Diagnozowanie celiakii u małych dzieci

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kasia j
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 12 lis, 2006 11:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kasia j »

kabran j napisał/a:
Dopiero po kilkumiesięcznej prowokacji glutenem można robić badania: zarówno na przeciwciała, jak i ewentualnie gastroskopię
Czyli teraz, podczas stosowania diety, badania nie wyjda?? Chodzi mi glownie o te przeciwciala? Czy wykaza na przyklad chociaz to, czy dobrze diete stosuje?? :-k
Czy tez lepsze sa badania o ktorych pisala dorota krypa na markery celiakii ???
Jesli mozecie napisac mi co ta sa te markery? Czy to sa badania z krwi? Przypomne ze Maja nie ma stwierdzonej celiakii. Bede bardzo wdzieczna
kasia j
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

To są badania z krwi . Trzeba wziąć skierowanie na badanie od gastroenterologa.
kasia j
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 12 lis, 2006 11:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kasia j »

I tu nie potrzebna jest ta prowokacja???
kasia j
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Jeżeli jest na diecie bezglutenowej to test na markery celiakii nie wyjdzie prawidłowo . ( wyjdzie ,że nie ma markerów celiakii. Trzeba najpierw porozumieć się z lekarzem co zrobić tak jak pisałam poprzednio ,czyli z gastroenterologiem.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

kasia j pisze:Czyli teraz, podczas stosowania diety, badania nie wyjda?? Chodzi mi glownie o te przeciwciala?
Dokładnie tak, nic nie wyjdzie, więc nie dowiesz się czy dziecko jest chore czy nie. Zasada jest taka: w przypadku celiakii jeśli nie ma w diecie glutenu, nie ma przeciwciał. Powstają one pod wpływem glutenu. W dodatku organizm musi mieć czas, aby je wytworzyć, stąd potrzebna jest kilkumiesięczna przerwa w diecie, czyli tzw. prowokacja glutenem. To samo dotyczy stanu jelita, czyli biopsja na diecie zwyczajnie nie ma sensu, chyba że chcesz sprawdzić czy stan jelit się poprawił. Ale w przypadku tak małego dziecka odchodzi się już od robienia częstych biopsji, przeciwciała i obserwacja stanu zdrowia na ogół wystarczą.
Jak się robi testy z krwi...
kasia j pisze:Czy tez lepsze sa badania o ktorych pisala dorota krypa na markery celiakii ???
1. markery celiakii to dokładnie to samo co przeciwciała. Inna nazwa tego samego. Chodzi o przeciwciała swoiste w celiakii, czyli nie występujące w innych wypadkach. Dlatego nazywa się je markerami (znacznikami).
2. Co oznaczyć: do swoistych przeciwciał w celiakii należą przeciwciała przeciwretikulinowe (ARA), przeciw endomysjum mięśni gładkich (EmA) i przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG). Zwykle oznacza się je w klasie IgA, ale ponieważ zdarzają się osoby z wrodzonym niedoborem IgA, oznacza się czasem również w klasie IgG. Czyli wygląda to tak: IgA ARA lub IgG ARA; IgA EmA lub IgG EmA; IgA tTG lub IgG tTG. W celiakii oznaczane są też czasem przeciwciała dla niej nieswoiste - przeciwgliadynowe (AGA). Co prawda nie są swoiste, ale bardzo czułe w diagnozowaniu celiakii u dzieci poniżej 2 roku życia, u których może nie być markerów swoistych.
Zamieszałam?
Oznacz poziom przeciwciał przeciwko endomysjum (co najmniej w jednej klasie IgA EmA i IgG EmA), ewentualnie poziom transglutaminazy tkankowej (IgAtTG).
3. jak to zrobić:
Podstawą jest to, żeby dziecko nie było na diecie. Ale o tym decyduje lekarz. Skierowanie dostaniesz raczej bez problemu, ale zarówno prowokację glutenem jak i diagnostykę musi nadzorować lekarz. Dobry lekarz, bo z tego co już napisałaś, to musisz poszukać kogoś kompetentnego. Zupełnym nieporozumieniem jest zalecenie diety bg bez wykonania diagnostyki do końca. Może ktoś z Forum z Twoich okolic poleci Ci dobrego fachowca.
4. Żeby sprawdzić prawidłowośc diety, można wykonać badanie na transglutaminazę tkankową. Ale nie bardzo wiem, czego mogłabyś się dowiedzieć po takim badaniu, nie mając jasnej diagnozy.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
kasia j
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 12 lis, 2006 11:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kasia j »

Dzieki! Bardzo podoba mi sie cytat, ktory pojawia sie na dole twoich wypowiedzi :D kabran! I bardzo zaluje ze tego wszystkiego nie dowiaduje sie od lekarza, ktory ma przed nazwiskiem dr n. med. i wiele wiecej. Ten wlasnie dr..... kaze mi robic przeciwciala teraz i przyjsc do niego z wynikami, wiec na prawde nie wiem gdzie moge szukac kogos bardzie kompetentnego.?????
kasia j
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

kasia j pisze:na prawde nie wiem gdzie moge szukac kogos bardzie kompetentnego.?????
Przeanalizuj ten wątek, może kogoś znajdziesz: topics8/dobry-lekarz-w-poznaniu-vt543.htm Zakładam, że jesteście z Poznania.
kasia j pisze:I bardzo zaluje ze tego wszystkiego nie dowiaduje sie od lekarza,
Taaaak, ja też... Życie byłoby prostsze...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
moniśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr 15 lis, 2006 10:54
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: moniśka »

Czytam ten wątek i u nas wyszło z krwi, że mamy celiakię oraz potwierdziło się w biopsji. Kosmki całkowicie zgładzone. Mam nadzieję, że następnym razem nie będą robili mojemu dziecku biopsji, tylko pobiorą krew i sprawdzą co i jak.
Monika M. - Mama Damianka chorego na cukrzycę i celiakię...
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

a ja czytam ten wątek i włos na głowie mi się jeży :?
Dobrze, że dziewczyny już wszystko wyprostowały... Kasiu - mam nadzieję, że uda Ci się trafić na kompetnetnego lekarza, który będzie potrafił właściwie zdiagnozować Twoją córeczkę. Skoro dotąd miałyście takiego pecha, to może zrób rozeznanie w środowisku? Trzymam kciuki! I koniecznie poświęć trochę czasu na zgłębienie forum, żeby już Ci nikt więcej ci takich bzdur bezkarnie nie opowiadał :?
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Podpisuje sie pod Kabran; zeby sprawdzac markerami przestrzeganie diety trzeba miec diagnoze, a nie przypuszczenia. Zeby robic biopsje to w wypadku braku diagnozy konieczna jest biopsja po prowokacji glutenem(przewaznie pol roku-rok) U osob zdiagnozowanych robi sie czasem biopsje by zobaczyc czy w prawidlowo prowadzonej diecie nastapilo cofniecie sie objawow zanikowych i zapalnych. Ale do tego trzeba miec diagoze-celiakia! a nie podejrzenia zpogranicza celiakii i alergii bo to 2 rozne swiaty.
kasia j
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 12 lis, 2006 11:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kasia j »

Bardzo wam dziekuje! Szukam lekarza.
Skora jednak gastroskopia odpada, markery teraz odpadaja bo Maja jest na diecie to napiszcie prosze co w takiej sytuacji powinien, waszym zdaniem, polecic mi kompetentny lekarz. :roll: W jaki sposob postawic trafna diagnoze? Chyba prowokacja pytanie tylko czy juz teraz czy za jakis czas? Czy Maja nie jest za mala. Skoro juz jest na diecie to moze sie jeszcze wstrzymac
kasia j
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Kwestia desperacji z jaka chcesz sie dowiedziec co jej na prawde jest...a serio to mysle, ze mozna jeszcze takiemu dziecku podarowac prowokacje przez jakies 2-3 lata. Zeby sie dowiedziec co jej jest trzeba zrobic prowokacje. Jesli dieta nie jest dla was bardzo stresujaca i juz sie do niej przyzwyczailiscie to lepiej sobie przez jakis czas darowac szukanie diagnozy i pozostawic dziecko na diecie, na pewno nie bedzie to ze szkoda dla zdrowia, a wrecz przeciwnie raczej z pozytkiem. Rozsadny lekarz w moim mniemaniu powinien sie kierowac wyprowadzeniem dziecka do braku objawow chorobowych i nie kombinowac na sile, bo prowokacja gdy organizm "nie wydobrzal" moze miec bardzo niekorzystne skutki.
anetka03
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 22 lis, 2006 23:14
Lokalizacja: tychy

Post autor: anetka03 »

WITAM!!!!!!!
Jestem tutaj pierwszy raz .Wskoczylam calkiem przypadkowo i bardzo mnie to zainteresowalo. czy bedzie ktos tak dobry i napisze mi jakie sa obiawy tej choroby!!!! :?: :?: :?: :?:
WIELKIE DZIEKI
anetka03
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

anetka03 pisze:czy bedzie ktos tak dobry i napisze mi jakie sa obiawy tej choroby!!!!
Najlepiej i najprościej jest użyć wyszukiwarki (na górze strony funkcja SZUKAJ). Ale poczytaj sobie np. tutaj:
http://www.fundacjaceliakia.pl/index.ph ... ir=choroba
http://www.fundacjaceliakia.pl/index.ph ... oba.objawy
i dalsze strony...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
anetka03
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 22 lis, 2006 23:14
Lokalizacja: tychy

Post autor: anetka03 »

DZIEKI :D
anetka03
ODPOWIEDZ