Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Monisława
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 18 lis, 2015 22:29

Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: Monisława »

Cześć,

Jestem nowa na forum. To mój pierwszy wpis. A piszę ponieważ chciałabym Was poprosić o pomoc/opinię.
Od ponad roku mam problemy zdrowotne. Był mega kłopot z diagnozą - nie będę opisywać, bo pewnie większość z Was to przerabiała.

Na początku miałam zapalenie dwunastnicy i nadkwaśność. Brałam na polecenie lekarza (kiedy jeszcze ufałam alopatom) IPP. Pojawiły się problemy z mikroflorą jelitową i miejsc intymnych. Przeszłam na dietę przeciwgrzybiczą, ograniczyłam cukier. Miałam niski poziom żelaza, witaminy D3, myślę, że witaminy B także, choć nie sprawdzałam (paznokcie strasznie mi się rozdwajały). Pojawiły się problemy z układem pokarmowym - wzdęcia i gazy, bulgotanie, problemy ze stolcem - rozwolnienia albo zatwardzenia, swędzenie odbytu, poza tym osłabienie mięśni, bóle stawów, pieczenie oczu, swędzenie skóry, wypadanie włosów, pokrzywka na ciele, problemy z pamięcią i koncentracją itp. W tym czasie sporo schudłam (w ciągu kilku miesięcy zeszłam z 60 kg do 52 kg, co mi się nigdy wcześniej nie zdarzało). Sprawdziłam m.in. hormony tarczycy - wynik był OK.

Zrobiłam badanie żywej kropli krwi i ImuPro50. Z żywej kropli krwi wyszły: pasożyt, nieszczelność jelitowa, alergie/nietolerancje pokarmowe, niedobór witamin, mikro i makroelementów. Badanie ImuPro potwierdziło nietolerancje pokarmowe IgG zależne - w stopniu 4 na mleko, gluten i jajka, czyli typowe alergeny. Po badaniach brałam:
- Antykontamin na zabicie pasożyta, co pewnie jeszcze dodatkowo rozszczelniło jelita,
- Enzymy na trawienie, wegańskie (Super Enzymes),
- Probiotyk z prebiotykiem (Multilac, San Probi Super Formuła), żeby jelita na nowo uszczelnić,
- Witaminę D3 - cały czas biorę (żelazo i magnez wcześniej uzupełniałam),
- Przeszłam na dietę bezmleczną, bezglutenową, bezjajeczną.
Teraz unikam także alergenów tj. soja, sezam i orzechy. Jestem na diecie od połowy maja 2015.

Jest o wiele lepiej - nie mam już wzdęć i gazów, bulgotania, stolec się poprawił, zniknęły bóle stawów, przestały wypadać włosy, trochę przytyłam (ok. 2 kg). Ale nadal doskwierają mi takie objawy jak: pieczenie oczu, swędzenie odbytu, pokrzywka, chwilami osłabione i skaczące mięśnie (magnez w normie).

Moje pytania:
- Czy celiakia i alergia IgG- zależna mogą ze sobą współistnieć? Możliwe aby pojawiła się taka odpowiedź organizmu na rozszczelnione jelito (IgG + autoimmunologia - jeśli miałam gen odpowiedzialny za wystąpienie celiakii)? Badań genetycznych jeszcze nie robiłam (wiem, że na diecie przeciwciał i biopsji nie ma sensu robić),
- A może mam po prostu dużą nadwrażliwość na gluten i muszę także uważać na śladowe ilości np. w kaszy gryczanej czy mące (nie kupowałam z przekreślonym kłosem tylko normalne np. kaszę gryczaną i jaglaną z Biedronki)?


Co o tym myślicie?


DZIĘKI za uwagę.
Nie bardzo wiem jak to dalej "ugryźć" - pewnie muszę zacząć kupować produkty z przekreślonym kłosem, co? Także kasze i mąki.

Będę wdzięczna za Waszą opinię.



Pozdrowienia. Niech moc będzie z nami, bezglutenowcami :)!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: Sheep »

Witamy :)
Rozszczelnione jelito bardzo często jest przyczyną wielu alergii (proteiny nierozbite na aminokwasy przechodzą do krwiobiegu, i organizm rozpoznaje je jako wrogie). Natomiast przyczyna rozszczelnienia jelita to już inna bajka :)
Zmierzam do tego, że możesz mieć albo celiakię, albo nadwrażliwość - ciężko to będzie stwierdzić bez badań, i w momencie, kiedy jesteś już pół roku na diecie...
Na pewno możesz zrobić badania genetyczne, jeśli chcesz - obecność genu potwierdza prawdopodobieństwo wystąpienia celiakii, aczkolwiek też jej nie potwierdza na 100%.
Jakakolwiek byłaby jednak przyczyna - jeśli pozostajesz na diecie bezglutenowej, to powinnać ją stosować najściślej, jak można - unikając również produktów niepewnych i tych, które "mogą zawierać śladowe ilości". To dość męczące, wiem, ale niestety aby dieta była skuteczna, musi być restrykcyjna.
Obrazek
Monisława
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 18 lis, 2015 22:29

Re: Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: Monisława »

Och, w końcu się ktoś odezwał.
Dzięki za komentarz ;).

Zastanawia mnie czy w zetknięciu glutenu z krwią może wystąpić dwojaka reakcja - tworzenie przeciwciał IgG + autoimmunologia i celiakia. Hipotetycznie rzecz biorąc gdybym miała predyspozycje genetyczne (któryś z haplotypów HLA DQ2 i/lub DQ8) to przy rozszczelnionych jelitach mogłabym się nabawić celiakii, prawda? Pytanie czy odpowiedź IgG-zależna wyklucza celiakię czy nie? Czy mogą występować jednocześnie?
Na razie nikt mi na to pytanie jeszcze nie odpowiedział (pytałam u różnych źródeł)...

Informacja czy mam nadwrażliwość na gluten czy celiakię jest bardzo istotna.
Z tego co wiem nadwrażliwość może mijać, a w celiakii trzeba trzymać dietę przez całe życie, i nie ma wyproś.

Sheep, uważasz, że przy nietolerancji IgG-zależnej śladowe ilości glutenu mogą drażnić jelito i generalnie organizm?
A może to kwestia reakcji na inne cząsteczki pokarmowe (nie wszystko co jem zostało przebadane w ImuPro - nie wiem czy spożywane przeze mnie produkty są obojętne czy też jakoś negatywnie oddziałują, choć staram się notować i obserwować co mi nie służy, a potem eliminować) albo niedoborów?
Z tego co wiem niedobór witaminy B (częsty przy zachwianej mikroflorze jelitowej) może prowadzić np. do osłabienia mięśni i ich "skakania".
Może to zatem niedobór witamin, niekoniecznie reakcja na śladowe ilości glutenu?
Najgorzej jest z pieczeniem oczu (pieką niemal chronicznie)... :(

I takie oto mam rozkminy ostatnio.
Trochę się gubię w tym związku przyczynowo-skutkowym.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: pleomorfa »

Celiakia to całkowicie inna jednostka chorobowa i jak najbardziej mogą one współistnieć. Tak samo z alergią IgE-zależną, jedna jednostka nie wyklucza drugiej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
mysza007
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 30 wrz, 2015 10:00

Re: Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: mysza007 »

Witam!

Wynik IgG na gluten z testu Imupro, nie koniecznie wskazuje na obecnosc celiakii lub jej brak. U nas bylo tak, ze ja i maz zrobilismy sobie Imupro. Ja gluten i wszelkie zboza (pszenica, owies, jeczmien, zyto) mam na 4. Maz natomiast ma na 3. Badania genetyczne wykazaly, ze ja nie mam genow HLA DQ2 i DQ8, natomiast maz ma DQ2. Ja nie mam przeciwcial na celiakie, maz jest w trakcie prowokacji glutenowej. Mamy trojke dzieci, dwojka choruje na celiakie. Maz przepuszczam, ze tez choruje a wynik testu IgG na gluten mial lepszy ode mnie. Jedyny sposob, zeby sprawdzic czy to celiakia to prowokacja i komplet badan. Wydaje mi, ze warto zrobic bo celiakia oznacza naprawde restrykcyjna diete bez wyjatkow do konca zycia a taka tylko nadwrazliwosc na gluten z czasem mija. Ja tez lepiej sie czuje po wykluczeniu tych produktow, ktore mi wyszly w tescie (a wyszlo mi 57 na 270). W opisie wyniku jednak pisza ze te produkty po jakims okresie wykluczenia wprowadza sie ponownie do diety. Po pol roku diety zdarza mi sie czasami jesc zakazany produkt (glownie te z 4 i 3) i jest ok.
Moze sa jeszcze jakies inne produkty, ktore na Ciebie negatywnie wplywaja (takie ktorych nie badalas).
Ja tez mam nabial, jajka, gluten i orzechy na 4. Najgorsze to to ze wyszla mi tez kukurydza co dodatkowo utrudnia diete bezglutenowa (wiekszosc produktow bezglutenowych jest na bazie kukurydzy).

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: pleomorfa »

Testy Immupro w ogóle nie badają celiakii! I te wyniki nie mają nic wspólnego z celiakią.
One dotyczą alergii IgG-zależnej, a nie przeciwciał w klasie IgG typowych dla celiakii.
To całkowicie inne badania....
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Monisława
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 18 lis, 2015 22:29

Re: Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: Monisława »

Spoko, jestem zorientowana w sytuacji. Nie mylę ImuPro 50 z badaniami na celiakię. Tylko teraz, gdy jestem od maja na diecie bezglutenowej, zostają testy genetyczne i ewentualna prowokacja. Jeśli nie mam żadnego haplotypu to tylko chwilowa nadwrażliwość. Jestem tego świadoma.

Kukurydza często uczula?
Nie mam jej przebadanej. Musiałabym się poobserwować pod tym kątem.
Ale chyba po kukurydzy dobrze się miewam. Nie zauważyłam wcześniej żadnej zależności.

Zatem można mieć nietolerancję IgG-zależną i jednocześnie celiakię.
Wszystko jasne. Jedna reakcja nie wyklucza drugiej.
I o tą informację mi chodziło.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, a alergia IgG-zależna. Pomocy!!!

Post autor: Leeloo »

kukurydza uczula, czy często? zależy jaki rejon świata.
tak, można mieć wszelkie alergie w każdej klasie i do tego celiakię, i jest to logiczne- dziurawe jelito predysponuje do alergii pokarmowych.
ODPOWIEDZ