Makaron - jak zrobić samodzielnie?

Wszystko o dozwolonych makaronach i pysznych ryżach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Makaron - jak zrobić samodzielnie?

Post autor: mamimo »

Nigdy nie robiłam żadnego, a co dopiero taki....
Jakie proporcje mąki, wody, jajek? No i jak wyrobić, żeby nie było za ciężkie?

Chciałabym sama zrobić i ususzyć synkowi makaron...
z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Wiem że Glutenex sprzedaje ciasto makaronowe. Takie w proszku do zrobienia samodzielnie pysznego makaronu. Nie wiem niestety czy wychodzi taki pyszny bo nie probowalem ;)
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Firma Celiko też robi taką mieszankę ciasta makaronowego. Trzeba postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Spróbuj z mieszanki MIX-Pku Glutenex-u, ja z niej robię pierogi: dodaję do niej jajko, łyżkę kleiku rozprowadzonego w niewielkiej ilości letniej wody i wyrabiam. Myślę, że makaron byłby równie pyszny.
Pozdrawiam.
mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: mamimo »

Kasia, i jakie te pierogi są? Syn bardzo lubi pierożki, ale nie mam odwagi ich zrobić. Boję się, że będą twarde jak kamień :(
I jaki ten kleik? ryzowy błyskawiczny?
dzięki za pomoc
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
Awatar użytkownika
Ilona
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ilona »

Pierogi robię z samego MIX-u i są bardzo smaczne, syn się zajada, szczegolnie w tych z serem;)

Pozdrawiam Ilona
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Ja też robię pierogi z MIX-u ale dodaję trochę kleiku ryżowego ( najchętniej z Opola ) zamieszanego z wodą i łyżką oleju . Jak podsypuję przy wałkowaniu to mąką kukurydzianą bo nabierają ładniejszego koloru i jest troszkę taniej .
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Pierogi są miękkie i pyszne. Polubiłam ich robienie! Kleik powoduje, że nie pęka ciasto i jest bardziej elestyczne, no i się klei. Nie tak, jak tradycyjne, ale się da. A o to chodzi, bo to właśnie gluten, którego nie stosujemy, jest ponoć takim wiążącym elementem. Dodaję go też do ciasta naleśnikowego. Może być ryżowy lub kukurydziany, ja kupuję te z Opola-Ovity luk Nestle.
Pozdrawiam i życzę smacznego.
ranocchia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 01 mar, 2004 16:31
Lokalizacja: Bolonia

Pomocy!!

Post autor: ranocchia »

hmm, tylko raz probowalam zrobic wlasnorecznie pierozki i niestety- totalna klapa :cry: ciasto rozchodzilo sie, pekalo i nie dalo sie nic z niego uformowac...w kuchni glownie stosuje make typu MIX (Schar), ne wiem czy sklad jest podobny do tego stosowanego przez wszystkie Mamy z forum, zakladam ze tak, Czy ktoras z Was moglaby podac mi mniej wiecej skladniki i proporcje aby moje wysilki kulinarne zwiencone byly sukcesem :?: :lol: :lol: z gory dziekuje :D :D :D
mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: mamimo »

zrobiłam pierogi ruskie!!!!!!
Dziewczyny... jak to biedne dziecko mlaskało i wcinało. Zjadł na raz 6 sztuk, a nie były małe :) Jak to dobrze mieć znajomych, którzy tyle wiedzą :)

Dzięki wielkie!!
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Ja jak robię pierogi to robię tego więcej i jak zostaje to je odsmażam i wtedy są jeszcze lepsze .Resztę zamrażam i mam awaryjny szybki posiłek jak nieraz nie mam czasu nic zrobić .
mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: mamimo »

mąka, woda, kleik ryżowy.

Ja zrobiłam tak:
wymieszałam około 200 ml wody z kleikiem do konsystencji "ciut gęstrzej wody". Mąkę wysypałam na stół (ilość chyba wedle uznania) i dolewałam tej kleikowej wody jednocześnie wyrabiając ciasto. Ciasto wyrobiłam do konsystnecji zwykłego ciasta na pierogi. Pieknie się rozwałkowało. Z klejeniem tez nie miałąm problemów, chociaż troszkę popękało. Ale kolejnych pierowgów po prostu nie naciągałam, tylko zrobiłam większe kwadraty i bez naciagania zaklejałam. W smaku były rewelacyjne, niczym nie różniły się od "naszych". Synkowi bardzo smakowały :)
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
Basia R.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 09 mar, 2004 13:23

naleśniki

Post autor: Basia R. »

Wczoraj do naleśników dodałam kleiku ryżowego i była totalna klapa, nie dały się wogle smażyć ani przewracać. Ciasto wylałam i zrobiłam tylko ze zwyłej mąki - Mix i kukurydzianej. Spróbuję dodać kleiku do pierogów liczę że tym razem będzie lepiej.
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Właśnie dzisiaj robiłam naleśniki z serem. Bezglutki jadły jak szalone. Nie należy dodawać za dużo kleiku, bo wtedy ciasto klei się do patelni. Wystarczy łyżka- dwie. Polecam farsz z pieczarek: drobno posiakana cebula, równie drobno pieczarki(lub inne grzyby), to usmażone i doprawione, jak kto lubi. Palce lizać.
Życzę wytrwałości. Mi też od razu wszystko nie wychodzi, ale trening czyni mistrza :) .
Madzieńka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 30 wrz, 2004 20:58
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Post autor: Madzieńka »

Kochane dziewczynki!Uwielbiam pierogi ruskie, uważałam się za specjalistkę od robienia ich. I co?! Klapa. Z mąki MIX PKU, oleju, jajka nie wyszły- rozpadały sie - pękały, nie dało rady nadziać ich farszem, skleić. Cała kuchnia była biała :!: Nie wychodziło mi juz nawet normalne ciasto dla pozostałych członków rodziny.Zapowiedziałam nawet Wszystkim, że dopóki nie zakończe diety to pierogów nie będzie..No, ale chyba dam im szanse (pierogom)
Tego dnia w konsekwencji zjadłam makaron bezglutenowy z farszem- wszystko podsmażyłam. Nie wyglądało to ładnie, ale smakowało tak samo i bez stresu.
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Z mąki MIX PKU, oleju, jajka nie wyszły- rozpadały sie - pękały,
Zeby pierogi wyszły do tego mixu trzeba dodać kleiku ryżowego wymueszanego z wodz 9 taki klajster ) i jajko jest niepotrzebne bo robi za twarde ciasto .Nie poddawaj sie spróbuj jeszcze raz a na pewno wyjdzie .Mi tezx za pierwszym razem nie wyszło a teraz uwazam się za specjalistkę od robienia pierogów bezglutenowych .
Prowokacja własnie sie zaczeła !
ODPOWIEDZ