Diagnoza celiakii

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Przeciwciała IgA

Post autor: PUMA »

adukan: Przeciwciala p/transglutaminazie tkanowej IgA 238.7 (wynik dodatni >30) . Twój wynik wskazuje, że masz problem zdrowotny bo dopuszczalna jest >20. Zatem nie możesz jeść glutenu.
Ja mam >2, więc niby mogę... Co z tego, skoro każda próba zjedzenia odrobiny glutenu i czuję się źle. Mam AZS i przez to czuły okrutnie organizm na alergeny w tym gluten. Myślę, że warto podejść serdeczniej do siebie niż to robią w stosunku do nas lekarze... Nie jem glutenu i już... Zresztą cieszę się, bo moje pełnoziarniste mąki bezglutenowe są zdrowsze niż te przetworzone z glutenem...
Fajne motto ma titrant :
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

emi306 pisze:Dzięki za odpowiedź! Czy są jeszcze jakieś dodatkowe badania na stwierdzenie nietolerancji glutenu?
w kierunku celiakii wykonuje sie badania krwi na obecnosc przeciwcial:
Przeciwciala p/transglutaminazie tkanowej
Przeciwciala p/endomysium miesni gladkich
Przeciwciala p/gliadynie
w klasach IgA i IgG
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

titrant pisze: Jak się już wkłada rurę, to lepiej wjechać nią dalej i zrobić enteroskopię z gastroskopią po drodze?
Nie do konca, jezeli nie ma konkretnych wskazan, to nie ma sensu ryzykowac. Gastroskopia to 15 min dosc lagodnego badania zazwyczaj bez premedykcji, natomiast enteroskopia dwubalonowa to 3h badania czesto przy znieczuleniu ogolnym z mozliwymi powiklaniami (ostre zapalenie trzustki, martwica jelita)
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Przeciwciała IgA

Post autor: adukan »

PUMA pisze:Zresztą cieszę się, bo moje pełnoziarniste mąki bezglutenowe są zdrowsze niż te przetworzone z glutenem...
czy sa zdrowsze? z tym byl polemizowal.. zdrowsze dla osob z nieolerancja - to na pewno, ale nie patrzac na zawartosc glutenu nie jest juz tak pieknie - wyroby z maki bezglutenowej maja m.in. wysoki indeks glikemiczny
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

adukan pisze:Nie do konca, jezeli nie ma konkretnych wskazan, to nie ma sensu ryzykowac. Gastroskopia to 15 min dosc lagodnego badania zazwyczaj bez premedykcji, natomiast enteroskopia dwubalonowa to 3h badania czesto przy znieczuleniu ogolnym z mozliwymi powiklaniami (ostre zapalenie trzustki, martwica jelita)
Nigdzie nie pisałem o enteroskopii dwubalonowej. Miałem na myśli po prostu wsunięcie wziernika głębiej.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
emi306
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn 23 sty, 2012 15:04
Lokalizacja: warszawa

Post autor: emi306 »

Wziernik przy gastroskopii wchodzi tylko do pewnego momentu,nie da się go wcisnąć dalej. Zbadanie całego jelita cienkiego jest możliwe tylko przy enteroskopii dwubalonowej.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Ale ten pewien moment już jest w jelicie?

O badaniu całego jelita też nie wspominałem. W diagnostyce celiakii biopsję bierze się z dwunastnicy, więc z samego początku jelita.
Ostatnio zmieniony pt 04 maja, 2012 14:29 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
emi306
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn 23 sty, 2012 15:04
Lokalizacja: warszawa

Post autor: emi306 »

Właśnie tego nie wiedziałam, czy wystarczy początek jelita czy trzeba dalej. Myślę, że będę się starać o gastroskopię,żeby sprawdzić czy to nie celiakia, i pewnie przydałyby się inne badanie na alergie pokarmowe i nietolerancje, ale to chyba będę musiała zrobić prywatnie, bo od lekarzy nie można się doprosić. Jeśli by coś wyszło odnośnie alergii, to może nie musiałabym już robić enteroskopii. Jeżeli chodzi o kosmki jelitowe, to przy zastosowaniu właściwej diety, może nie byłoby problemu i nie trzeba by wtedy sprawdzać całego jelita.
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

emi306 pisze:Właśnie tego nie wiedziałam, czy wystarczy początek jelita czy trzeba dalej. Myślę, że będę się starać o gastroskopię,żeby sprawdzić czy to nie celiakia, i pewnie przydałyby się inne badanie na alergie pokarmowe i nietolerancje, ale to chyba będę musiała zrobić prywatnie, bo od lekarzy nie można się doprosić. Jeśli by coś wyszło odnośnie alergii, to może nie musiałabym już robić enteroskopii. Jeżeli chodzi o kosmki jelitowe, to przy zastosowaniu właściwej diety, może nie byłoby problemu i nie trzeba by wtedy sprawdzać całego jelita.
Przy diagnozie w kierunku celiakii spokojnie wystarcza wycinki z czesci zstepujacej XII-tnicy, mialem juz 3-krotnie robiona biopsje i nigdy dalej endoskop nie siegal.
Przy innych schorzeniach, rzeczywiscie ma sens np kapsulka endoskopowa, zeby obejrzec cale 5m jelita kretego.
Gastroskopia to podstawa, w porzadnej placowce (nie dotyczy szpitali panstwowywch) taki zabieg idzie na dzien dobry przy jakichkolwiek dolegliwosciach.
Nawet jezeli w Twoim przypadku nie doszlo do zaniku kosmkow, moga byc inne symptomy, ktore beda swiadczyly o trwajacym stanie zapalnym w jelicie.
Jezeli to tylko alergia, nic groznego nie wyjdzie w obrazie mikroskopowym.
emi306
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn 23 sty, 2012 15:04
Lokalizacja: warszawa

Post autor: emi306 »

Dwa lata temu miałam kolonoskopię i gastroskopię z pobraniem wycinków. Wyniki to: przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego, zapalenie błony śluzowej żołądka (bez helicobacter), nienadżerkowa choroba refluksowa przełyku, stan zapalny jelita cienkiego ale tylko końcówki czy jego początku, już nie wiem. Potem rezonans jelita cienkiego - wynik ok. EUS trzustki też w porządku. Badania z krwi - celiakii nie stwierdzono. Nie mam jakiś tragicznych dolegliwości, czasami biegunka jak to przy jelitach. CRP 0,03. Największym problemem jest waga i to, że od dwóch lat nie mogę przytyć. Mam apetyt, jem często, i nic we mnie nie zostaje. Tak jakby gdzieś znikało, po dwóch, trzech godzinach od posiłku wyglądam jakbym nie jadła cały dzień. I drugi problem, trochę wstydliwy, tłuste stolce, im więcej zjem tym więcej..... Tak jakbym przestała wchłaniać tłuszcze. Z tego co trochę poczytałam, to zaburzenia wchłaniania są albo z celiakii albo chorób jelita cienkiego, przy czym może to być właśnie alergia. Ale może się mylę co do moich przypuszczeń. Na pewno chciałabym enteroskopię robić w ostateczności, to nie jest lekkie badanie. Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

No to zrób gastroskopię z zajrzeniem w dwunastnicę i pobraniem biopsji. Niemożność nabrania wagi, ciągły głód, tłuste stolce - pasuje do celiakii. Skąd były pobierane wycinki w gastroskopii? Z żołądka? Teraz upewnij się, że pobierają tak, żeby diagnozować celiakię, czyli z jelita (muszą mieć to napisane na skierowaniu, bo inaczej mogą nie pobrać :)).

Stan zapalny i naciek limfocytów to nieraz preludium do zaniku kosmków, choć u niektórych na nim może się skończyć. U takich metabolizm enterocytów może się zmienić i objawy nietolerancji glutenu a nawet celiakii być widoczne, choć ściśle zaniku kosmków jelitowych w badaniu histologicznym nie widać .

Przeciwciał w celiakii może nie być we krwi, bo - ktoś tu pisał - mogą się najpierw lokować w tkance i robić bardachę stacjonarnie? Podobno to zjawisko częste u "wyleczonych" i dorosłych celiaków.

Co do badań, jeśli masz wielkie ciśnienie, możesz jeszcze zrobić badania genetyczne. I jeśli masz gen i objawy kliniczne, to już powinno wystarczyć do zaordynowania bezglutenowości.
Ostatnio zmieniony pt 04 maja, 2012 22:31 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

emi306 pisze:Dwa lata temu miałam kolonoskopię i gastroskopię z pobraniem wycinków. Wyniki to: przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego, zapalenie błony śluzowej żołądka (bez helicobacter), nienadżerkowa choroba refluksowa przełyku, stan zapalny jelita cienkiego ale tylko końcówki czy jego początku, już nie wiem.
A ja na Twoim miejscu staralbym sie wykluczyc na pierwszym miejscu celiakie. Badania genetyczne na obecnosc genu HLA-DQ DQ2 lub DQ8 (brak genu to brak celiakii na 99%).

Dopiero potem bardziej inwazyjne badania, typu enteroskopia, ktora tez mozna w pewnym stopniu zastapic nieinwazyjna metoda - kapsulka endoskopowa (niestety b. drogie badanie).

Przy NZJ zazwyczaj jelito grube jest zmienione (w przypadku Colitis Ulcerosa) tudziez ileum terminale (w przypadku Crohna), a w Twoim przypadku takowe nie wystepuja.
Ostatnio zmieniony pt 04 maja, 2012 22:36 przez adukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

emi306 pisze:(...) od jakiegoś czasu nie przyswajam tłuszczy, tzn. nie mogę przytyć nawet grama i mam tłuste stolce.
A jak tam u ciebie trzustka? Jak wydzielanie żółci? Może szukać też w tym kierunku?
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
emi306
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn 23 sty, 2012 15:04
Lokalizacja: warszawa

Post autor: emi306 »

Miałam ostatnio robiony EUS trzustki. Opis: trzustka o jednorodnej echogeniczności bez zmian ogniskowych, przewód Wirsunga o równym przebiegu nieposzerzony, brodawka Vatera niepowiększona. Przewód żółciowy wspólny cienkościenny 3-4 mm bez cech kamicy. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe w lewym płacie nieposzerzone. Nie uwidoczniono powiększonych regionalnych węzłów chłonnych. Nadnercze lewe bez zmian Pęcherzyk żółciowy bez zmian> Pojedyncze węzły w krezce > siedem mm W badaniu EUS trzustka bez zmian bez cech kamicy przewodowej> Od kilku m-cy biorę kreon najmocniejszą dawkę i jest bez zmian Podobno jest jeszcze badanie właśnie odnośnie wydzielania żółci ale jak się o nie doprosić? Przecież lekarze wiedzą lepiej Ostatnio byłam w osławionym szpitalu MSWiA w W-wie i tam jak powiedziłam o tłustych stolcach to lekarz mnie po prostu wyśmiał Może najpierw zrobię gastroskopię w kierunku celiakii potem badania alergologiczne Mam skierowanie na enteroskopię ale bardzo się tego boję bo jest bardzo inwazyjne a potem jak się będzie coś działo i nie będę mogła się utrzymać na nogach to będzie to mój problem a nie lekarzy wiem to z doświadczenia Jeżeli te badania niczego by nie wykazały to w ostateczności i już na końcu zrobiłabym enteroskopię Czy w celiakii występuje pokrzywka wzdęcia i gazy?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

emi306, a co z biopsją z dwunastnicy z badaniem czy nie ma zaniku kosmków?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ