Gastroskopia-wycienek pobrany z zoladka i dwunastnicy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

Dla własnego dobrego samopoczucia przejdź na dietę.
ajrisz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr 30 paź, 2013 20:23
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ajrisz »

elzak3 pisze:Dla własnego dobrego samopoczucia przejdź na dietę.
Jestem - niskolaktozowa od ponad roku i niskoglutenowa z przerwami od kilku miesięcy :)
I do obydwu "białych śmierci" już nie chcę wracać!
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Nisko glutenowa to to samo co całkiem glutenowa.
ajrisz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr 30 paź, 2013 20:23
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ajrisz »

alva_alva pisze:Nisko glutenowa to to samo co całkiem glutenowa.
Dlatego pytam, ponoć dopóki nie zostanie postawiona diagnoza nie mogę przejść na bezglutenową bo badania nie wyjdą.
Na wcześniejszej stronie podałam wyniki badania wycinka dwunastnicy, wizytę u lekarza mam dopiero w lutym.
Jeśli mam celiakię to najwyżej potencjalną, bo kosmki są cacy. Resztę pokaże dopiero badanie z krwi... czyli co mam robić do lutego? Będę wdzięczna za podpowiedź.

Przez "nisko" rozumiem, że nie jem produktów bazujących na mąkach glutenowych (ani przetworzonych które mogą zawierać dodatek), ale nie przejmuję się sterylizacją kuchni i mam heretycki proszek do pieczenia. Różnica w samopoczuciu między tym a glutenową jest o jakieś 180 stopni czyli nie powiedziałabym, że to to samo :)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

ajrisz pisze:Różnica w samopoczuciu między tym a glutenową jest o jakieś 180 stopni czyli nie powiedziałabym, że to to samo :)
Oczywiście, że tak - dieta niskoglutenowa jest tak samo glutenowa w przypadku celiaków, a tym, którzy celiakii nie mają (a nie wszyscy tu ją mamy), może przynieść bardzo wielkie korzyści zdrowotne.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

W tej Twojej poprzedniej wypowiedzi nie ma wyników przeciwciał, więc nie wiem czy je robiłaś w ogóle czy nie? Z gastroskopii wynika, że jest zapalenie, ale nie ma też zaznaczone jak mocne.Jednak kosmki są całe, więc nie wygląda to na celiakię. Można jednak mieć przeciwciała i kosmki jednocześnie całe.

Co to znaczy, że jesteś w fazie obserwacyjnej Hashimoto? Rozumiem, że masz przeciwciała, ale Ft4 i Ft3 są w normie?

Nisko glutenową dietę można różnie rozumieć, aczkolwiek w przypadku typowych celiakików jak napisałam i tak jak Ola napisała, nie ma znaczenia ilość glutenu, bo każda ilość szkodzi. Na tak dosyć mocno nisko glutenowej diecie na jakiej jesteś to nie wiem czy jest sens robić do końca przeciwciała. Badania pokazują, że aby być pewnym wyniku należy przez konkretny okres, minimum 6 tygodni do 3 miesięcy jeść określoną ilość glutenu. Tak to nie będziesz pewna czy przeciwciała wyszły ujemne, bo organizm ich nie wytwarza czy też są ujemne, bo za mało glutenu jadałaś.
Rozumiem, że czekasz na wizytę u lekarza i masz nadzieję, że dostaniesz skierowanie na przeciwciał wtedy?
ajrisz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr 30 paź, 2013 20:23
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ajrisz »

W tej Twojej poprzedniej wypowiedzi nie ma wyników przeciwciał, więc nie wiem czy je robiłaś w ogóle czy nie? Z gastroskopii wynika, że jest zapalenie, ale nie ma też zaznaczone jak mocne.Jednak kosmki są całe, więc nie wygląda to na celiakię. Można jednak mieć przeciwciała i kosmki jednocześnie całe.
Nie miałam badanych przeciwciał. Lekarz zapisując badania nie miał jeszcze pomysłu co mi może być.
Co to znaczy, że jesteś w fazie obserwacyjnej Hashimoto? Rozumiem, że masz przeciwciała, ale Ft4 i Ft3 są w normie?
Tzn nie mam leków. Wyniki tak jak piszesz - przeciwciała przekraczają normy kilkukrotnie, fT3 i fT4 w normie. UGS potwierdza plamki i zmniejszoną masę.
Badania pokazują, że aby być pewnym wyniku należy przez konkretny okres, minimum 6 tygodni do 3 miesięcy jeść określoną ilość glutenu. Tak to nie będziesz pewna czy przeciwciała wyszły ujemne, bo organizm ich nie wytwarza czy też są ujemne, bo za mało glutenu jadałaś.
Dziękuję! Dobrze wiedzieć. Rozumiem
Rozumiem, że czekasz na wizytę u lekarza i masz nadzieję, że dostaniesz skierowanie na przeciwciał wtedy?
Mam nadzieję, że dostanę coś więcej niż receptę na leki rozkurczowe ;] Chciałabym maksymalnie dużo badań, żeby wykluczyć co się da, również tam gdzie alergolog rozłożył ręce

Dziękuję za odpowiedzi!
Od roku po lekarzach a diagnoza nadal in progress...
ODPOWIEDZ