Nazwa naszego stowarzyszenia

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

To może: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Całkowicie zgadzam się z Sheep i GosiąM. Ten problem wyniknął już wcześniej, przy projektowaniu koszulek na Międzynarodowy Dzień Celiakii - napisaliśmy "chleb ci szkodzi! jeśli MASZ celiakię". To prawda, że jest ona chorobą, ale przyznacie, że dość specyficzną - przecież jeśli ściśle przestrzega się diety jest się zdrowym... Ja też nie myślę o swoim dziecku jako o nieuleczalnie chorym. Dodam, że takie są ogólnie tendencje w innych krajach, żeby podkreślać, że tę "cechę" organizmu ma 1% ludzi, a jeśli jest niewykryta lub zaniedbana to już zupełnie inn sprawa...
Zostajemy przy Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Ja jednak jestem za tym, żeby nie ukrywać, że celiakia to choroba. Wydaje mi się, że to może prowadzić do jakiegoś takiego spłycenia, zlekceważenia naszych problemów. I dieta bezglutenowa może wyglądać podobnie do np. diety wegetariańskiej.
A to przecież nie jest nasz wymysł, tylko kwestia naszego zdrowia. Właśnie CHOROBA.
Jest pewna norma w zakresie znoszenia przez organizm glutenu i my od tej normy odbiegamy in minus. Nie ma żadnej wartości pozytywnej wynikającej z celiakii, nic innego nas nie różni od reszty społeczeństwa. Jesteśmy tak samo jak inni bardziej lub mniej inteligentni, lepiej lub gorzej wysportowani. Charakterystyczna jest tylko ta wada dotycząca przyswajania glutenu.

A moim zdaniem, jeśli chcemy domagać się jakiejś pomocy czy specjalnego traktowania, musimy właśnie podkreślać, że jesteśmy chorzy i np. prawidłowe oznakowanie produktów, to nie kaprys, ale kwestia zagrożenia dla naszego zdrowia.

Tak samo nie podoba mi się określenie "sprawni inaczej" w stosunku do osób na wózkach, bo oni właśnie są niepełnosprawni - ze względu na chorobę lub uszkodzenie ciała nie radzą sobie z rzeczami, które dla innych nie stanowią problemu. I również w tej ich sprawności nie ma żadnej pozytywnej wartości dodanej. Nie ma poziomu, na którym są bardziej sprawni niż reszta społeczeństwa.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

A czy można : Stowarzyszenie Osób z Celiakią... rozumieć inaczej niż stowarzyszenie ludzi chorych na taką chorobę? Czy może komuś przyjść do głowy, że w tak sformulowanej nazwie nie chodzi o chorobę?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nikt nie wie co to jest celiakia, ludzie mają problemy nawet z wymówieniem tej nazwy. Oto wyniki z Google po wpisaniu "stowarzyszenie chorych": http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Sto ... Google&lr= Wszyscy wiedzą co to jest hemofilia, reumatyzm, przepuklina, schizofrenia... a jednak w nazwie pojawia się słowo "chorych". Nie będę się jednak upierał; rozumiem, że nikt nie chce należeć do stowarzyszenia "chorych"...
I jest jeszcze jedna ważna sprawa: na stronie http://www.celiakia.freshsite.pl/ jest Stowarzyszenie Osób Chorych Na Celiakie Oraz inne Zespoły Złego Wchłaniania - czy nazwa nowego stowarzyszenia nie powinna być INNA? Proponuję aby jednak umieścić w nazwie wersję skróconą.
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Ja jestem za skróconą nazwą. I nie chodzi tu o to, że chcę być w stowarzyszeniu osób chorych na czy osób z, bo naprawdę wszystko mi jedno. Uważam, że - dla wygody - nazwa powinna być jak najkrótsza.
Ważne jest też to co pisze Rafał_tata - dobrze by bylo, żeby nazwa naszego Stowarzyszenia, różniła się choć trochę od nazwy już istniejącego stowarzyszenia osób chorych na celiakię.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

może tak:

"Żyj z Celiakią - Polskie Stowarzyszenie Bezglutenowe"

"Celiakia - Polskie Stowarzyszenie Bezglutenowe"
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Dlatego nasza organizacja to będzie:
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

chyba znacznie się ta nazwa różni od:
Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i Inne Zespoły Złego Wchłaniania


A w wersji angielskiej po prostu: Polish Coeliac Society
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

I bardzo ładnie, krótko i treściwie. :=D>:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marko Ramius
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt 29 sie, 2006 10:02
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Marko Ramius »

Nazwa, pod jaką będziemy występować, stanowić będzie naszą wizytówkę i dlatego powinna być nie tylko łatwa do zapamiętania, czy odnalezienia, ale także sprawiać profesjonalne wrażenie. Bezglutki i inne tego typu słówka raczej do profesjonalnych zaliczyć nie można, natomiast jeśli chodzi o łatwość zapamiętania mamy tu mały konflikt. Krótka nazwa, czy tez skrót mogą byc łatwe do zapamiętania ( ale nie zawsze, oczywiscie zależne jest to od stopnia skaplikowania tworu ), ale jednocześnie nie dają wystarczajaco pełnej informacji. Powyższe przemyślenia i wcześniejsze wypowiedzi przekonały mnie że "Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej" bedzie nazwą jak najbardziej trafną.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Jeśli chodzi o skrót długiej nazwy Stowarzyszenia, to ostatnio wpadł mi do głowy "Eks-gluten" :D
Ale tak szczerze, to sama nie jestem do niego przekonana.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marko Ramius
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt 29 sie, 2006 10:02
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Marko Ramius »

Eks- to chyba przedrostek znaczący tyle co ; były, dawny. Hmmm jakoś nie bardzo, mogłoby to sugerować ,żę wczesniej było się glutenowcem a przecież chyba ta dolegliwość istnieje od urodzenia, a jako nazwa stowarzyszenia....eks to chyba raczej w odniesieniu do funkcji, tytułu, zawodu czy ststusu społecznego. Jednakowoż burza mózgów musi być i piszę się o wszystkim co przyjdzie do głowy, metoda to znana i przynosząca niezłe efekty, zwłaszcza w kręgu konstruktorów.
Ostatnio zmieniony pt 27 paź, 2006 15:40 przez Marko Ramius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

A mnie się wydaje, że nazwę eks-gluten odczytać należy właśnie jako były gluten, czyli obecnie bezgluten, więc z punktu widzenia semantyki jest okej.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

To może Stowarzyszenie "Glutenfree" ? Wiem, trochę nie po polsku....

Wydaje mi się, że koniecznie powinniśmy wymyślić nazwę skróconą, z praktycznego punktu widzenia. Do tej pory przedstawiając się mówiłam, że jestem z Fundacji "Celiakia", a teraz?... :?

Może więc jednak Stowarzyszenie "Przekreślony Kłos"?...
Ostatecznie Stowarzyszenie "Celiakia"....
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

"Przekreślony kłos" mi się źle kojarzy :|
Może "STOP Gluten" :?:
albo odwrotnie "Gluten STOP"
Obrazek
ODPOWIEDZ