Chciałbym pogadać , poradzić się...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: Leeloo »

14h to sporo, być może dlatego są ketony. możesz powtórzyc to badanie, ale nie pić/nie jeść przez ok. 10h do oddania moczu.

ok, tarczyca wygląda dobrze, choć ciekawe jak ft4 i tsh wyglądałyby za 4-5 tygodni.
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: arti »

Witam po małej przerwie , nurtują mnie jeszcze pewne zagadnienia o które chciałby zapytać na forum :)
Chodzi mi o reakcje krzyżowe , czy jest możliwe aby alergie pokarmowe , stosując cały czas dietę bg ustąpiły kiedyś całkowicie?
W chwili obecnej np. alergen mogę spożyć jednorazowo , a jak kilka razy z rzędu to tak średnio.
Udaje Wam się utrzymywać szczelną dietę bg cały czas?
Jak to jest z alkoholem? Czy można później spożywać większe ilości ? Nie myślcie że jestem alkoholikiem , nic z tych rzeczy :P ostatnio miałem gości ...no i poleciało , pierwszego dnia ok , następnego tak średnio było.
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: arti »

No i odkopałem swój wątek. Potrzebuję jeszcze parę rad zasięgnąć bo lekarzom z mojego rewiru po prostu nie ufam.

1. Zawsze myślałem że okresowo wydalam białko z moczem , ale , udało mi się złapać te "białe cosie" do probówki i przebadać.
Wyszła duża ilość fosforanów bezpostaciowych i zwiększone ph moczu. Cóż to takiego? olać to dosłownie czy dalsza diagnostyka?

2. Odkąd jestem na diecie bg , czasami siku śmierdzi acetylenem , dokładnie tak samo jak gazy techniczne w pracy. Czy może mieć to związek z jedzeniem?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: Leeloo »

1. Jeśli w badaniu moczu jedynym odchyłem są ph i te fosforany to nie martwiłabym się na zapas.
podwyższone pH moczu może wystąpić jeśli stosujesz dietę wegetariańską czy bogatą w mleko i przetwory. Za wysokie pH może też oznaczać że masz za dużo potasu, stan zapalny układu moczowego czy kamicę nerkową. idąc dalej może być to też od przytarczyc, ale jeśli w moczu i osadzie nie ma białka, bakterii, erytrocytów, leukocytów, azotynów itd. to na pierwszy rzut oka jest w porządku. Badanie moczu z osadem warto co jakiś czas powtarzać, jeśli masz jakieś obawy.

Fosforany bezpostaciowe nie mają znaczenia klinicznego- ich obecność zależy od rodzaju diety i pH moczu (przy zasadowym i obojętnym pH- czyli zgadza się z Twoim wynikiem).
Dieta obfitująca w warzywa sprzyja występowaniu właśnie tych związków w moczu jak i wzrostowi jego pH.


2. acetylenem?..nie mam pojęcia..gdyby zapach był jak aceton to tak- jest kilka opcji żeby to wytłumaczyć, ale acetylen jest poza moją wiedzą :)
masz z nim kontakt w pracy? może w ten sposób wydalasz jego obecność po wdychaniu? to gaz narkotyczny.
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: arti »

1. Dziękuję ślicznie za wyjaśnienie :)

2. No właśnie , już tłumaczę bo to ten sam zapach jest...aby było można bezpiecznie sprężyć acetylen w butli do gazów technicznych , ową butlę wypełnia się masą porowatą i acetonem w którym to rozpuszczony zostaje acetylen. Żebym się nawdychał to raczej odpada bo rzadko korzystam z palnika , w ogóle po odpaleniu acy utlenia się całkowicie. Zastanawiam się co z tym fantem zrobić i czy to skutek tego co jem?

A jak w ogóle się miewasz Leeloo ? Widziałem Cię na expo , ciekawa kreacja :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: Leeloo »

1. proszę g:)

2. o człowieku, chylę łepek za wyjaśnienie. chemia taka wspaniała :D
ale rozumiem, czyli mniej więcej to samo było u nas na myśli- także zapach acetonu w moczu..to nie najlepszy znak, ale bez paniki. jak często to się zdarza?
jesteś w stanie przypomnieć sobie, czy w dzień poprzedzający to zjawisko jesz mniej, idziesz spać głodny? lub masz dłuższą przerwę między ostatnim posiłkiem a poranną toaletą?
i pytanie klucz- czy badałeś kiedyś cukier na czczo? może krzywa z obciążeniem? masz w rodzinie cukrzycę?
generalnie ketony w moczu pojawiają się albo w stanie "głodzenia" organizmu czyli po ok. 16h bez jedzenia..albo przy źle wyrównanej/świeżo wykrytej-nie wykrytej jeszcze cukrzycy, wtedy to się nazywa kwasica ketonowa i jest to stan kiedy trzeba od razu zameldować się u lekarza/sorze.
zakładam, że u Ciebie jest to opcja nr 1.
ciała ketonowe (aceton) to źródło energii: rano gdy wstajemy, a podczas snu nie jemy i nie dostarczamy glukozy do organizmu, zaczynamy spalać ciała ketonowe. Poziom glukozy we krwi jest wtedy niski, a ciał ketonowych-podwyższony, stąd być może czujesz taki zapach.
ciała ketonowe (jak i obecność glukozy) można zbadać w badaniu ogólnym moczu lub samemu w domu za pomocą pasków z apteki.
do tej pory w badaniu moczu nie było ani glukozy ani ciał ketonowych, prawda?


miewam się... kolorowo, dziękuję że pytasz <całus>
jesteś pewien, że to byłam ja :okulary: no ale jeśli faktycznie, to dziękuję dziękuję, kreacja speszjal edyszyn expo 2015 :sylwester:
a ja Ciebie widziałam? czemu się nie ujawniłeś ?? :batman:
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: arti »

Wiesz co , nie tak często to się zdarza , ale wydaję mi się że jest związek z tym co jem. Na pewno aceton było czuć po orzechach nerkowca , szparagach , dużej ilości drobiu. Posiłki bywają nieregularne , w różnych proporcjach chociaż urozmaicone.
Cukier na czczo zawsze wychodził mi oki , na początku diety zdarzały się ciała ketonowe, to chyba z głodu ;) glukozy nigdy nie wykryto.
A cukrzyca w rodzinie występuje , u osób z nadwagą.
Ładnie mi to wszystko wytłumaczyłaś :) kupię sobie te paski i probówkę , sprawdzić nie zaszkodzi co nie , tym razem będzie polowanie na ketony i glukozę bo acetonu mi nie wykryją tak?
Odnośnie fosforanów bezpostaciowych , obserwowałem je również po dużym wysiłku fizycznym , w sumie skoro nie są takie istotne to można olać temat :D

Jestem pewien że to byłaś Ty. Dobrze Ci się przyjrzałem , młodziutko wyglądasz , aż chciałoby się o wiek zapytać lecz nie wypada :P
Ja biorąc harmonogram imprezy robiłem rozeznanie terenu , lubię wstępnie zaplanować sobie pobyt tylko nie przewidziałem że będę stał pół dnia w kolejce po zapiekankę :okulary:
Znam już parę osób ze stowarzyszenia :)
Niebieski chyba Twój ulubiony kolor co nie?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: Leeloo »

po szparagach mocz może faktycznie zajeżdżać chemią. podałeś konkretne produkty, może tak je specyficznie trawisz? np. są osoby które trawią buraki bez żadnych dowodów na to, że je jedli, a są tacy co sikają/wypróżniają się potem na czerwono itp.

jeśli nie było glukozy w moczu to już dobrze :) ciała ketonowe zapewne głodowe. w tym wypadku ketony=ciała ketonowe=aceton.

możesz kupić np takie paski:
http://www.i-apteka.pl/product-pol-4383 ... sztuk.html
badają i glukozę i ketony, albo najlepiej zapytać w aptece o jakieś najtańsze do ketonów.

i zwykły pojemnik na mocz, może być nawet umyty po jogurcie czy słoiczek, sterylność nie ma tu znaczenia.

cholerka, to przyznam, że masz kozacką intuicję i oko ;)
fakt, bez dowodu osobistego nie wyściubiam nosa z domu, bo nawet zdrapki nie kupię.
ale podobno większość długo nieleczonych celiaków wygląda wiecznie młodo, tyle wygrać :pig:


:hahaha: ale warto było tyle stać, cooooo? :D

niebieski/morski bardzo lubię! generalnie lubię dużo kolorów, mówią na mnie tęcza :okulary:

polecam poznawać jeszcze więcej ludków ze Stow. i się ujawniać następnym razem!
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: arti »

Kupię te paseczki i popaczam , o zdrowie warto zadbać.
Masz rację , kiedyś się przestraszyłem bo po buraczkach nie kojarząc tego , myślałem że krwią sikam :kosci: , hyhy dziwnie to wyglądało.
Bagietka to była czysta rozkosz :D kurczę , to w trójmieście nie znam lokalu gdzie byłoby można takie pyszności zamówić i nie obawiać się gluta. Ostatnio pizza ciągle za mną chodzi , ach...

Tęcza , zajebista ksyfka :sylwester: Z kolorkami to ja z siostrą też zajawkę mamy , ona ma ponad pięćdziesiąt lakierów do paznokci , teraz chciałaby się rozwinąć (na razie hobbistycznie) w robieniu tatuaży na lakierze samochodowym. Ja z kolei pracowałem kiedyś jako lakiernik , zagłębiając się można by gadać i gadać :) powiem jeszcze Tobie , również bardzo lubię niebieskie , dla mnie symbolizują wolność i niezależność ;)

Jestem jak najbardziej otwarty na nowe znajomości , chociaż w mojej okolicy czuję się jak bym tylko ja by na diecie. Siostra wyprowadziła się do Gdańska i brak rówieśników w temacie , a faktycznie trochę osób musi być bo jak wieczorem wybieram się do marketu po ciastka bg ,to niejednokrotnie ostały się tylko same kartoniki :P

Naszła mnie jeszcze taka myśl aby przebadać poziom witaminy D. Jak się trochę poopalam nad jeziorkiem to stawy mnie nie pobolewają i nie strzykają.
Leeloo obejrzała byś moje wyniki kontrolne? Nie wiem czy jest sens meldować się z nimi u mojej doktor , chociaż jakeś tam drobne odchyłki są.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: justek625 »

Lelloo z tym młodym wyglądem to chyba masz rację :-) tylko ciekawe czy to szczupłosc na to wpływa, czy drobniejsza budowa ciała, czy ten gluten nie trawiony.

Chociaż mnie ostatnimi czasy ciąża i macierzyństwo sponiewieralo trochę.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: Leeloo »

dla mnie symbolizują wolność i niezależność ;)
o to to, powiew świeżości, bujanie w obłokach i te klimaty. :sylwester:

pomysł siostry- kozak mistrz. samo słowo tatuaż wzbudza u mnie euforię. co dopiero na autach, powiem tak- czysty czad.

oh, w Gdańsku na pewno masz gromadę rówieśników na bezglucie. coś słabo szukasz!

leżenie nad jeziorkiem może też skutkuje w jedzeniu rybek, a one też na stawy dobre ;) witaminę D zawsze warto zbadać, u celiaków tym bardziej. mi badają non stop w szpitalu, jeśli masz dobrego lekarza rodzinnego to powinien dać Ci skierowanie na NFZ, bo inaczej to nie tani interes.

pewnie, dawaj tu te wyniki :guns:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: Leeloo »

justek,
powaga. choroby jelit, nie tylko celiakia, w większości człowieka od zewnątrz odmładzają. i tak jak piszesz, generalnie drobna budowa, niski wzrost, wychudzenie zawsze kilka lat odejmie. a często te cechy to skutek złego wchłaniania, niedożywienia organizmu, co za tym idzie -> tzw. niedorozwój.
Chociaż mnie ostatnimi czasy ciąża i macierzyństwo sponiewieralo trochę.
ciąża i laktacja to mount everest dla organizmu. macierzyństwo - wymiennie z 'najtrudniejszy zawód świata' ;)
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: arti »

No to daję lineczka do moich wyników:

http://wyniklab.uck.gda.pl
nr zlecenia: 8516266
pin: 540461

U nas nie chcą dawać skierowania na badanie poziomu witaminy D. Koszt 210zł niby a w CMI Gdańsk około 60 zł.
Muszę się dowiedzieć jak się nazywa badanie gęstości kośćca i jakie koszta.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: Leeloo »

210zł za witaminę D? chyba za całą rodzinę :P


co do wyników z lineczka:

generalnie jest ok, ALE.
jeżeli miałabym się do czegoś doczepić, to:
- MPV i MCHC w morfologii są lekko ponad normę- bez tragedii, ale może masz trochę za mało kwasu foliowego lub/i witaminy B12 (anemia megaloblastyczna)

- bilirubina całkowita trochę podwyższona- masz zażółcone oczy? wcześniej też była podwyższona?
ten wskaźnik składa się z dwóch komponentów- bil. pośrednia i bezpośrednia i wtedy wiadomo lepiej o co chodzi. generalnie zła bilirubina- coś z wątrobą.

- w proteinogramie masz za wysokie gammaglobuliny, to może być również od problemu z wątrobą (lub zakażeniem jakimś pasożytem czy innym syfem + kilka innych przyczyn), ale może to też jak i cała reszta chwilowy odchył. jakieś takie małe płytki masz, ale w normie jak na razie, płytki to też wątroba. mam nadzieję, że wszystko wróci do normy. reszta w porządeczku. :gitara:
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Chciałbym pogadać , poradzić się...

Post autor: arti »

Taką cenę matce powiedzieli :053:
Mogłabyś mi opowiedzieć nieco na czym densytometria kości polega?

Leeloo widzisz , ja już kiedyś miałem jakieś tam nieznaczne odchyłki , ale lekarze w ogóle jak by to ignorowali.
Chodziłem dawniej do lekarzy pierwszego kontaktu z myślą że powierzam swoje zdrowie w dobre ręce...teraz myślę sobie jaki głupi byłem , jak bardzo się myliłem , ale z drugiej strony skąd mogłem wiedzieć , przecież to nie mój fach.
Faszerowali mnie półtora roku antybiotykami , bezskutecznie bo przyczyny nie trafili.
B12 wychodziła mi wysoka ale folianów malutko. Musiałbym sobie pobadać te foliany :)
Pamiętam że przed dieta bg miewałem taką żółtą , w zasadzie mało widoczną biel oka.
Teraz obecnie oczka są białe , tzn białoniebieskie :P
Bilirubiny zbadam sobie za pół roku :bond:
ODPOWIEDZ