Alergia na cukier, mleko krowie u dorosłych. Diagnoza?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ck_norwid
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 04 cze, 2007 12:30
Lokalizacja: Pruszków

Alergia na cukier, mleko krowie u dorosłych. Diagnoza?

Post autor: ck_norwid »

Dzień Dobry. W jaki sposób ustalić, będąc osobą dorosłą uczuloną na gluten, czy nie jest się uczulonym na cukier / mleko - te alergie (podobno) zazwyczaj chodzą w parze :)?
Awatar użytkownika
katarzyna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 25 gru, 2005 22:37
Lokalizacja: piła

Post autor: katarzyna »

Witaj.Aby sprawdzić czy nie jesteś uczulony na białko mleka krowiego należy wykonać badanie z zkrwi na poziom przeciwciał na białko mleka krowiego.To jest badanie ogólne na biało mleka krowiego ale są 4 rodzaje białek występujących w mleku i może być uczulenie na konkretny rodzaj białka np kazeine i są testy które oznaczają na które białko jesteś uczulony i wtedy możesz spożywać produkty mleczne które nie zawierają konkretnego białka.Troche namieszałam ale jak będziesz w laboratorium to spytaj się o badania na alergie na mleko krowie i napewno wszystko Ci wytłumaczą.Co do alergi na cukier to nie spotkałam się z takim określeniem jest to najprawdopodobniej nietolerancja glukozy albo laktozy(to jest cukier zawarty właśnie w mleku .)Masz racje że w przypadku nietolerancji glutenu lub celiakii występuje nietolerancja mleka i dlatego na początku wprowadzania diety bezglutenowej powinno stosować się diete bezmleczną i bez cukrową a jak długo to decyduje lekarz prowadzący.
kasia
estelle00
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 cze, 2008 13:21
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: estelle00 »

Jestem kilka miesięcy na diecie bezglutenowej.Na razie w obrazie mikroskopowym nie ma zbyt dużej poprawy(stopień 3a w skali Marsha).Bardzo szkodzą mi też produkty mleczne i mam w związku z tym pytanie:czy nietolerancja mleka może być związana tylko z zanikiem kosmków, czy już mogłam nabawić się kolejnej alergii?
I jak wygląda sytuacja w przypadku alergii na mleko?Czy jeśli okaże się że jestem na nie uczulona, to zostanie mi już tak do końca życia?Czy z alergii na mleko (nabytej) się wychodzi?
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Moja córka jest na diecie bezglutenowej od 7 roku życia , a na bezmlecznej od 7 miesiąca życia. Ma teraz 12 rok życia . Próbowałyśmy wprowadzić ostatnio mleko tzn jogurt , ale niestety nie udało się. Pojawiła się wysypka na zgięciach rąk i musiałyśmy przerwać wprowadzanie mleka. Trudno powiedzieć , czy jej to przejdzie. Miała wprowadzane mleko już drugi raz i się nie udało. To jest indywidualna sprawa.
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Ja będąc dzieckiem nie mogłam glutenu, mleka i cukru (od około 8 mc-a życia), ale później zaczęto mi wprowadzać mleko i cukier i było wszystko ok. (nie wiem w jakim była wtedy wieku około 2 lata). Teraz jestem tylko na diecie bg, ale jak za dużo wypije mleka, czy zjem jogurt to źle się czuje, 20 marca mam wizytę u lekarza i muszę chyba o tym powiedzieć. (Te bule są troszkę dziwne, bo tylko latem jak jest duże słońce <mmm> )
Ostatnio zmieniony pn 19 sty, 2009 16:22 przez Karolcia6, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
cisowianka20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 sty, 2009 19:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: cisowianka20 »

Jestem alergiczką na wszystko. Lekarz powiedział, ze mam sama z dedukcji sprawdzać na co jestem uczulona. Od paru dni mam biegunkę i wypryski na biuście, szyi. Czy może to być przyczyna alergii na mleko(pokarmowa alergia) lub jestem bezglutenowcem na np. mleko?? Jak można to sprawdzić?? Jakie można zrobić badania?? Jaki konkretny lekarz zajmuje się takim schorzeniem??
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Osoby z celiakią leczą się u lekarza gastroentrologa, więc może odwiedź go i powiedz o swoich dolegliwościach, a on postanowi co z tym dalej robić. Nie chcę sie wypowiadać na temat: jakie badania powinnaś wykonać, bo sama się nie znam, ale na Twoim miejscu poszłabym do takiego lekarza.
Obrazek
cisowianka20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 sty, 2009 19:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: cisowianka20 »

ja leczyłam się na początku u alergologa a ostatnio u pulmologa. testy alergiczne miałam robionę 5 lat temu a tylko alergeny wziewne.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Po pierwsze celiakia to nie alergia. Na temat diagnostyki celiakii poczytaj tu:
http://celiakia.org.pl/index.php?lang=p ... a.diagnoza
Nie ma czegoś takiego jak
cisowianka20 pisze:lub jestem bezglutenowcem na np. mleko??
Bezglutenowcem jest się na gluten. To dosyć specyficzna choroba, objawy wywołuje gluten zawarty w zbożach (pszenica, jęczmień, żyto itp.) Czasem zdarza się, że nieleczona celiakia jest powiązana z alergiami, które współistnieją, dopóki nie zacznie się leczyć choroby podstawowej (czyli dieta bezglutenowa). Alergolog nie jest lekarzem z wyboru przy chorobach przewodu pokarmowego. Tak jak radzi Karolcia6 - poszukaj dobrego gastroenterologa, jeśli podejrzewasz u siebie celiakię. Bez dokładnej diagnostyki się nie obędzie.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
ODPOWIEDZ