Słód jęczmienny

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Barwa

Słód jęczmienny

Post autor: Barwa »

Witam
Jestem zielona jak szczypiorek na wiosnę w sprawach żywieniowych bezglutenowych.
Dlatego też chciałam się was zapytać co to jest słód jęczmienny :?:
Chciałam sobie płatki kukurydziane kupić i niestety w każdych był w składzie podany i nie wiem czy to jest dozwolone czy nie, czy zawiera gluten czy nie??
Heeelllllpppp
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Niestety płatki kukurydziane trzeb akupować tylko bezlutenowe,gdyż słód jęczmienny zawiera jęczmień,który bardzo szkodzi bezglutkom
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

W zwykłych płatkach kukurydzianych znajduje się słód jęczmienny a to nic innego jak skiełkowane ziarno jęczmienia i zasuszone więc dla osób na diecie bezglutenowej niestety ten produkt jest zabroniony.
Obrazek
Awatar użytkownika
Candy
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 11:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Candy »

Słód jęczmienny jest składnikiem czekolad Lindt, takie luksusy to niestety też nie dla nas
Barwa

Post autor: Barwa »

Cecylia pisze: to nic innego jak skiełkowane ziarno jęczmienia
W tym natłoku informacji nawet zapomniałam o tym. :oops:

Dzięki za naprowadzenie.
agata786
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 07 mar, 2011 18:24
Lokalizacja: Oleszyce

Post autor: agata786 »

słód jęczmienny znalazłam w wafelkach firmy WAB BEZGLUTEN s.c. , żeby było śmieszniej i straszniej to są one oznaczone jako bezglutenowe oraz znakiem przekreślonego kłosa......ta firma jest ich dystrybutorem ze Słowacji.....kupiłam je w sklepie ze zdrową żywnością.......jak można używać napisu bezglutenowe kiedy składnikiem jest słód jęczmienny?????????!!!! zjadłam go do połowy zanim wypatrzyłam ten składnik.......
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Jakie to były wafelki? Powiedz proszę, żeby kto inny się nie naciął. Wiem, że niektóre słodycze (chyba ze Słowacji), których dystrybutorem jest Bezgluten, mają co prawda znak przekreślonego kłosa, ale podpisane są: "Zawierają bardzo mało glutenu". To chyba co innego niż "nie zawierają glutenu".

Na walnym zebraniu w 2010 r. był stand sklepu, który sprowadzał bezglutenowe produkty chyba z Albionu. Nie pamiętam dokładnie, ale dawali zdegustować tam piwa, w którym był słód jęczmienny (barley malt). Dlatego się nie skusiłem. Zapomniałem, czy zwróciłem uwagę obsłudze standu. Jeśli tak, to otrzymałem wymijającą odpowiedź, a nie drążyłem tematu.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

No tak, ale wszystko jest kwestia ilosci. W hiszpanskim piwie bezglutenowym tez jest slod jeczmienny, ale jest go na tyle proporcjonalnie malo, ze w koncowym wyrobie glutenu jest 6 ppm. Podejrzewam, ze wafelki byly z firmy Celihope, czeskiej, one faktycznie nie sa oznaczane jako bg., tylko o obnizonej zawartosci glutenu, maja chyba cos kolo 20 ppm, ale nie wiem, na ile to jest dokladnie sprawdzane.
Obrazek
agata786
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 07 mar, 2011 18:24
Lokalizacja: Oleszyce

Post autor: agata786 »

tak,masz rację Sheep ,są to wafelki z firmy Celihope , jednak ze Słowacji ,tak pisze na opakowaniu.....bardzo się tym przejęłam, gdyż mam całkowity zanik kosmków jelitowych i diety przestrzegam bardzo rygorystycznie.....mój błąd,że nie doczytałam całego składu...zdałam się na panią w sklepie.....święta naiwności.....
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Celihope to batony słowackiej firmy Pecivarne, ale czy na pewno nie mają kłosa? Na obrazkach znalezionych necie na opakowaniach kłosik jest.
Chyba, że chodziło o batoniki Fitbela, z którymi jest zamieszanie, bo kiedyś miały znaczek, potem usunęli, a teraz nie wiem jak jest...
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Mówię o wafelkach, na których widnieje przekreślony kłos (nielicencjonowany), ale pod spodem jest napisane: bardzo mała zawartość glutenu (nie po polsku).
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Przykładem takich batonów w istocie są Celihope.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
agata786
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 07 mar, 2011 18:24
Lokalizacja: Oleszyce

Post autor: agata786 »

dla mnie sprawa jest prosta - batonów Celihope już nie dotknę.....
Awatar użytkownika
wheatfree
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 24 lut, 2011 18:44
Lokalizacja: wrocław

Post autor: wheatfree »

Dostałam dziś w prezencie z wycieczki do Czech owego batona (a właściwie wafla) i faktycznie słód jęczmienny w składzie jest. I kłos przekreślony jest. I jest też napis o bardzo małej zawartości glutenu.

Nawet mam wydanie z polską wersją językową :)
ODPOWIEDZ