Celiakia czy niekoniecznie. Prośba o interpretację.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
grzehu_80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 11 mar, 2019 13:52

Celiakia czy niekoniecznie. Prośba o interpretację.

Post autor: grzehu_80 »

Bardzo proszę o interpretację wyników badań pod kontem celiakii. Mężczyzna lat 38, jak dotąd zdrowy. Szczupła budowa ciała. Mocno aktywny tryb życia, bieganie długodystansowe (ultramaratończyk, maratończyk), piłka nożna. Od kilku tygodni zauważalne objawy w postaci luźniejszego stolca (nie biegunka, ta pojawia się sporadycznie) o jasnym zabarwieniu. Słabe wyniki morfologii: hemoglobina 9,8 oraz żelazo 18. Helicobacter pylori + (w trakcie leczenia antybiotykowego), Immunoglobuliny kl. A (IgA) 2,61 - w normie, P/c. p. endomysium (EmA) IgA - dodatni, Przeciwciała w kl. IgA - dodatni (ponad 200). Gastroskopia - wycinek histopatologiczny: fragmenty błony śluzowej dwunastnicy o zachowanej architektonice z obfitym naciekiem zapalnym z komórek jednojądrowych i neutrofili w blaszce właściwej. Neutrofile migrują do nabłonka gruczołowego kosmyków. Stwierdza się średni stopień skrócenia kosmyków jelitowych. Czy faktycznie jest to celiakia czy też jeszcze nic pewnego?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Celiakia czy niekoniecznie. Prośba o interpretację.

Post autor: Rj79 »

Wyglada to na typowa celiakie (przeciwciala, skrocenie kosmkow, anemia). Pamietaj, ze to forum i nie znajdziesz tu lekarzy, wiec koniecznie udaj sie do gastrenterologa w celu potwierdzenia diagnozy.
grzehu_80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 11 mar, 2019 13:52

Re: Celiakia czy niekoniecznie. Prośba o interpretację.

Post autor: grzehu_80 »

Jasna sprawa. Jestem już pod opieką gastroenterologa. Jutro mam kolejną wizytę. Chciałem uzyskać postronną opinię. Tak czy siak - dziękuję.
ODPOWIEDZ