Czy jelito jeszcze nie trawi?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Czy jelito jeszcze nie trawi?

Post autor: alicja »

Moj synek ma 11 miesiecy,od urodzenia wymiotowal do 7 miesiecy,stwierdzono refluks,teraz w kale zauwazylam resztki jedzenia takie jak marchew,ziemniaki,nawet ryz.Dodam ,ze mam corke chora na celiakie ktora ma 6 lat a ta chorobe wykryli jej 2 lata temu.
Mam pytanie,czy te produkty moze jeszcze jelito nie trawic?czy to moze byc juz celiakia?
Bardzo prosze o pomoc. :|

Mama Agnieszki i Lukasza
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Pytanie za 100punktow, czy twoj synek dostaje gluten pod jakas postacia?
Jesli nie mysle, ze z celiakia raczej nie powinno miec to nic wspolnego. Bez obecnosci glutenu jelito celiaka pracuje prawidlowo, a lekarze powinni Cie poinformowac, ze Twoj syn powinien byc na diecie bezglutenowej przynajmniej 1,5 roku i pozniej po prowokacji glutenem powinien miec wykonane badania przesiewowe z krwi, ktore przynajmniej czesciowo odpowiedza na pyt. czy ma czy nie ma celiakie. Gdy jedno dziecko ma takie obciazenie powinno sie zachowac szczegolna ostroznosc w przypadku 2giego jak rowniez przebadac rodzicow(przynajmniej przesiewowo z krwi) Mozliwe tez, ze wskazana bylaby dieta bezglutenowa matki karmiacej piersia, ale to juz sie raczej spotyka w przypadku alergii na gluten, a nie podejrzenia celiakii. mam nadzieje, ze co nieco rozjasnilam sprawe.
Gość

Post autor: Gość »

Wiem,ze gluten podaje sie od 10 miesiaca zycia,wiec synek dostaje na drugi posilek zwykly chleb a na podwieczorek przynajmniej raz w tygodniu biszkopty.Poniewaz mam corke na diecie bezglutenowej reszte posilkow dostaje bezglutenowych,bardzo przestrzegam diety corki.
Dlatego moje pytanie czy jelito moze jeszcze nie trawic,czy to celiakia.W pazdzierniku jade do gastroeterologa to powiem co sie dzieje to zrobia napewno badania w tym kierunku,ale chcialam w jakis sposob zaciagnac porady starszych i doswiadczonych ta choroba.
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Zapomnialam sie zalogowac,dziekuje ankonie za odpowiedz :D

mama Agnieszki i Lukasza
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

skor masz córeczkę chora na celiakię to powinnaś malucha trzymać na diecie bezglutenowej do minimum roku żaden lekarz tego Wam nie powiedział?
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Niestety,gdybym wiedziala to napewno bym nie podala,mowi sie trudno,zobaczymy co powie gastroeterolog. :cry:


mama Agnieszki i Lukasza
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Tak jak napisalam synek powinien byc na diecie bezglutenowej do 1.5 roku, a pozniej prowokacja i oznaczanie markerow, teraz moze sie spytaj lekarza, ale wydaje mi sie, ze jednak nie powinien jesc glutenu i juz.
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

też tak myślę trzymaj się i daj znac jak mały :)
ODPOWIEDZ