Kosmetyki z glutenem

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Karolina
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 10 mar, 2004 00:08
Lokalizacja: Malbork

Kosmetyki z glutenem

Post autor: Karolina »

Witam, bo trochę mnie nie było, ale widzę, że konto nadal działa :-)
No właśnie - taka dziwna sprawa. Ja wiem, że celiakia to choroba związana z układem pokarmowym, ale też duże znaczenie ma autoimmunologiczne jej "zaplecze". I tak nie bardzo chcę wyjść na durnowatą, ale zastanawia mnie stosowanie kosmetyków z... glutenem. Tak, tak, te wszystkie "proteiny pszenicy", czy nawet po prostu, nazwany po imieniu gluten, ładują nawet do szamponów. Np. Rossmann ma w swojej ofercie szampon Isana Med - całkiem niezły, ale zastanawiam się nad jego używaniem. Polskie firmy też mają (szampon Farmony Brzozowy) . I w kremach znajdziemy takie składniki. Więc proszę się ze mnie nie śmiać i nie mieszać z błotem, ale czy takie rzeczy mogą nam zaszkodzić (z medycznego punktu widzenia, oczywiście)?
Glutenowym skrytomieszaczom mówimy NIE!
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Pytałam lekarza gastroenterologa. Powiedział, żeby nie używać kosmetyków ze zbożami i tak samo jest z mlekiem, nie mogą być składniki, które szkodzą.
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Moment , dlaczego mleko? Przeciez nie ma glutenu.

Co do kosmetykow to ja mam duhringa (skórna forma celiakii) i na kosmetyki z glutenem reaguję natychmiast wysypką. Sprawdzilam to wielokrotnie i teraz się pilnuję.

Tak więc twoje pytanie Karolina nie jest takie głupie :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

Ja po balsamie do ciała , który zawierał wyciąg z owsa , dostalam takiego uczulenia i swędzenia , że koszmar :diabelek: , ale wtedy gdy go użyłam nie wiedziałam jeszcze że mam celiakię, teraz nie stosuję kosmetyków , które zawierają jakieś proteiny zbożowe, pszenicy , czy owsa itp. wg. mnie jak najbardziej , trzeba zwracać uwagę na skład i w kosmetykach .
Obrazek
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

nula moja córka jest na diecie bezglutenowej i bezmlecznej , dlatego wspomniałam o mleku.
klunia2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: wt 23 sty, 2007 13:00
Lokalizacja: Opole

Post autor: klunia2 »

Ja z kolei używałam krem pod oczy z firmy Sanoflore z proteinami pszenicy. Po niedługim czasie stosowania dostałam okropnie piekąco-swędzącej wysypki wokół oczu łącznie z opuchlizną. Dopiero po jakiś 3 tyg wszystko się uspokoiło. Oczywiście od razu odstawiłam ów krem. Nie przypuszczałam, że mój organizm tak zareaguje.
Awatar użytkownika
Candy
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 11:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Candy »

Ja kupiłam "wypasiony" szampon Biosilk z proteinami jedwabiu, niestety niedoczytałam o proteinach pszenicy. Znowu mam krosty i strupki na skórze głowy. Koszmarrr. :zly:
Awatar użytkownika
Karolina
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 10 mar, 2004 00:08
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Karolina »

No właśnie, mnie się też wydawało, że na głowie robią mi się krostki po tym z Rossmanna. Ale nie byłam pewna, od czego to. Teraz już wiem, ze to na pewno ten gluten.
Wielkie dzięki za odpowiedzi, teraz będę unikała kosmetyków z proteinami pszenicy :/
Glutenowym skrytomieszaczom mówimy NIE!
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

ja też tak mam po proteinach mlecznych
Awatar użytkownika
wheatfree
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 24 lut, 2011 18:44
Lokalizacja: wrocław

Post autor: wheatfree »

Hipoalergiczny szampon z proteinami pszenicy faktycznie dziwi.
Zapytałam "Białego Jelenia" pod kątem jakich alergenów zostały przeprowadzone testy i czy w grupie osób testujących znalazły się również osoby uczulone na pszenicę.

Firma odpowiedziała bardzo szybko:

"Dzień dobry,
Chciałabym odnieść się do pani zapytania.
Szmpon Biały Jeleń, zarówno z czystą bawełną jak i chlorofilem został przebadany dermatologicznie z uwzględnieniem oceny właściwości drażniących i alergizujących dwuetapowo. Pierwszy etap dotyczył badań laboratoryjnych na grupie probantów z dermatozami niealergicznymi takimi jak tradzik, łuszczyca zapalenie naczyń i alergicznymi jak wyprysk atopowy, kontaktowe zapalenie skóry. Nie stwierdzono żadnych pozytywnych odczynów.
Drugi etap został wykonany w Pracowni Alergologicznej Kliniki Dermatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wśród chorych wyłącznie z dermatozami alergicznymi. Dla porównania chorzy wcześniej testowani byli alergenami standardowymi Europejskiej Serii Podstawowej ( są to siarczan niklu, parafenylodwuamina, chlorek kobaltu).
Badanie szamponu przeprowadzono metodą prób płatkowych według wytycznych Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Odczytów dokonywano również zgodnie z odpowiednimi wytycznymi.
U wszystkich osób testy te wypadły ujemnie.
Niestety w raporcie z badań, nie wskazano osób, które byłyby uczulone na pszenicę.
Jak na pewno pani zauważyła hipoalergiczny kosmetyk myjący testuje się wśród osób z alergiami skórnymi, nie wiem jaką alergię u pani stwierdzono czy skórną czy wziewną, podejrzewam, że skórną.
Trudno mi oczywiście powiedzieć, czy bezpiecznie może pani stosować szampon Biały Jeleń. Proponuję, żeby pani wykonała sobie próbę np. na przedramieniu i zostawiła na jakiś czas na skórze. Co prawda przy profesjonalnym odczycie to odbywa się już po 15 minutach a kończy po 72 godzinach, ale doświadczenie mówi, że alergia jeśli się pojawi to wystąpi wczesniej.
Na etkiecie szmponów , rzeczywiście pojawia się hasło bez alergenów i sztucznych barwników, gdyż alergeny w kosmetykach kojarzą się głownie z zapachami. To właśnie wśród nich wyodrębniono listę 26 alergenów jako składowych zapachu. Oczywiście szampon jest ich pozbawiony, jeśli chodzi o barwnik to został uzyty tylko naturalny chlorofil.
Życzę przyjemnego testowania nie tylko szamponu, ale również innych naszych produktów. Ostatnio pojawiły się nowe żele pod prysznic, żele do twarzy z prebiotykami takimi jak ksylitol i laktitol, mydło w płynie Premium z dodatkami roślinnymi."


Dodam tyko, że kontakt z moją skórą nie zakończył się sukcesem :(
Magnoliah
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 gru, 2010 01:36
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Magnoliah »

ech...
mam wrazliwa i zapychajaca sie cere, ostatnio zaszkodzil mi prawdopodobnie puder z owsem. A naprawde bym nie pomyslala o sprawdzaniu kosmetykow pod tym katem:(
kosmos :zdziw:
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

Magnoliah
a może to nie gluten tylko inna składnik? zachęcona Twoim postem przed chwilką odszukałam filtr dla dzieci którym w ubiegłym tygodniu posmarowałam twarz- 3 letnia dziewczynka i jej niania im nic , stosują od początku lata. ja od 10 rano do wieczora miałam rozmazany obraz bo piekły i łzawiły oczy, możliwe ze niewielka ilość kumaryny to sprawiła ,nie wiem( ogólnie po większości kosmetyków mam problem) może lanolina.... to nie musi być gluten ...

Ziaja, Ziajka, Słoneczna emulsja dla dzieci SPF 30

http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=37688


Intensywnie nawilża naskórek oraz nie powoduje podrażnień. Nie zawiera filtrów chemicznych. Nie zawiera barwników i alkoholu.
Substancje aktywne: Filtr mineralny, Prowitamina B5 (D-panthenol), Witamina E.

Skład: Aqua, Titanium Dioxide, Alumina, Simethicone/Titanium Dioxide, Silica,Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Cera Microcristallina (Microcrystalline Wax), Paraffin, C12-15 Alkyl Benzoate, Zinc Oxide, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Glycerin, Magnesium Sulfate, Hydrogenated Rapeseed Oil, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Castor Oil, Methylparaben, Ethylparaben, Parfum, Geraniol, Coumarin, Alpha-Isomethyl Ionone, Linalool, Cinnamyl Alcohol, Limonene, Citronellol.
Ostatnio zmieniony wt 21 cze, 2011 07:39 przez Jeli, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

Magnoliah, a tu jeszcze jeden artykuł i mówi o drugim składniku filtra przeciw słonecznego geraniol n i inne
http://www.przychodnia.pl/alergia/index ... 3&d=5&t=22
ja po prostu nie mam kosmetyków na polce :)
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Za taką reakcję mogą być odpowiedzialne parabeny, są najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych i nie powinny być stosowane w kosmetykach, a tym bardziej u dzieci :D
Magnoliah
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 gru, 2010 01:36
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Magnoliah »

hmm:)
ten puder był bardzo prosty... Krzemionka bambusowa, owies i perły. ale przyglądam się już wszystkiemu co kładę na buzię:)

dzięki:)
ODPOWIEDZ