uczulenie na pszenicę - uczulenie na gluten - nietolerancja

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arronia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 16 sie, 2011 10:15
Lokalizacja: Warszawa

uczulenie na pszenicę - uczulenie na gluten - nietolerancja

Post autor: arronia »

Cześć, jestem nowa na forum, trochę się rozejrzałam, ale jeśli taki temat był omawiany (nie znalazłam), to proszę, pokierujcie we właściwe miejsce.

Tak krótko o sobie - stwierdzona alergia na gluten, historia kłopotów z przyswajaniem (np. od dawna pogranicze anemii, niska b12, d3 to nie wiem, czy z tej samej bajki, ale też niedobór). Dalej się nie badałam, więc czy to celiakia, czy nie, nie wiem. Na dietę przeszłam, tak czy inaczej chyba mi lepiej.

Ad rem. Jak robiłam sobie testy alergiczne, wyszło mi uczulenie na gluten. I na zboża konkretne oczywiście też - nie mogło być inaczej, skoro zawierają gluten.

Ale zastanawiam się - jeśli jest np. mąka pszenna bezglutenowa (to inne moje pytanie, jak to się robi?), to jak sprawdzić, czy na nią też jestem uczulona? Bo chyba nie tylko gluten może w pszenicy uczulać?

I jeszcze pytanie, czy uczulenie na gluten to to samo co nietolerancja glutenu?
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Jeżeli wyszło Ci uczulenie na pszenicę (gluten to swoją drogą) to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na skrobię pszenną też będziesz uczulona
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: uczulenie na pszenicę - uczulenie na gluten - nietoleran

Post autor: Magdalaena »

arronia pisze:Ale zastanawiam się - jeśli jest np. mąka pszenna bezglutenowa (to inne moje pytanie, jak to się robi?), to jak sprawdzić, czy na nią też jestem uczulona? Bo chyba nie tylko gluten może w pszenicy uczulać?
Dr Dziechciarz mówił, że uczulenie na GLUTEN zdarza się bardzo rzadko. Reakcja alergiczna zazwyczaj dotyczy pszenicy, a więc także pszenicy bezglutenowej.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
arronia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 16 sie, 2011 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: arronia »

Dzięki za odpowiedzi. Bezpieczniej odstawić każdą pszenicę, jak widzę.

Uczulenie na gluten wyszło mi w teście - i to b. wyraźne. Słabiej, ale też wyszło na: pszenicę, pszenicę durum, żyto, owies.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

ja też tak mam, alergia na zboża, gluten. A potwierdziłam sie w tym jak zjadłam bułkę bezglutenową ze skrobią pszenną bezglutenową- ubikacja natychmiastowa....
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Też tak mam :( pszenica,żyto, jeczmień, owies( slabo) gluten, kukurydza, ziemniaki i cala masa innych :(
gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

aaronia: nie tylko gluten może w pszenicy uczulać, dlatego jeśli wyniki były podawane jako zboża, to nie do końca można to łączyć z glutenem, są robione badania, gdzie wykazane są zboża i oddzielnie gluten, moja córeczka może wszystkie zboża, oprócz pszenicy, więc nie gluten jest w tym wypadku problemem, powinnaś więc sprawdzić dokładnie w testach, czy chodzi o gluten czy o zboże jako takie :)
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

jak mi lekarze mówią, testy, wyniki są najmniej ważne. Najważniejsza jest reakcja organizmu na zjedzenie tego glutenu, jak jest na diecie i jak po zjedzeniu czegoś glutenowego.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Magdula82 pisze:jak mi lekarze mówią, testy, wyniki są najmniej ważne.
to jacyś wyjątkowi lekarze :)
ja przeważnie trafiałam na takich, którzy zamiast na pacjenta patrzyli głównie na wyniki i nie obchodziło ich specjalnie, co pacjent ma do powiedzenia, jeśli "wyniki nie potwierdzały".

ale absolutnie się zgadzam. papier mi nie poprawi samopoczucia, a dieta tak.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
obiedwie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt 29 mar, 2011 19:54
Lokalizacja: Wysokienice

Post autor: obiedwie »

Ostatnio byłam u gastrologa, który powiedział, iż z moich wyników (gastroskopia z pobraniem wycinków i badanie krwi) wynika , iz mam celiakię, ale jego zdaniem nie mam i głupio z mojej strony, że trzymam się diety. Lekarz ten ma tytuł doktora i jest ordynatorem oddziału gastrologicznego :/
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

:zdziw: ręce opadają.... <sciana>
Asia
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

Jestem alergikiem pokarmowym. Pierwsze badania wykazały, że musze mieć ścisła dietę bezglutenową, bezmleczną - głównie. Przestrzegałam ściśle dietę zgodnie z wynikami badań....Po roku zrobiłam powtórne badania, potwierdziły dalszą dietę bezmleczną, gluten wykazało, że juz mogę ale orzechy tylko włoskie (trochę), mogę pszenicę durum. Na święta robiłam z niej uszka i było ok. Ostatnio (2 stycznia) ogarnęła mnie słabość i kupiłam sobie pączka wiedeńskiego, pożarłam go z ogromnym apetytem :/ Czekałam jak zawsze na 5-dniówkę. Pierwszego dnia tylko był zatkany nos, problem ze spaniem i lodowate stopy ... I koniec (juhuhhu). Wiem też, że gdybym następnego dnia znów zjadła to problemy wrócą... Zatem u alergików, nawet jak będzie lepiej to nigdy nie będzie tak jak u ludzi, którzy mogą zawsze i wszystko :/
Spodobało mi sie jedzenie na diecie i teraz jem głównie kasze (gryczaną, jaglaną, quinoa), maki (gryczaną, jaglaną, amarantusową, ziemniaczaną, dyniową i pestki słonecznika... Moje pieczywo to z tych mąk gofry...
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Olenko
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 10 sie, 2014 10:27

Re: uczulenie na pszenicę - uczulenie na gluten - nietoleran

Post autor: Olenko »

Witam, czy uczulenie na gluten to to samo co nietolerancja glutenu? :029:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: uczulenie na pszenicę - uczulenie na gluten - nietoleran

Post autor: Leeloo »

alergia na gluten to określenie reakcji alergicznej z udziałem przeciwciała w klasie IgE. Nietolerancja glutenu to inaczej też alergia, ale tzw. opóźniona z przeciwciałami w klasie IgG.

Trwała nietolerancja glutenu to celiakia/choroba trzewna.

i do tego dochodzi jeszcze nadwrażliwość na gluten, czyli zupełnie odrębna jednostka chorobowa objawiająca się jak celiakia, ale bez obecnych zmian w jelicie i przeciwciał we krwi.
Amelie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 25 lip, 2014 09:04

Re: uczulenie na pszenicę - uczulenie na gluten - nietoleran

Post autor: Amelie »

Uczulenie na gluten nie jest tym samym co celiakia. Czasem układ immunologiczny jest nadwrażliwy i nieprawidłowo ocenia zagrożenie. Zainteresowanym polecam ten artykuł http://bezglutenu.pl/uczulenie-na-gluten/. U mojego przyjaciela lekarka długo podejrzewała celiakię i kazała mu przejść na dietę bezglutenową, później okazało się, że przyjaciel jest uczulony na gluten i może poddać się immunoterapii.
ODPOWIEDZ