Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią?

Post autor: Leeloo »

Jakie badania kontrolne powinno się wykonywać u osób z celiakią w kolejnych latach po diagnozie? Jak często? Na co szczególnie zwracać uwagę? Czy wystarczy stosować dietę bezglutenową, by mieć pewność, że choroba jest pod kontrolą i nie grożą nam dodatkowe problemy i choroby?

W Polsce nie ma wypracowanych żadnych standardów i wytycznych dla lekarzy, jak powinna wyglądać wieloletnia opieka nad dorosłym pacjentem z celiakią, mimo że jest to przecież choroba przewlekła, a chory pozostaje na diecie bezglutenowej do końca życia. Nasze Stowarzyszenie apeluje decydentów o zajęcie się problemem celiakii u dorosłych już od dawna.

A jak póki co możemy pomóc sobie sami? W 10 numerze Bez glutenu:
https://celiakia.pl/publikacje/magazyn-bez-glutenu/
opublikowaliśmy artykuł Małgorzaty Źródlak pod tytułem: Pacjencie, radź sobie sam, który powstał w oparciu o wytyczne brytyjskie, opublikowane w 2014 roku przez British Society of Gastroenterology (BSG). Dotyczą one diagnostyki celiakii i tego, jak powinna wyglądać opieka medyczna nad chorymi w kolejnych latach po stwierdzeniu choroby. Standardy są efektem pracy multidyscyplinarnej grupy 21 ekspertów z 8 krajów, głównie lekarzy, którzy przejrzeli całą dostępną literaturę naukową na temat diagnostyki i postępowania po diagnozie w przypadku dorosłych pacjentów z celiakią.

Czy nie mamy osteoporozy? W jakim stanie jest nasza tarczyca i wątroba? Jakie badania warto wykonać zaraz po diagnozie, jakie po około roku, a jakie w kolejnych latach? Artykuł to lektura obowiązkowa dla wszystkich dorosłych chorych, a także rodziców dzieci z celiakią, które z racji ukończenia 18 roku życia wkrótce przestaną być pod opieką pediatrów gastroenterologów.

Artykuł do przeczytania tutaj (pdf): Pacjencie, radź sobie sam:
https://celiakia.pl/wp-content/uploads/ ... dycyna.pdf
Nnataa90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 04 wrz, 2019 20:08

Re: Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią

Post autor: Nnataa90 »

Witam, czy ktoś może mi powiedzieć jaka jest nazwa badania przeciwciał? W artykule brakuje podania jakie są to konkretnie przeciwciała. Wybieram się właśnie na badania, 8 miesięcy po diagnozie, ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie to są przeciwciała, wiem że jest badanie przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie Iga i Igg oraz endomyzium ema i nie wiem czy trzeba je wszystkie wykonywać żeby sprawdzić czy dieta jest prawidłowo prowadzona. Będę wdzięczna za pomoc ;)
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią

Post autor: Rj79 »

Można badać każde z 3 przeciwciał w obu klasach, ale zwykle bada się przeciwciała p. transglutaminazie tkankowej w kl. Iga - pod warunkiem, że te miałaś przekroczone w momencie diagnozy.
Nnataa90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 04 wrz, 2019 20:08

Re: Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią

Post autor: Nnataa90 »

W momencie diagnozy miałam dodatni wynik przeciwciał przeciwko endomyzium Ema w klasie Iga oraz przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA, czyli warto zbadać oba ?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią

Post autor: Rj79 »

Wg mnie nie bardzo, ale jak masz dużo kasy i bardzo Cię to ciekawi, to oczywiście możesz :-).
ODPOWIEDZ