Wyniki badania przeciwciał! Czy to na pewno celiakia???

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Wyniki badania przeciwciał! Czy to na pewno celiakia???

Post autor: zofia »

Witam!
Wczoraj odebrałam wyniki. Wizytę u lekarza mam za tydzień. Denerwuję się a interpretacje wyników w internecie są różne w zależnośći od kierunku jakich przeciwciał dotyczyły badania. Czy moge prosić o interpretację:

p/c. p. transglutaminazie 206 RU/ml (tego nie mam przed sobą w klasie IgA było robione)
p/c. p. gliadynie AGA - IgA ujemny
IgA - EmA dodatni +10


Te badania miałam robione jak dotąd. Czy są jednoznaczne???
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Tak.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

a jednak :| Lekarz podczas pierwszej wizyty powiedział, że celiakia u mnie jest bardzo mało prawdopodobna ze względu na zadziwiająco dobre wyniki badań. Zlecił badania na przeciwciała, żeby sie upewnić. Sugerował biegunki czynnościowe, więc wyniki były dla mnie zaaskoczeniem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

a gastroskopię miałaś? ja mam błąd nie wykrywa mi IGa a celiakię mam po prowokacji zanik 3/4 stopień ... więc ... nie zawsze to miarodajne ...
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

@Patka: Nie zawsze miarodajny jest brak przeciwciał. Jeśli przeciwciała są, nawet brak zaniku kosmków nie świadczy o braku celiakii, bo może być wtedy celiakia potencjalna (czy coś). O innej postaci nietolerancji glutenu już się nie wypowiadam.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Gastroskopii nie miałam. W przyszłym tygodniu jadę do lekarza i w zasadzie nie wiem, co mi zleci. Teoretycznie biopsję.. Ale co lekarz wymyśli, to nie wiadomo...Tak naprawdę pogłębiam swoją wiedzę na temat celiakii i nie do końca jeszcze rozumiem jakie wyniki tych przeciwciał powinny być..
Obrazek
ODPOWIEDZ