zanik kosmków typu IIIa wg skali Marsha.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ewik i roksi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt 22 sty, 2013 13:06
Lokalizacja: małopolska

Post autor: ewik i roksi »

Mam pytanie Fragmęty błony śluzowej dwunastnicy z umiarkowanym, przewlekłym, naciekiem zapalnym w podścielisku z przewagą plazmocytów,w części o spłaszczonych i poszerzonych kosmkach z V:C=1-0:1 Liczba limfocytów wewnątrznabłonkowych CD3+podwyższona;IEL=94/100enterocytów.Przy danych klinicznych i serologicznych obraz odpowiada celiakii typu IIIc uszkodzonych według Marsha i Oberhubera są to wyniki córki jak można je odczytać bo z tego co czytałam w poprzednich postach to jest żle IIIc to jest zły wynik i to bardzo a skala Oberhubera??? jestem przerażona i jeszcze czy wykonuje się kontrole gastroskopii np po roku diety w celu sprawdzenia stanu jelit i ich uszkodzenia
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

ewik i roksi pisze:czy wykonuje się kontrole gastroskopii np po roku diety w celu sprawdzenia stanu jelit i ich uszkodzenia
Jeśli ustąpią objawy i znikną przeciwciała to chyba nie jest konieczne.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ewik, zanik kosmkow III stopnia to jest sporo, ale nie trzeba sie tym az tak martwic - najwazniejsze, ze wiadomo, o co chodzi :) Jest celiakia, trzeba od razu przejsc na diete i sie jej trzymac. Na poczatku najlepiej tez trzymac diete lekkostrawna, wylaczyc laktoze (bo skrocone i splaszczone kosmki nie bardzo sobie radza z jej trawieniem).
Kontrolnej gastroskopii nie trzeba robic, wszsytko zalezy od samopoczucia po jakims czasie na diecie, czy wszystko wraca do normy. Glowa do gory, dzieciaki szybko sie regeneruja :)
A robiliscie przeciwciala? To tez jest dobra miara postepow na diecie, jesli komus przeciwciala wychodza pozytywnie. To zwykle badanie z krwi i mozna je powtorzyc za pol roku czy rok, zeby kontrolowac, czy poziom opada, czyli czy dieta jest dobrze stosowana. Tu troche wiecej o diagnoze: http://www.celiakia.pl/diagnoza/
Obrazek
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

ewik i roksi pisze:czy wykonuje się kontrole gastroskopii np po roku diety w celu sprawdzenia stanu jelit i ich uszkodzenia
Moj lekarz odpowiedział mi na takie pytanie,że nie potrzeba, ponieważ mam już diagnozę do końca zycia. Na kontrolnych wizytach sprawdzana jest moja waga i co jakiś czas mam robione badania krwi. Też zaczynałam z III stopniem, a teraz czuję się wspaniale. :)
ewik i roksi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt 22 sty, 2013 13:06
Lokalizacja: małopolska

Post autor: ewik i roksi »

Dziękuje za pomocne słowa córka jest rok na diecie i w grudniu robił nam immunolog badania wyszły słabo dodatnie kolejne w marcu. Tylko dalej po zjedzeniu mleka pojawia się śluz w kale mimo rocznej diety i zastanawiałam się czy jelito zaczęlo się już regenerować czy dopiero po zaniku przeciwciał do zera . Dobrze jak nie trzeba robić gastroskopii :)
ODPOWIEDZ