Czy dziecku z celiakią należy się zasiłek pielęgnacyjny?

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gil
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 21 sty, 2011 16:48
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: gil »

A czy ktoś wie,czy jeśli pobieram zasiłek pielęgnacyjny na córkę z racji cukrzycy,to czy w przypadku zachorowania na celiakię,należy mi się drugi? Czy można pobierać tylko jeden?
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Wydaje mi się, że tylko jeden zasiłek pielęgnacyjny można pobierać, bo dostaje się go nie na jednostkę chorobową tylko jako dodatek finansowy do opieki nad dzieckiem.
Na diecie od 15.03.2011
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Mi też wydaje się, że nie. Jak ja byłam na komisji to zobaczyli tylko jedną kartotekę z najpoważniejszą chorobą (wada serca) do innych nawet nie zaglądali. Stwierdzili, że nie muszą bo nam przyznają i już. Oczywiście na razie na dwa lata. Chyba liczą, że po tym czasie moje dziecko urodzi się na nowo z nowym zdrowym sercem - oj ile ja bym za to dała
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

U nas było trochę gorzej Szymek dostał zasiłek na rok a gdy zasiłek dobiegał końca dostałam pismo że pobierałam go bezpodstawnie że ta choroba nie podlega zasiłkowi.Ciekawe przecież to ich lekarz decydował i komsja??Więc już o następny nie składałam.
milka1980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:55
Lokalizacja: śląskie

Post autor: milka1980 »

jestem mamą 6 letniego synka który jest na diecie bezglutenowej o maja 2011 i zaczynamy zbierać papierki na komisję lekarską więc mam pytanie do was co mi będzie potrzebne
milka1980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:55
Lokalizacja: śląskie

Post autor: milka1980 »

a co z Dz . U. nr 15 .poz.70 z 1998r czym mogę się na to powołać na komisji lekarskiej ??
mama dwójki dzieci na diecie bg
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

Mój synek jest na diecie bezglutenowej od 4 miesiecy. Nie ma stwierdzonej celiaki poniewaz najpierw odstawilismy gluten a pozniej zrobilismy przeciwciala. Moje pytanie Czy jezeli z badani nie ma potwierdzenia celiaki a dieta dala wielka poprawe to czy mam szanse na zasilek?
jezeli lekarz to wszystko potwierdzi to czy jest szansa na zasiłek???prosze o szybka odpowiedz

Poprawiłam tagi.
Ostatnio zmieniony pt 24 cze, 2011 23:21 przez mamakubusia, łącznie zmieniany 1 raz.
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Mój Szymek też nie ma potwierdzonej celiaki Tylko zespół złego wchłaniania robiąc przeciwciała był na diecie ok. 10 dni ale lekarka powiedziała że to za krótko aby wyniki się zmieniły.A zanik komków 3 stopień. Zasiłek dostałam na rok i koniec otrzymałam pismo że nie należy się na takie schorzenie.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Sorry dziewczyny, ale nie znam praktyki MZONów na tyle dobrze, żeby coś Wam poradzić.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

Anna Mama Szymona pisze:Mój Szymek też nie ma potwierdzonej celiaki Tylko zespół złego wchłaniania robiąc przeciwciała był na diecie ok. 10 dni ale lekarka powiedziała że to za krótko aby wyniki się zmieniły.A zanik komków 3 stopień. Zasiłek dostałam na rok i koniec otrzymałam pismo że nie należy się na takie schorzenie.
mój Kuba przez pierwsze 8 lat miał stwierdzony zespół złego wchłaniania, teraz zdiagnozowano celiakię, na początku dostawał zasiłek (miał stwierdzoną niepełnosprawność) potem uznali go za zdrowego, odwoływałam się dwukrotnie i moim zdaniem warto się dowoływać, bo nic nie tracisz. Teraz na celiakię znowu dostał niepełnosprawność (czym byłam bardzo zdziwona).
Na Twoim miejscu drążyłabym sprawę zaniku kosmków - powinien być dobrze zdiagnozowany!
Asia
milka1980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:55
Lokalizacja: śląskie

Post autor: milka1980 »

byliśmy dzisiaj z synem na komisji lekarskiej i dal mnie była to jakaś farsa

lekarz wypytał się tylko czy syn słyszy mówi i ile waży i mierzy i to było wszystko

decyzja mam być 19 lipca

chociaż nie nastawiam się na pozytywną opinią

a lekarz był specjalności pediatra,alergolog
mama dwójki dzieci na diecie bg
beata83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 07 kwie, 2011 12:26
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: beata83 »

Witam. Byłam z córką na komisji lekarskiej 13 lipca. Po zbadaniu przez panią doktor wysłali moją córkę do psychologa. W dniu 15 lipca dostałam orzeczenie komisji lekarskiej na którym stwierdzono że dostarczona dokumentacja medyczna oraz przeprowadzone badania, daje podstawę do zaliczenia dziecka do osób niepełnosprawnych, ponieważ stwierdzono naruszenie sprawności dziecka, o przewidywanym, okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu uszkodzenia organizmu, powodujące konieczność stałej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, w sposób przewyższający zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w tym wieku.
Mam pytanie. Czy na takie uzasadnienie komisji mogę dostać zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne? Jak by ktoś wiedział coś na ten temat to bardzo proszę o odpowiedz.
milka1980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:55
Lokalizacja: śląskie

Post autor: milka1980 »

odebrałam dzisiaj decyzję z komisji lekarskiej i mam przyznany stopień niepełnosprawności

ale tylko na rok ale dobre i to :)
mama dwójki dzieci na diecie bg
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kawia »

Na moje oko zasiłek tak, świadczenie raczej nie, ale:
Składać wnioski, dziewczyny, a jak nie przyznają, to się odwoływać (pilnować 14dniowych terminów do odwołania)!!!
Ustawa o świadczeniach rodzinnych:
Art. 16. 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;.....

Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Ostatnio zmieniony sob 23 lip, 2011 17:00 przez kawia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Damian Oręczak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz 23 gru, 2007 13:50
Lokalizacja: Kielce/Mielec

Post autor: Damian Oręczak »

Witam. Może ktoś mi podpowie czy należy mi się zasiłek pielęgnacyjny na mnie. mam 29 lat od urodzenie na diecie.15 lat temu dostałem stopień lekki niepełnosprawności na stałe. Aktualnie kwalifikuje się moja rodzina do zasiłku rodzinnego na dzieci. 68 zł na syna.
Co w takiej sytuacji mogę wykombinować. Może ma ktoś pomysł?
ODPOWIEDZ