytkownika
izaA
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 sty, 2008 17:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: izaA »

Czytałam już ten wątek, ale wyjaśnię, skąd moje obawy. Mam przed sobą kisiel Dr. Oetker smak owoców leśnych...skład:
skrobia ziemniaczana, kwas cytrynowy, aromaty, sok z limonki (syrop glukozowy (na bazie pszenicy))...itd...

Czy w związku z tym mam ufać, że każdy producent używający syropu glukozowego zrobionego na bazie pszenicy napisze to? Czy unikać wszystkich produktów z syropem glukozowym? A może syrop glukozowy robiony na bazie czegokolwiek nie zawiera w swoim składzie glutenu, tak jak to już uzgodniono z octem i spirytusem?

Na koniec - dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Generalnie produkty żywnościowe powinny być oznakowane zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych", którego fragmenty oraz link do całości znajdziecie w poście Rafała:
tutaj link do postu

Wynika z tego, że jeśli jest napisane samo "skrobia modyfikowana" czy "syrop glukozowy", "dekstroza", to można je uznać za bezpieczne i bezglutenowe. Jeśli mają dodatkowe oznaczenie "z pszenicy", to znaczy, że przekraczają bezpieczną normę glutenu.
Takie są wytyczne prawa i nie powinniśmy zakładać, że producenci żywności tego prawa nie przestrzegają...
Obrazek
Awatar użytkownika
manu666
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: czw 21 wrz, 2006 16:22
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: manu666 »

Ja od roku jem serki Danio tylko wiśniowe i porzeczkowe, bo podobno w tych glutenu nie ma, a i po nich nic sie nie dzieje:-)
Dlaczego widzimy tylko źdźbło w naszym oku, a nie dostrzegamy gór, pól i gaju oliwnego??

Obrazek
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

moim zdaniem wszystkie serki Danio są bezpieczne, poza tymi w których wyraźnie napisane jest, że zawierają gluten.....
Asia
Awatar użytkownika
manu666
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: czw 21 wrz, 2006 16:22
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: manu666 »

Czytac, czytac i jeszcze raz czytac sklad! CHociaz co prawda to i tak nie zawsze daje efekty, bo roznie to z producentami jest:/
Dlaczego widzimy tylko źdźbło w naszym oku, a nie dostrzegamy gór, pól i gaju oliwnego??

Obrazek
ODPOWIEDZ