czy to juz celiakia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jarucha23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 paź, 2019 12:25

czy to juz celiakia

Post autor: jarucha23 »

Witam

mam pytanie czy wynik badania a-TGIgA 55,9 dodatni potwierdza celiakie . Dodam że dziecko nie ma żadnych objawów Rok temu ten wynik wynosił 3,39
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: czy to juz celiakia

Post autor: Rj79 »

Prosze zapoznaj sie wpierw z: https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: czy to juz celiakia

Post autor: Leeloo »

Na pewno wymaga to konsultacji u gastrologa.
jarucha23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 paź, 2019 12:25

Re: czy to juz celiakia

Post autor: jarucha23 »

tylko co piszecie to wiem
jarucha23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 paź, 2019 12:25

Re: czy to juz celiakia

Post autor: jarucha23 »

Witam
na poradzie internetowej otrzymałem poniższa informacje. Dzisiaj otrzymałem wyniki badań robione przez naszego lekarza i a-TGIgA wzrosło już z 55,9 do około 100 ale wynik EMA jest cały czas ujemny. Doktor powiedziała że nie ma potrzeby robić robić gastroskopi i kontrola ponowna za 4 miesiace. Co w na to czy ktoś miał podobny przypadek. Dodam że syn nadal nie ma zadnych objawów celiaki

Porada internetowa u lekarza gastrologa
W przypadku pacjentów bezobjawowych, ale z chorobami współistniejącymi z celiakią, do których należy m.in. cukrzyca typu 1, oznacza się HLA DQ2 i DQ8 celem oceny czy konieczna będzie dalsza diagnostyka i jest to w tej sytuacji badanie pierwszego wyboru. W przypadku Pani dziecka wyniki te wypadły pozytywnie. Kolejnym krokiem w takim przypadku jest oznaczenie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty-TG) w klasie IgA wraz z oznaczeniem całkowitego IgA, którego tutaj zabrakło. U pacjentów bezobjawowych, u których stwierdza się genetyczną predyspozycję do celiakii obserwuje się zwiększone poziomy przeciwciał, szczególnie anty-TG, które mają charakter przejściowy lub fałszywie pozytywny. Z tego też względu jeśli poziom przeciwciał anty-Tg wynosi mniej niż trzykrotność górnej granicy normy (tak jak u Pani syna) zaleca się oznaczenie przeciwciał EMA (przeciwko endomysium) - w przypadku gdy wynik obu przeciwciał (anty-TG i EMA) jest pozytywny zaleca się wykonanie gastroskopii z pobraniem wycinków z dwunastnicy, natomiast gdy wynik EMA jest ujemny należy wykonywać okresowo kontrolne oznaczanie p/ciał (zwykle co pół roku). Proponuję w tej sytuacji skonsultować się z gastroenterologiem dziecięcym, który po przeanalizowaniu wyników badań, po zebraniu z Panią dokładnego wywiadu i zbadaniu dziecka zaproponuje dalsze postępowanie. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ