Czy to Moze byc celiakia ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Majeczka100
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 17 lip, 2019 09:08

Czy to Moze byc celiakia ?

Post autor: Majeczka100 »

Czesc jestem tutaj Nowa. Choruje n.a. przewlekle zapalenie trzustki ale Od pewnego czasu czyli okolo 2 miesiecy pdczuwam bole brzucha zaraz p.o. jedzenie.Wyniki Badan wykluczyly zapalenie trzustki.
Mam bole w dole brzucha jak przy miesiaczke promieniujace do plecow. Jak wezme pierwszy kes jedzenia odczuwam bol u gory brzucha przechodzacy w dol brzucha. Jest to bardzo silny bol jakby kurczowy trwajacy okolo 10 minut p.o. czym przychodzi w bardziej lagodnieszy. A do tego ogromny bol plecow. Czasem mam biegunke a czasem 3 dni nie oddaje stolcow zaparcie. Okolo tygodnia trwa ten bol pozniej pare dni spokoju I znowu kolejny tydzien bolu. Mam przy tym lekkie zawroty glowy I czasami podwyzszony puls. Tabletki zadne nie pomagaja tylko termostat gdy przykladam do plecow. Pomozcie
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to Moze byc celiakia ?

Post autor: Leeloo »

to absolutnie wymaga dalszych badań i opieki lekarskiej. Lekarz rodzinny powinien skierować na diagnostykę, może też wystawić skierowanie do szpitala.
Przewlekłe zapalenie trzustki daje mnóstwo objawów, jest chorobą do ścisłego nadzoru gastrologicznego.
Z tego co piszesz cały układ pokarmowy jest do sprawdzenia.
Krzysztof123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 24 lip, 2019 14:16

Re: Czy to Moze byc celiakia ?

Post autor: Krzysztof123 »

W ubiegłym roku (styczeń) wykryto u mnie niewielki zanik kosmków (stopień 3a). Od 2014 co roku miałem robioną gastroskopię z pobranymi wycinkami i zaniku nie było. Po zrobieniu badań genetycznych i przeciwciał przeszedłem na dietę bezglutenową. Wyniki badań genetycznych: HLADQ2.5 (dodatni); HLADQ2.2 (ujemny); HLADQ8 (ujemny). Przeciwciała: p.deaminowanej gliadynie (DGP) IgA met. elisa (wynik 4) przy normie poniżej 20 ujemny; p.deaminowanej gliadynie (DGP) IgG met. elisa (wynik 3) przy normie poniżej 20 ujemny; Anty-Gliadyna IgA met. IF (ujemny); Anty-Endomysium IgA met. IF (ujemny). Odwiedziłem wielu gastroenterologów i żaden z nich nie jest przekonany o tym, że mam celiakię. Po 9 miesiącach stosowania diety nie mam zaniku kosmków (wynik 0). Od sierpnia będę przechodził prowokację glutenem.
Czy te wyniki ewidentnie świadczą o celiakii? Lekarze twierdzą, że ten zanik jest tylko przejściowy i nie mam celiakii. Czy mają rację?
Ja nie mam doświadczenia, chociaż przeczytałem wiele artykułów i opracowań na ten temat.
Ostatnio zmieniony wt 30 lip, 2019 17:57 przez Krzysztof123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to Moze byc celiakia ?

Post autor: pleomorfa »

Zdarzają się przypadki, w których przeciwciał się nie wykrywa.
Natomiast wśród tych wyników nie ma IgA ogółem, ani transglutaminazy, która jest uważana za najbardziej podstawowe przeciwciało.
Jeżeli biopsja kontrolna wykazała odbudowę kosmków jelitowych po roku diety to znaczy, że ona zadziałała. Czy było może coś jeszcze w tym czasie zdiagnozowane?
A czy objawy, które skłoniły Cię do badań minęły? Czy coś oprócz tej zmiany wyniku biopsji się zmieniło?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Krzysztof123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 24 lip, 2019 14:16

Re: Czy to Moze byc celiakia ?

Post autor: Krzysztof123 »

Miałem jeszcze badaną Anty-transglutaminazę tkankową IgA (wynik:1,40 przy normie powyżej 20 jako pozytywny) przed przejściem na dietę. Lekarze, a byłem u kilku zalecają od sierpnia prowokację glutenem. Nie miałem innych dolegliwości. Co roku 2013 robię kontrolnie gastroskopię (mój ojciec miał wrzody). Miałem też stwierdzoną helicobacter pylori, której nie udało się wytępić antybiotykami. Dopiero w 2018 (w lutym) wykryto u mnie zanik kosmków. Był to okres częstych infekcji i antybiotykoterapii. Jakie badania najlepiej zrobić po prowokacji glutenem? Mam nadzieję, ze prowokacja glutenem mi nie zaszkodzi.
ODPOWIEDZ