*maluchy na diecie*

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

halszka pisze:
sisi pisze: niewiem jaki to ma związek zwłaszcza że do 6go karmiłam wyłącznie piersią a biegunki miała od urodzenia!
No chyba że gluten przenika przez pokarm matki :?
Tak, oczywiście, że przenika. A może być jeszcze np.w kosmetykach dla dorosłych i dzieci. Znam matkę, która w czasie karmienia musiała wykluczyć gluten ze swojego pożywienia, ze względu na biegunki u dziecka i zlecił jej to lekarz. Jej starsze dziecko też było wcześniej na diecie bg i to było powodem obaw, że i młodsze może mieć problemy o podobnym charakterze.
Z tego co czytalam, gluten nie przenika do mleka matki. Dlatego dzieci karmione piersią sa naturalnie na diecie bezglutenowej. Natomiast białka mleka (oraz wiele innych alergenów) owszem, przenikają.
Awatar użytkownika
halszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 01 lis, 2006 16:17
Lokalizacja: Polska Południowa

Post autor: halszka »

Hmm, myślę, że to temat tak ważny dla matek, że wart jest dokładnego sprawdzenie. Gdzie czytałaś o tym?
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

sisi pisze:Mam jednak nadzieje, że w środę wyniki badań mojej córki okażą się prawidłowe [-o<
Sissi, czy z tymi wynikami to chodzi o wczorajszą środę? masz już je? jakie są?
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Przepraszam że dopiero teraz :?

Badania są prawidłowe :D
Możemy pomalutku wprowadzać gluten i po pół roku powtarzamy badania!

i... szukamy dalej przyczyny problemów zdrowotnych!
Zlecono "nam" test na wchłanianie czyli test na krzywą...?
Przez 2 msc schudła 150g!! a biegunki są jak były pomimo diety.
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Czy Twoje dziecko ma wykluczoną mukowiscydozę :?:
Awatar użytkownika
olcia13-61
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: ndz 04 wrz, 2005 19:49
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: olcia13-61 »

Agniesia pisze:
Tak dla potomnych Celiakia to chorobo genetyczna :!: Nie nabywana z wiekiem :!:
Hm. To jak mam rozumieć teorię immunologiczą i wirusową według artykułu:

"O chorobie - Przyczyny:

Pytanie to pozostaje na razie bez odpowiedzi, ponieważ nie wiadomo jaki jest mechanizm uszkadzającego działania glutenu na śluzówkę jelita. Obecnie równoprawne są są cztery hipotezy wyjaśniające istotę tej choroby:

teoria immunologiczna - przyczyną zaburzeń jest alergia (uczulenie) na gluten, a miejscem reakcji alergicznej jest śluzówka jelita. Poparciem dla tej teorii jest obecność przeciwciał antygliadynowych u osób chorych, nie przestrzegających diety.
teoria toksyczna - przyczyną choroby jest wrodzony i dziedziczny brak enzymu jelitowego rozkładającego gluten. Nierozłożony gluten działa toksycznie doprowadzając do uszkodzeń i zaniku kosmków jelitowych.
teoria wirusowa - za etiologią wirusową choroby, przemawia podobieństwo fragmentu sekwencji aminokwasowej białka ludzkiego adenowirusa typu 12 i frakcji a-gliadyny.
teoria wady błony komórkowej enterocytów - błona komórek okrywających kosmki jelitowe ma nieprawidłową budowę, gluten działa na komórkę toksycznie - komórki giną i dochodzi do zaniku kosmka. Według tej teorii wada ta jest wrodzona."
Aleksandra
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Po prostu są to już nieaktualne informacje.
Obecnie naukowcy są pewni, że celiakia ma podłoże genetyczne.
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Tak na marginesie, mysle, ze medycyna nigdy nie jest w 100% pewna czegokolwiek...niestety, albo na szczescie. Chocby nieszczesna choroba wrzodowa, mnie zawsze uczono zwiazkow przyczynowo-skutkowych miedzy sklonnosciami psychicznymi a wrzodami, a lekarze sie pod tym podpisywali, dzis juz twerdza, ze to bakteria, a prawd pewnie jak zwykle lezy po srodku.
szymon-74
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 06 gru, 2006 19:23
Lokalizacja: grecja

Post autor: szymon-74 »

witam jestem tu pierwszy raz i mam 14 miesiecznego syna jest na diecie bezglutenowej bezmlecznej i bezjajecznej chciala bym prosic o przepisy na obiadki i przekaski

[ Dodano: Sro 06 Gru, 2006 20:06 ]
[quote="sisi"]Witam :D

Moja Marcia ma 13msc, za tydzień poznamy wyniki z krwi w kierunku celiakii
Z miłą chęcią poznam osoby majace dzieciaczki w podobnym wieku (córka jest na diecie bezmlecznej, bezglutenowej)

Mam wiele pytań ale ponieważ to mój pierwszy post nie bardzo wiem co,gdzie i kiedy napisac witam tez ma syna 14 miesiecy jest na diecie bezglutenowej i bezmlecznej i bezjajecznej moze masz jakies przepisy na obiadki lub przekaski agnieszka

[ Dodano: Sro 06 Gru, 2006 20:10 ]
witam sisi mam na imie agnieszka
agnieszka
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Beata Bylina pisze:Czy Twoje dziecko ma wykluczoną mukowiscydozę :?:
Nie, wykluczonej nie ma ale miała podejrzenie muko jeszcze kiedy była u mnie w brzuszku (zła przezierność jelit u płodu )
Wówczas badania u mnie i u męża wykluczyły nasze nosicielstwo.
A mogę dociec dlaczego pytasz??
Może ona mieć coś wspólnego z opisanymi przeze mnie objawami??
Każdemu lekarzowi wspominam o podejrzeniu z okresu płodowego ale jak dotąd wszyscy każą mi być spokojną i się nie przejmować!!

A ja Wam napiszę, że w poniedziałek kładziemy się z Marcią do kliniki gastroenterologii i alergoligii.
Wszystkie powyższe objawy nadal się za małą ciągną!!
Celiakie z badań krwi niby wykluczono ale kiedy jest na diecie to nawet ciut przytyć potrafi a jak jej wprowadziłam gluten to wciąż waga spadała :(
Do tego zatrzymała się w rozwoju i miewa dużo częstsze ataki
(silne przykurcze stopy, zdarza się również ale rzadziej jej wiotkość)
Testy skórne ma prawidłowe

Jedyna niepokojaca rzecz jaka dotychczas wyszła nam w badaniach to krew utajona w kale (powtórzona 2x w odstępie miesiąca)

Na skierowniu lekarz napisał między innymi podejrzenie celiakii.

[ Dodano: Pią 08 Gru, 2006 19:41 ]
szymon-74 kiedy urodził się Twój synek??
Moja Marta jest z 4go października
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Każdy z Was ma trochę racji. Celiakia występuje rzeczywiście u osób z genetyczną predyspozycją. Ponieważ jednak choroba rozwija się jedynie u 10% spośród tych którzy posiadają "odpowiednie geny", dlatego powstało parę hipotez usiłujących wyjaśnić dlaczego tak jest.
Jedną z nich jest hipoteza akcentująca wpływ czynników środowiskowych (hipoteza ta sugeruje, że do przełamania tolerancji na gluten może dojść u osób predestynowanych genetycznie w trakcie pobudzenia układu immunologicznego (np. w czasie infekcji przewodu pokarmowego, po zabiegach operacyjnych, długotrwały stres) lub w czasie wzmożonej przepuszczalności nabłonka (u niemowląt, w trakcie biegunek infekcyjnych, u kobiet ciężarnych).
Ponieważ nie wszystkie przypadki ujawnienia sie celiakii można wyjaśnić za pomocą tej teorii, wysunięta została jeszcze jedna - teoria autoimmunologiczna. Za tym, że u podłoża zmian zachodzących w jelitach w celiakii kryją się procesy autoimmunologiczne, przemawiają (między innymi) takie fakty jak: współwystępowanie chorób autoimmunologicznych (np. choroby tarczycy), objawy pozajelitowe, obecność swoistych autoprzeciwciał (przeciwretikulinowych ARA, przeciwendomysium Ema, przeciw tkankowej transglutaminazie tTG), obecność innych przeciwciał (np. przeciwtarczycowych, przeciw kardiolipinie).
Na podstawie artykułu "Celiakia - od patogenezy do leczenia" prof. Jerzego Kruszewskiego (Alergia 1/8 2001)

[ Dodano: Pią 08 Gru, 2006 20:18 ]
halszka pisze:Hmm, myślę, że to temat tak ważny dla matek, że wart jest dokładnego sprawdzenie. Gdzie czytałaś o tym?
Przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz, ale nie zauważyłam twojego pytania. Dużo czytam na temat celiakii (piszę teraz pracę semestralną na ten temat) - i nie pamiętam. Ale na chłopski rozum, dlaczego tak ważne jest kiedy wprowadzamy gluten do diety dziecka? Bo mleko matki jest bezglutenowe!
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

"Mleko matki jest bezglutenowe"

W tym temacie jestem laikiem ale nie zgodze się z w/w zdaniem!
Córce do diety włączyłam gluten w wieku skończonych 10msc a objawy nietolerancji glutenu miała od urodzenia - pomimo iz pół roku była wyłącznie karmiona piersią
I jest to opinia lekarzy z Kliniki gastroenterologii, alergologii i zywienia dzieci małych, w której spędziliśmy ostatnio na diagnostyce całe 2tyg.
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Grażyna pisze: Bo mleko matki jest bezglutenowe!
Nie bardzo rozumiem... jak mleko matki, która spożywa gluten może być bezglutenowe? jakoś mi to nie bardzo pasuje...
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Ja też nie rozumiem jak mleko matki może być bezglutenowe. Przecież matki jedzą jedzenie z glutenem. Musiałaby być na diecie tak jak dziecko.U mojej córki w 7 miesiącu stwierdzono alergię na mleko i ja z związku z tym,że ją karmiłam piersią musiałam przejść na dietę bezmleczną .
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

zastanawia mnie jeszcze taka sytuacja matka na diecie dziecko do roku naturalnie czy potem prowokowac glutenem by wykuczyć celiakie czy możemy sobie oboje siedzieć na diecie :)
ODPOWIEDZ