Badania P/ciała p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT)

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
a_Va
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 14 cze, 2019 07:58

Badania P/ciała p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT)

Post autor: a_Va »

Witam,

Chciałabym się zapytać bardziej doświadczonych w temacie. Od roku jestem na dieci bezglutenowej, gdyż takie było zalecenie gastrologa po pozytywnym badaniu na helicobacter. Ograniczenie glutenu, laktozy i cukrów prostych.
Wczoraj dostałam skierowanie na P/ciała p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) - w kl. IgA met. ELISA. Moje pytanie jest takie- jak długo muszę teraz jeść glutenowo, aby wynik nie był sfałszowany? Czy wystarczy tydzień lub dwa "normalnego" jedzenia, aby zrobić to badanie krwi?

Będę wdzięczna za odpowiedź. Zapomniałam o to dopytać panią doktor
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badania P/ciała p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT

Post autor: pleomorfa »

Minimum 6 tygodni prowokacji, aby w ogóle był sens robić badania.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Gos ia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 03 sty, 2020 19:32

Re: Badania P/ciała p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT

Post autor: Gos ia »

Witam, czy mogę przyczepić się do pytania? Mój problem jest trochę bardziej złożony, od kilku lat nie jem glutenu, ponieważ reagowałam na niego m.in. stanami zapalnymi organizmu, ale od jakiegoś czasu mam pracę, gdzie mam styczność z pieczywem glutenowym ale też jest na miejscu przepakowywana mąka (co jakiś czas). Coraz częściej zaczyna mi się zapalenie nerwu trójdzielnego oraz ból w lędźwiach, obawiam się jeść dodatkowo gluten przed badaniem, bo to kiepsko może się dla mnie skończyć, a chciałabym mieć jakąś diagnostykę na papierze. Skoro mając styczność z mąką glutenową i prawdopodobnie już na to reagując muszę też jeść glutenowo przed badaniem? Ewentualnie jak dużo, często i jak długo go spożywać?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badania P/ciała p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT

Post autor: Leeloo »

odpowiedź jak wyżej - minimum 6 tygodni diety glutenowej - dawka nie jest konkretna, ale mówi się tu np. o kilku kromkach pieczywa dziennie - takie wielkości, nie w kategorii "styczności" z mąką itp.
Kalina_xx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 08 paź, 2018 09:12

Re: Badania P/ciała p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT

Post autor: Kalina_xx »

Pytanie w imieniu znajomej-czy lekarz rodzinny możne dać skierowanie na przeciwciała, czy musi być gastrolog?
ODPOWIEDZ