Czy to celiakia? [moje objawy]

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Czyzyk2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 14 mar, 2016 13:47

Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: Czyzyk2 »

Męczę się z pewnymi objawami już mniej więcej trzy lata.

1. Zaburzenia psychiczne w postaci myśli natrętnych. To destabilizuje mi życie i zabiera przyjemność z czegokolwiek. Myśli te dotyczą różnych rzeczy, trudno to nawet wytłumaczyć. Nie uważam, że nadaję do psychiatry, bo mam też inne objawy (niżej) i wszystkie się pojawiły w tym samym czasie.
2. Problemy ze snem. Ogólnie mówiąc, potrzebuję więcej snu niż przeciętny człowiek (taki, którym byłem wcześniej). Gdy śpię te 7 godzin i wstaję, to potem cały dzień w taki specyficzny sposób boli mnie głowa i czuję senność (póki nie pójdę znów spać). Dodatkowo czasem, pomimo tego, że śpię ze 10 godzin, to i tak dwie godziny po wstaniu czuję się senny i muszę iść na drzemkę (10 minut max) i dopiero wtedy czuję się wyspany.
3. Wysychanie nosa, ust i rąk. Nos w środku koszmarnie mi wysycha, jest to bardzo irytujące. Gdy jestem poza domem kilka godzin, się to pojawia wraz z wyschnięciem ust, które już nawet zaczynają trochę piec. No i te dłonie, to zwłaszcza w lecie.
4. Lekkie migreny. Czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale zauważyłem, że się pojawiły mniej więcej od tego czasu.

Dodatkowe info:
Powyższe objawy mam od 2013/14. Mam jeszcze refluks od 2009. Leczyłem się na niedoczynność tarczycy od 2010. Teraz myślałem, że te objawy są właśnie od niej, wynik wyszedł zły, dostałem lek. Po ponad roku jedzeniu tego leku, wynik już był w normie, a objawy jak były tak nadal są. Tak czy inaczej wygląda mi to na jakieś autoimmunologiczne czy Hashimoto. Dlatego zainteresowałem się dietą bezglutenową.
Czy jest według Was jest sens jej próbować? A może jakieś macie inne rady dla mnie. Dziękuje z góry.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: pleomorfa »

Najpierw badania, potem ewentualnie dieta. Bez badań na dietę nie przechodzimy!

Jak wyglądają badania krwi - morfologia, żelazo, cokolwiek?
Refluks został stwierdzony na jakiej podstawie?

Psycholog nigdy nie zaszkodzi :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: Leeloo »

Podpisuje się pod wszystkim co napisała pleomorfa.

Oczy też są suche? Masz łzy?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: alva_alva »

Letrox albo EUthyrox nadal bierzesz? Jaka dawka dziennie? Przeciwciała aTG i aTPO miałeś robione?
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: justek625 »

Zaburzenia o których piszesz ja mam podobne i są to OCD obsesyjnie myśli, strasznie to wkurzające jest. U mnie w domu już szału dostają, że jak wychodzę to muszę wszystko wyłączyć i sprawdzam to po 10 razy za nim wyjdę. Długo by opisywać ja to w żaden sposób nie łącze z celiakia ( chociaż też mam) myślę, że to rodzinnie idzie, bo moja mama też to ma. Na to jest terapia i specjalne leki. Jak juz ci to się unormuje to można zrezygnować z leków.
pozdrawiam :D
Czyzyk2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 14 mar, 2016 13:47

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: Czyzyk2 »

pleomorfa pisze:Najpierw badania, potem ewentualnie dieta. Bez badań na dietę nie przechodzimy!
Jak wyglądają badania krwi - morfologia, żelazo, cokolwiek?
Refluks został stwierdzony na jakiej podstawie? .
Wiem, że badania są ważne. Ale bardziej w moim pytaniu chodziło o to, czy jest sens sprawdzać cokolwiek w kierunku celiakii. Bo może być tak, że wykluczycie tę możliwość na podstawie podanych przeze mnie objawów. Co do refluksu, dawno to było, nie pamiętam jak dokładnie, ale miałem 'rure w gardle' i wyszedł helicobacter pylori. Co do podstawowych badań, miałem niedawno i wszystkie były w normie.
Leeloo pisze:Oczy też są suche? Masz łzy?
Z oczami wszystko w porządku.
alva_alva pisze:Letrox albo EUthyrox nadal bierzesz? Jaka dawka dziennie? Przeciwciała aTG i aTPO miałeś robione?
Euthyrox brałem bardzo długo w dawce połowe 125mg, czyli gdzieś koło 60mg. Gdy jadłem nie ustąpiło, gdy przestałem nie zwiększyło. Przeciwciała były ok, tylko TSH koło 8.
justek625 pisze:Zaburzenia o których piszesz ja mam podobne i są to OCD obsesyjnie myśli, strasznie to wkurzające jest
Wiem, co to OCD, bo kiedyś miałem i raczej mi to nie pasuje do obrazu moich aktualnych myśli natrętnych (subiektywnie). Zwłaszcza, że to pojawiło się znikąd, nagle i razem z innymi objawami. Jak dla mnie musi to być coś z hormonami więc dlatego pytam o sens w diagnozowaniu celiakii.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: justek625 »

OCD ma różne odmiany, i postacie. Ja nie miałam wiele lat objawów kiedyś np mylam wiecznie ręce aż mi skóra prawie zeszła, później był spokój wiele lat teraz jest coś innego, niekoniecznie muszą być tez powtarzające się schematy, lekarz mi to tłumaczył, że czasem może znów wrócić ja tego nie zauwaze, bo to będzie inna postać jak na przykład ataki paniki, ale nie że coś musze robić 10 razy i wiele innych nietypowych postaci tej choroby ale skoro sadzisz, że to hormony. A zwłaszcza, że kiedyś miałeś....
U mnie to powraca jak bumerang, mój organizm tak odreagowuje duży stres.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: pleomorfa »

Powiem tak, nie masz typowych objawów. Natomiast historie innych nauczyły mnie, że bez badań nie odrzucałabym i tej możliwości. Aczkolwiek nie wiem, czy bym najpierw nie poszukała w innych "działach".
Nie lubię określenia wszystkie były w normie, bo wszystkie tzn. jakie? Może się okazać, że ktoś robił morfologię i żelazo i wszystko było w normie, a inny zrobił 50 badań i powie to samo. Wiesz co mam na myśli? :)

Jak wynik był w normie to ile wynosił? Norma przy TSH to niekoniecznie norma.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
kama89@vp.pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 17 mar, 2016 21:15

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: kama89@vp.pl »

Dzień dobry, proszę o pomoc.
Od pewnego czasu mam problemy żołądkowe, ponadto problemy z wchlanianiem żelaza i zatrzymanie miesiączki.
Dzisiaj miałam wykonywana gastrokopie.
Opis :
Videoskop wprowadzony swobodnie pod kontrolą wzroku. Gardziel, przelyk, wypust prawidłowe. Jeziorko miernie obfite, metne. Ściany podatne na insuflowane powietrze. W i wersji sklepienie, wypust prawidłowe. Ufaldowanie błony śluzowej żołądka typowe, w części antralnej miernie przekroczone i rozpulchniona. Wycinki na test urażony. Dgn: gastrits chronica, gr. Medii, reg. Antralnej. Test urazowy (+++).

Czy z tego opisu można podejrzewać celiakie?
Wiem, że mam helictobacter. W przyszłym tygodniu mam badanie krwi.

Proszę o opinie.
Pozdrawiam, Kamila
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia? [moje objawy]

Post autor: pleomorfa »

Najlepiej załóż swój wątek, natomiast z tego opisu wynika, że w ogóle endoskop nie wyszedł poza żołądek, nie ma ani słowa o dwunastnicy. Jeżeli nie pobrano wycinków z dwunastnicy, a skoro nie ma w opisie to pewnie nie to to badanie nie ma żadnej wartości diagnostycznej pod kątem celiakii.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ