Objawy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Barbra**
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 15 gru, 2016 09:24

Objawy

Post autor: Barbra** »

Witam
Po zjedzeniu glutenu mam takie objawy jak:
opuchlizna twarzy,oczu,ciała,palców u rąk,bóle kregoslupa,stawów
słaba wydolność,gorsze myślenie,wysypka na ciele w postaci czerwonyk kropek,dolegliwości trawienne.

Jakie badania trzeba zrobic zeby wykryc czy to napewno celiakia?
bo to ze to nietolerancja jestem pewna.
Od dziecka mialam niski poziom zelaza-14.po zazywaniu tabletek wzrosl potem znowu spadł do niskiego poziomu.
Jak nie jadlam glutenu i mięsa zelazo bez brania tabletek mialam 150
Bolek regoslupa ustapily,opuchlizna,sprawnosc intelektualna i fizyczna byla o niebo lepsza :)
Wygladalam mloidziej niz w gimnazjum.
Potem znowu zaczelam spozywac gluten z roznych przyczyn i znowu postarzalam sie o 10 lat :P
Teraz znowu zamierzam zrezygnowac z glutenu na stałe bo szkoda mi swojego zdrowia na gluten.
spadlo zelazo,bole kregoslupa,niska wydolnosc,opuchlizna twarzy i oczu sie pojawia,stopien nasilenia w zaleznosci ile glutenu zjem,ale nawet jesli sa to niewielie ilosci to zawsze opuchlizna sie pojawia.Jak większe to twarz wyglada jak nadmuchana banka :P
Czy ktos z Was mial podobnie ?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Objawy

Post autor: pleomorfa »

Żeby zobaczyć czy to na pewno celiakia lub na pewno ją wykluczyć to cały pakiet:
- przeciwciała przeciw transgluaminazie tkankowej w klasach IgA i IgG (lub tylko IgG, jeśli jest niedobór IgA)
- przeciwciała przeciw deamidowanej gliadynie/endomysium mięśni gładkich w klasach IgA i IgG (lub IgG)
- biopsja dwunastnicy

Aby badania wyszły miarodajne trzeba jeść normalnie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
flops
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt 16 gru, 2016 09:28

Re: Objawy

Post autor: flops »

podbijam z objawami.

pęcherze na dłoniach on/off od 7 lat (chyba płyn surowiczy, czasami od razu z ropą), niemożebne swędzenie, często strupy, w przeszłości mimo braku pęcherzy bezpośrednio ze skóry palców (z powierzchni jakby) leciał przezroczysty gęsty płyn lub ropa. często pęcherzyki grupami, aż palce sztywniały

nadgarstki - pęcherze i opuchnięcie

łokcie - pęcherze bardzo szybko pękające i paskudne strupy, potworne swędzenie

zgięcia stóp - jakieś jakby głęboko siedzące strupy, pęcherze

tyłek :P - w przeszłości strupy, obecnie sporadyczne pęcherzyki

palce u stóp - tu miałam ostatnio masakrę, na dużym palcu l. stopy pęcherze których obwiązywanie, okłady nic nie dawały, potem okropne ich nasilenie, pęcherz na pęcherzu, to wyglądało gorzej jak folia bąbelkowa, i w ciągu kilku dni to mi nagle przeszło w otwartą skórę bez naskórka, paskudnie czerwoną plamę, która czymś dziwnym naciekała, przez opatrunki się to przedzierało, strupy okropne itd... opuchnięte non stop, po czym zaczęło mi iść w górę stopy, pęcherzyki tworzyly się naokoło

poza objawami skórnymi - od 7 lat (pierwsze objawy) otępienie intelektualne, zamulanie dzień w dzień, nic mi się nie chce, bywam paskudnie drażliwa i jękliwa, częsta bezsenność, nie do końca rejestruję co się wokół mnie dzieje, jakby mi film i rozumowanie urywało. problemy ze stolcem, pół na pół normalny, pół na pół płynny, półpłynny o dziwnym zapachu i teksturze, resztę daruję :P bóle brzucha w dziwnych miejscach, włosy w złym stanie.

pierwotnie sądziłam że to somatyczne objawy zaburzeń psychicznych (byłam diagnozowana na kilka, m.in. depresja, chad, borderline, bulimia), jednak jakiś czas temu się zaczęłam zastanawiać czy to czasem w drugą stronę nie idzie.
justyna_
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 04 lis, 2016 14:48

Re: Objawy

Post autor: justyna_ »

A czy ostatecznie zdiagnozowano Ci jakieś zaburzenie psychiczne? Jeśli tak to jakaś somatyka z tego powodu na pewno jest możliwa.

Warto zrobić przeciwciała na celiakie i może też coś warto zbadać w kierunku alergii pokarmowej. Pamiętam, że często miałam grzybice stóp przed diagnozą celiakii ale nie wiem czy to się z tym wiązało :)
Awatar użytkownika
Thursday
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 68
Rejestracja: pn 22 sie, 2016 10:42

Re: Objawy

Post autor: Thursday »

flops pisze:podbijam z objawami.

pęcherze na dłoniach on/off od 7 lat (chyba płyn surowiczy, czasami od razu z ropą), niemożebne swędzenie, często strupy, w przeszłości mimo braku pęcherzy bezpośrednio ze skóry palców (z powierzchni jakby) leciał przezroczysty gęsty płyn lub ropa. często pęcherzyki grupami, aż palce sztywniały
Mi to wygląda na chorobę Durhinga/Celiakię z objawami skórnymi. Też pojawiają się u mnie takie pęcherze na rękach, które niemożliwie swędzą i z trudem się goją. Radzę zrobić badania przeciwciał i gastroskopię i zbadać skórę pod kątem Durhinga.
flops pisze:poza objawami skórnymi - od 7 lat (pierwsze objawy) otępienie intelektualne, zamulanie dzień w dzień, nic mi się nie chce, bywam paskudnie drażliwa i jękliwa, częsta bezsenność, nie do końca rejestruję co się wokół mnie dzieje, jakby mi film i rozumowanie urywało
Zły stan organizmu może bardzo wpływać na samopoczucie psychiczne. Plus uważam że ciężko czuć się dobrze, kiedy niemiłosiernie swędzi skóra i boli brzuch z niewiadomego powodu...
flops
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt 16 gru, 2016 09:28

Re: Objawy

Post autor: flops »

Thursday, dokladnie. justyna, bylam badana a jak - diagnoza: cisza w eterze. pozostaje mi dodzwonic sie do kliniki po swietach.
Zeus84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 19 sty, 2017 20:37

Re: Objawy

Post autor: Zeus84 »

Witam. Jestem tu nowa i szukam pomocy bo nie wiem czy jestem uczulona na gluten czy dolega mi coś innego. Otóż od paru tygodni mam dziwne bole brzucha od razu po zjedzeniu. Jest to uczucie jakby mi ktos jelita wykrecal. Do tego dochodzi głośne przelewanir w jelitach. Zaparcia pojawiaja sie bardzo często. Zaobserowalam ze ból pojawia się zaraz po jedzeniu. Bylam u lekarza ktory stwierdzil nieżyt żołądka i zespół jelita drażliwego. Przepisal mi tabletki Zulbex 2 razy dziennie ale poprawy nie widac. Bol pojawia sie na wysokości żołądka i promieniuje od lewej do prawej strony pod zebrami. Utrzymuje sie dlugo. Moja znajoma choruje na gluten wiec postanowilam tu opisac moje objawy. Chce sie udac ponownie do lekarza bo mam urojenia ze to trzustka. Tylko ze nie wiem dokladnie czy trzustka boli po zjedzeniu ciasteczek z proszkiem do p9eczenia i mąki zwyklej. Jezeli jest możliwość mógłby mnie ktos nakierowac czy to moze chodzić o gluten?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ