Wykonane badania - czy wykluczają celiakię?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomek0700
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 30 paź, 2011 23:05
Lokalizacja: Kalisz

Wykonane badania - czy wykluczają celiakię?

Post autor: Tomek0700 »

Witajcie,
Mialem wykonane takie badania: 2x Gatroskopie i 1 test z krwi.

P/C p. endomysium (EmA) IgA:
W badanej surowicy krwi NIE WYKRYTO przeciwcial przeciw endomysium miesni gladkich przewodu pokarmowego w klasie IgA

skopiuje część opisu:
Na scianie tylnej opuszki dwunastnicy niewielkie znieksztalcenie mogace odpowiadac bliznie powrzodowej. Poczatkowy odcinek czesci zstepujacej dwunastnicy bez zmian. Z czesci pozaopuszkowej dwunastnicy pobrano wycinki hist-pat. W kierunku ew. zaniku kosmkow jelitowych. Test ureazowy na HP - ujemny


Wynik hist-pat:

okolica jelita grubego: Fragmenta mucosae duodeni sine laesionibus

druga gastroskopia:
Test na HP ujemny.
Pobrano wycinki do badania histopatologicznego w kierunku cieliakii.
Dgn. zapalenie blony slozwej zoladka.

Hist-past:
Duodenitis chronica minoris gradus sine atrophia villorum.

antrum:Gastritis chronica (+)
hp (-)

Czy te wyniki wykluczaja Celiake? mam problem z diagnoza od 1,5 roku glownie objawy to:
Bardzo obfite stolce od rana 2-3x. Rano jem zazwyczaj tylko 1 kanapke. Po obiedzie wszystko jest ok. Na kolacje tez jem pare kanapek. Od rana takze boli mnie brzuch. Nadmierne odbijanie. Utrata masy 10 kg.
Ostatnio zmieniony pn 31 paź, 2011 13:33 przez Tomek0700, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Nie, nie wykluczają. Nie masz co prawda w pełni rozbuchanego zaniku kosmków (przynajmniej w miejscach, z których pobrano próbki), ale to nic. Są jeszcze inne przeciwciała markery celiakii. I powinno się robić je w klasach IgA i IgG, bo można IgA akurat nie wytwarzać.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Tomek0700
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 30 paź, 2011 23:05
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Tomek0700 »

a czy kolonoskopia moze cos tu pokazac? mialem dwie, z pobraniem wycinka z j. grubego a druga z pobraniem z j. cienkiego, nie ma nic o zaniku kosmkow.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Poza tym celiakia to nie jedyne schorzenie, w którym kluczową rolę odgrywa gluten. Możesz mieć alergię, możesz być nadwrażliwy. Warto zrobić dodatkowe przeciwciała - transglutaminaza tkankowa w IgA, gliadyna GAF w IgG, albo przynajmniej poziom całkowity IgA (musisz spożywać gluten kiedy je wykonujesz) i ew. badania w kierunku alergii, a jeśli mimo wszystko nic nie wyjdzie to szukać innych przyczyn dolegliwości, albo na próbę wykluczyć gluten na jakieś 6 miesięcy i zobaczyć wtedy co się będzie działo.
Obrazek
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

witam.urodziłam niedawno córeczke,karmię piersią,ale córka robi kupki ze śluzem,za każdym razem.Mam również starsze dziecko 11lat,u którego od 2lat stwierdzono Celiakię,czy powinny mnie martwić te śluzowate kupki,czy są badania które mozna wykonać w kierunku celiaki,no bo skoro syn ma to ....lepiej żeby nie.
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
Tomek0700
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 30 paź, 2011 23:05
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Tomek0700 »

a czy objawy typu: rano budze sie codziennie z bolem brzucha i potrzeba oddania stolca bardzo obfitego. Zjem jedna kanapke i znowu musze leciec do ubikacji z bardzo obfitym stolce. Zazwyczaj po obiedzie nie mam takich rewolucji. Na kolacje jem tez kanpki. I tak w kolko, wyglada to na nie tolerancje glutenu? bylem pewny, ze badania ktore mi zrobiono wykluczaja celiake ale teraz widze, ze nie :039:
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

dorciap1975 pisze:witam.urodziłam niedawno córeczke,karmię piersią,ale córka robi kupki ze śluzem,za każdym razem.
Wg obecnego stanu wiedzy, gluten nie przechodzi do mleka matki. A zatem to nie gluten jest powodem śluzu w kupce. Może mleko? Białka mleka, jak najbardziej, przechodzą do mleka matki i mogą dziecko uczulać. W zasadzie jedynym sposobem aby się przekonać czy to właśnie mleko, jest wykluczenie na jakiś czas z diety matki, wszelkich mlecznych produktów. Nie jest to łatwe, ale wiele matek tak robi - ja też byłam na takiej diecie przez ponad rok. Jeśli będziesz miała jakieś pytania, napisz na priv - chętnie odpowiem.
ODPOWIEDZ