celiakia i cukrzyca

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Kochani, dziś odebrałam wynik peptydu C. Dolna granica normy to 0,81. Ja mam 0,51! Rozumiem, że pewnie mam w pakiecie jeszcze cukrzyce typu LADA? Rozumiem, że mam niskie rezerwy insuliny, ale ten wynik wskazuje na cukrzycę już teraz czy , że ja mogę dostać jej w najbliższym czasie? Wizytę i endokrynologa- diabetologa mam dopiero 13 czerwca i temat cukrzycy zaczynam zgłębiać od dziś.
aniadyrek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 15:56
Lokalizacja: Chełmiec/ NS

Post autor: aniadyrek »

proponuję odwiedzić specjalistę lub chociaz lekarza rodzinnego a nie kierowac się sugestiami forum - wynik może wychodzic taki niski z wielu powodów
Rodzina bezglutków ja brat i wujek :) zapraszamy do Chełmca :)
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Z jakich powodów? Wątpię, aby te powody występowały u mnie. Sikam ciągle i jem jak smok. Jestem ciągle głodna, nic nie mogę przytyć. Zdarza mi się w nocy wstawać na jedzenie, bo się budzę z głodu.Wystarczy , że pójdę na zakupy i jak wracam to muszę się położyć taka jestem padnięta i szybko jeść. Cukrzycę od młodych lat ma brat mojej mamy i mój dziadek, także kiepsko to widzę. Idę do przychodni, zobaczymy.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Już po wizycie. Skandal! Pan doktor zobaczył zaświadczenie od endokrynologa z wpisem "zapalenie tarczycy Hashimoto, bierze Letrox 100 mg" i wpisał w moja kartę " nadczynność tarczycy".( Zmieniłam przychodnie i nie było mojej historii choroby).Mówię mu, że mam niedoczynność, a on, że na karcie szpitalnej z listopada jest wpisana nadczynność.Tłumacze mu, że nadczynność była tylko okresowa i że wtedy nie miałam jeszcze diagnozy Hashimoto, ale w pewnym momencie przestałam już cokolwiek mówić, bo to nie ma sensu.
Potem spojrzał na mój peptyd C i stwierdził, że jest nieznacznie poniżej normy. Norma od 0,81, a ja mam 0,51. Nie miał pojęcia co to za badanie i czemu służy.Zmierzył mi na miejscu cukier, po 4 godzinach od jedzenia ( nie zapytał nawet co jadłam), wyszło 92, więc powiedział, że to też jest norma.Generalnie mam absolutnie wszystko w normie, a Letrox mam " na razie" brać.
Na sikanie mam mniej pić, a na głód ( według niego ssanie w żołądku) mam brać doraźnie Controloc.Po prostu skandal. Idę w poniedziałek chyba rano na kolejną wizytę, tym razem do kierownika tej przychodni. Jest także lekarzem i przyjmuje. Słyszałam, że dosyć dobrym lekarzem, więc mam nadzieję, że będzie wiedział co to jest Hashimoto.Przy okazji zamierzam powiedzieć kilka słów o tym dzisiejszym "specjaliście", bo to ręce opadają.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ide do szpitala w czwartek. Dostałam skierowanie bez żadnych dodatkowych badan.Zobaczymy.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Wróciłam ze szpitala. Nie mam na chwilę obecna cukrzycy, ale mam mega niedocukrzenie, które może być zapowiedzią cukrzycy LADY, bo peptyd C poniżej normy.
moja krzywa 5- godzinna wygląda tak: 77- 86- 69- 52- 41- 73

Czekam na wyniki przeciwciał , jeśli wyjdą, to kwestia czasu kiedy przyjdzie LADA. Jeśli nie wyjdą, to czy to możliwe, że ta hipoglikemia, to efekt uboczny celiakii? Wyczytałam, że hipoglikemia towarzyszy często chorobie trzewnej , co widać nawet na forum. Wiele osób ma napady wilczego głodu, zwłaszcza dzieci.
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

syn ma celikake od 2 lat,ostatnio byl jakis zmęczony,tłumaczyło się to szkolą,treningami piłkarskimi,ale postanowiłam zrobic ot tak poziom cukru,,,bo nigdy nie miał robionego,wyszło pierwszym razem przekroczone minimalnie potem powtórzylismy i wyszlo ciut ponizej normy....cukier do obserwacji,a już się martwię że to mogą byc zaczątki cukrzycy?owszem jak zje obiad to zaraz chce mu się coś słodkiego...i szuka a to ciacho,to loda,to picie typu frugo.dlaczego tak jest,w rodzinie nie mamy cukrzyków,czy dieta żle prowadzona że cukrzyca może być,od czego i z czym to związane,a może zbadać trzustkę....
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Idź z synem do gastrologa / diabetologa po skierowanie na badanie cukru i insuliny z obciążeniem (na czczo, po godzinie i po dwóch od wypicia dawki glukozy). Może trzeba zbadać coś jeszcze, specjalista na pewno poradzi co z tym fantem zrobić.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

dorciap1975 pisze:syn ma celikake od 2 lat,ostatnio byl jakis zmęczony,tłumaczyło się to szkolą,treningami piłkarskimi,ale postanowiłam zrobic ot tak poziom cukru,,,bo nigdy nie miał robionego,wyszło pierwszym razem przekroczone minimalnie potem powtórzylismy i wyszlo ciut ponizej normy....cukier do obserwacji,a już się martwię że to mogą byc zaczątki cukrzycy?owszem jak zje obiad to zaraz chce mu się coś słodkiego...i szuka a to ciacho,to loda,to picie typu frugo.dlaczego tak jest,w rodzinie nie mamy cukrzyków,czy dieta żle prowadzona że cukrzyca może być,od czego i z czym to związane,a może zbadać trzustkę....
Z tym szukaniem czegoś słodkiego po obiedzie, to identycznie jak u mnie.Ma efekt odbicia. To znaczy, zje np. ziemniaków, które mają wysokie IG, cukier szybko idzie w górę, a potem drastycznie spada i wtedy następuje za niski cukier, chce się czegoś słodkiego, aby go podnieść. Jak zje coś słodkiego, to się chwilowo człowiek czuje lepiej , potem się koło zamyka i się je dosyć często słodkie. To samo jest rano, jak się nie je przez noc i po fizycznym wysiłku. Słabość fizyczna wykańcza.

Efekt ten może być na skutek zbyt małej ilości insuliny. Trzustka nie jest w stanie opanować pierwszej porcji węglowodanów na skutek zbyt niskiej insuliny, cukier idzie w górę, a jak pójdzie w górę, to trzustka potem pracuje z podwojoną siła i wyrzuca za dużo insuliny z opóźnieniem. Ta insulina zbyt mocno zbija zbyt mocno cukier i następuje gwałtowny spadek cukru we krwi, chce się słodkiego.

Należy zrobić krzywą cukrową, ale z moich doświadczeń wynika, że cukier należy zmierzyć wcześniej niż godzinę po obciążeniu w takiej sytuacji. Mnie zawsze słodkiego się tak chciało już w pół godziny po obiedzie, więc skok cukru w górę, szczyt, następować musiał dużo wcześniej i tak właśnie jest. Odkryłam to jak kupiłam sobie glukometr. Jak mu zmierzą cukier w godzinę po obciążeniu, to nie będzie już wcale wysoki, a nawet będzie za niski pewnie.

Należy zrobić peptyd C, pokaże ile trzustka produkuje insuliny. Myślę, że dobrze by było zrobić także badanie Ft4 , Ft3 i TSH. Może mieć niedoczynność ( Hashimoto) i stąd słabość i te hipoglikemie.
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: kerima_82 »

Prosze o radę dziecko choruje na celiakię jest na diecie około 6 mcy przeciwciała opadly ale w moczu pojawił sie cukier 50[mg] na drugi dzień po zmierzeniu glukometrem u pediatry wyszło 91 po jedzeniu.
Pediatra dała mi skierowanie na badanie cukru we krwi i nic więcej .Czy ogło dojśc do uszkodzenia trzustki?Chciałabym zaradzić temu i szybko znalezć przyczynę.
kerima_28
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Kerimo, już ci napisałam nieco na ten temat w Twoim wątku. Cukrzyca T1 bardzo często pojawia się przy celiakii. Na forum cukrzycy jest spore grono osób z celiakią i na naszym forum też są osoby z cukrzycą, w tym dzieci. Jest to dosyć spotykane zjawisko.Trzustka nie ulega uszkodzeniu, tylko same wyspy trzustkowe ulegają uszkodzeniu poprzez przeciwciała i zaczyna brakować insuliny, stąd cukier idzie w górę.Zrobiłabym jej peptyd C na czczo, kolacja o 19 najpóźniej, nic tłustego na kolację.
Do tego krzywa cukrowa i mierzenie wyrywkowe cukru glukometrem 1 godzinę do 2 godzin po jedzeniu.Tak jak pisałam, cukier na czczo może być super, nawet przy cukrzycy, a po jedzeniu idzie w górę, zwłaszcza na początku , kiedy trzustka jest w stanie jeszcze wyprodukować jakąś ilość insuliny i ona wystarcza do utrzymania cukrów w nocy bez jedzenia.

Należy dziecko diagnozować w tym kierunku albo chociaż kontrolować cukier, czyli kupić glukometr i mierzyć, zachowując prawidłowy schemat czynności przed mierzeniem cukru, aby wyniki nie były zafałszowane. Palec należy umyć w wodzie i mydle, dobrze wytrzeć. Nie przecierać palca żadną chusteczką ze spirytusem. Jakakolwiek wodnista ciecz na palcu , czy to woda czy spirytus, zaniży wynik. Natomiast brudny palec czy to po piaskownicy czy po kremie czy po czymś innym, wynik zawyży.Należy o tym pamiętać. Jak cukier wychodzi za niski lub za wysoki, pomiar należy powtórzyć na innym palcu. Nie wolno też za mocno na siłę wyciskać krwi z palca, a palec musi być opuszczony na dół najlepiej w chwili pomiaru, wtedy krew swobodniej wylatuje.
Z glukometrów polecam Performa Nano, pomiar u mnie był zawsze prawie zgodny z pomiarem z labolatorium.Czasem była mała różnica, ale to wynika z tego, że z krwi żylnej wynik jest czasem ciut inny niż z włośniczkowej, czyli z palca.Jednak różnica 10 do 20 nie ma żadnego znaczenia.

Nie ma innego sposobu na zaistniałą sytuację jak badania i kontrola cukrów,choćby wyrywkowa.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Koniecznie należy jeszcze raz oznaczyć poziom glukozy w moczu.(glukozy w moczu nie powinno być).
Warto wykonać poziom hemoglobiny glikowanej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hemoglobina_glikowana
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Albo fruktozaminy- pokaże cukry z ostatnich 2-3 tygodni, bo hemoglobina ostatnie 2-3 miesiące.Ale... trzeba pamiętać, że hemoglobina i fruktozamina to średnia arytmetyczna, co oznacza, że jeśli ktoś raz ma cukier 220, a innym razem 50, to średnia wyjdzie super, mimo, że cukry nie będą dobre. Z tego powodu hemoglobina ani frktuzamina nie jest kryterium rozpoznania cukrzycy, bo rzadko, ale się zdarza, że może być w normie- nawet przy cukrzycy- jeśli z innego powodu są okresy gdy cukry są niższe niż norma przewiduje. Tak tez bywa.
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Re: celiakia i cukrzyca

Post autor: kerima_82 »

Diabetolog kazała mi mierzyć glukozę i ketony w moczu mam jej sprawdzić czy paseczki nie zmieniają barwy.
kerima_28
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: celiakia i cukrzyca

Post autor: alva_alva »

Bardzo dobrze, trzeba dziecko obserwować i tyle na chwilę obecną, a hemoglobinę bym jej robiła co jakiś czas.
ODPOWIEDZ