kiedy można powiedzieć "choruję na celiakię" ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

kiedy można powiedzieć "choruję na celiakię" ?

Post autor: Magdalaena »

Ostatnio zaczęłam się zastanawiać, kiedy możemy mówić o "celiakii", czy o "chorowaniu na celiakię" ?

czy przeciętny celiak jest chory od urodzenia (nawet gdy jest na mleku matki i nie ma objawów) ?
czy dopiero od wystąpienia pierwszych objawów ?
a może czy od chwili postawienia diagnozy ?
a jeśli ktoś jest na diecie i nie ma objawów ?

Jakie jest Wasze zdanie ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
sylviiia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw 05 mar, 2009 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sylviiia »

Moim zdaniem, od momentu kiedy słyszymy diagnozę, że mamy celiakię - możemy mówić "jestem chory/a na celiakię".

Samo stosowanie diety jest uciążliwe i komplikuje życie. Dlatego uważam, że nawet jeśli objawy ustępują pod jej wpływem - to nadal jesteśmy chorzy, co więcej na nieuleczalną chorobę. Jesteśmy na "lekach" (w tym wypadku to nasze bezglutenowe jedzenie) przez calusieńkie życie. Musimy się pilnować na każdym kroku.

Celiakia nie jest jedyną moją chorobą, a to ona dostarcza mi najwięcej trosk i problemów każdego dnia.
celiakia&Crohn

Sylviiia
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Jeśli ktoś ma celiakię to od urodzenia, bo objawy wystąpią dopiero po podaniu glutenu. Diagnoza jest tylko potwierdzeniem i rozpoznaniem problemu. W czasie diety objawy zanikają, ale wystarczy ją porzucić, żeby objawy wróciły, lub żeby zwiększyć ryzyko zachorowalności na choroby powiązane.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

IMHO celiakię się "ma", tak jak alergię. Objawy chorobowe manifestują się wyłącznie w wyniku (świadomego lub nie) nietrzymania diety. Czy dieta bg jest lekiem? Poniekąd. Jest jedynym, znanym i dostępnym środkiem zapobiegawczym. Ale co do objawów/zespołu objawów, to występuje on wyłącznie w przypadku celiakii nieleczonej. Nie spotkałam się z określeniem "jestem chory na alergię na orzeszki", albo "jestem chory na skrzywienie kręgosłupa". Z celiakią jest chyba podobnie. Ma się ją i już. A jakie są objawy towarzyszące, to zależy w dużej mierze od nas.
Ale to tylko moja prywatna opinia... ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kawia »

Też wolę "mam celiakie" - analogicznie do "mam alergię". Bo jak nie jem glutenu to jestem zdrowa, prawda? A medycznie - i tak pozostanie to jednostka chorobowa.
Obrazek
ODPOWIEDZ