Diagnoza celiakii - gdzie najlepsza ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kasiaaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 15 maja, 2011 19:21
Lokalizacja: Przemyśl

Diagnoza celiakii - gdzie najlepsza ?

Post autor: Kasiaaaa »

Proszę o radę od osób ze zdiagnozowaną już celiakią w kwestii wyboru ośrodka w którym dokonuje się takie diagnozy u dzieci. Gdzie się udać ? Lekarz rodzinny proponuje udać się do akademickich ośrodków diagnozujących tę chorobę np. w Krakowie czy Wrocławiu.
Mój syn jest już 2 lata na diecie bezglutenowej i przeszedł na nią bez wykonania odpowiednich badań, więc sprawa jest już na wstępie skomplikowana. Potrzebuję fachowej, mądrej pomocy i diagnozy. Gdzie Państwo zostali zdiagnozowani? W którym ośrodku ? Czy długo czekaliście na wizytę ? Czy w ogóle diagnozować dziecko, czy po prostu trzymać dietę i nie "ciągać" go po lekarzach ?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Czy to będzie Warszawa czy Kraków, to powiedzą ci to samo, że ma dzieciak przejść na dietę z glutenem i to dosyć długą, inaczej choroby nie da się potwierdzić ani wykluczyć. Czy ten papier jest potrzebny ci do czegoś? Ja bym dzieciaka zostawiła w spokoju, nie narażała go na cierpienia, a co najwyżej bym zrobiła badanie genetyczne, aby sprawdzić czy ma gen.
Kasiaaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 15 maja, 2011 19:21
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Kasiaaaa »

Dziękuję za odpowiedź. Badania genetyczne zrobiłam i wyszło, że ma ten gen.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ja bym go nie katowała tym glutenem tylko dla papierka. Uwierz mi, że to jest masakra totalna i nigdy nikomu bym czegoś takiego dla papierka nie zafundowała.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Oba ośrodki, i w Krakowie i we Wrocławiu są dobre. W Krakowie polecamy dr Katarzynę Przybyszewską, łatwa do odnalezienia w google, powinna mądrze poradzić co zrobić w sytuacji braku diagnozy i konieczności zrobienia prowokacji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

alva_alva pisze: Czy ten papier jest potrzebny ci do czegoś? Ja bym dzieciaka zostawiła w spokoju, nie narażała go na cierpienia (...)
IMHO dieta bezglutenowa jest na tyle uciążliwa, że zmuszanie do niej dziecka, które nie ma celiakii ani alergii na gluten jest jak najbardziej narażaniem go na cierpienie.

Wydaje mi się, że w przypadku braku diagnozy prowokacja ma sens, ale warto ją zrobić pod kontrolą lekarza i w odpowiednim wieku.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
agadenver
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 19:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: agadenver »

Córka ma skończone 3 miesiące - czy mogę jej przeprowadzić badanie genetyczne kiedy ja jestem cały czas na diecie bg, tym samym Maja je bezglutenowo.
Co radzicie?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Dieta nie ma wpływu na geny.
ODPOWIEDZ