Podróże - jak sobie radzicie?

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 20:28
Lokalizacja: Lublin

Podróże - jak sobie radzicie?

Post autor: Kuba »

Jestem ciekaw jak sobie radzicie w podrozy, ja spedzam poza domem srednio 3-4 dni w tygodniu. Podrozuje po całej polsce i nie tylko. Tak więc jestem zmuszony do korzystania z usług gastronomii juz od kilku lat. Oczywiscie zawsze mam ze soba chlebek a z reszta sobie jakos radze bez wiekszych problemow. Piszcie prosze o restauracjach w ktorych spotkaliscie sie z przychylnoscia i zrozumieniem obsługi i swoich wszelkich spostrzeżeniach :D
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

ziemniaki frytki salatki i tak w kółko
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Podróże

Post autor: Asia S. »

Ja się zawsze pytam co czy dana potrawa zawiera mąkę, bułkę tartą i czasem uda mi się oprócz wyżej wymienionych frytek i surówek zjeść ryż z warzywami i kurczakiem (bez panierki!!!) albo coś innego, ale czasami ludzie zapierają się że nie ma mąki ale niestety nie mają racji, więc trzeba uważać na takich...
Awatar użytkownika
olcia13-61
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: ndz 04 wrz, 2005 19:49
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: olcia13-61 »

A propo wyjazdów nawet do rodziny.Czy wszyscy dokładnie wiedzą co nie wolno nam jeść,czy namawiąją, że chyba ta odrobina Wam nie zaszkodzi.Robiąc np.schabowe robią je tradycyjnie (panierkę z bułki tartej),sos zaprawia po staremu(czyli mąki zwykłej)czy macie to szczęście jedzenia bez obaw że coś jest zakazane??Bo ja chyba obracam się w środowiskach,dla których jest to nienormalne, aby chociaż odrobiny nie posmakować.A przypomnę jestem na diecie 12 lat.Przyzwyczaiłam się dotego,ale zaczyna mnie to irytować, dlatego stałam się domatorką. A jakie Wy macie odczucia?Pewnie że jest z tego wyjście po prosyu nie jeść....... :?
Pozdrawiam.
Aleksandra
Beata B.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 02 maja, 2005 21:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Beata B. »

Ja mam dokładnie to samo (dieta trwa trochę ponad pół roku), najgorzej martwię się o święta BN- jak je przetrzymam? Gdzie się nie ruszę na siłę częstują ciastem, chlebem, makaronem, kotletami w normalnej (tzn. glutenowej) panierce i twierdzą jak zjesz trochę to ci nic nie będzie. Albo żałują - jakaś ty biedna nic nie możesz jeść. Nikt nie chce zrozumieć że to nie ułatwia życia. Ja do diety już się prawie przyzwyczaiłam, coraz rzadziej myślę o normalnym jedzeniu.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Jakbym o sobie czytała! Co prawda moi Rodzice już się trochę przyzwyczaili (choć mama traktuje dietę b/g jak fanaberię, "ale skoro ci pomaga..."), ale dalsza rodzina to koszmar. Ostatnio byłam w gościach, gdzie spokojnie i jak mi się wydawało jasno tłumaczyłam w czym rzecz, a na obiad dostałam rosół z makaronem i - jakżeby inaczej - kotlety w panierce. No i się chyba obrazili, jak nie zjadłam, tylko wyjęłam swoje kanapki. "Bułki? Jak można upiec coś bez mąki???!!!" Co do świąt, to będą moje pierwsze z dietą. Chyba zastosuję zasadę "sama zrobisz, sama zjesz". Inaczej się nie da. Moja rodzina traktuje moje b/g jedzenie jak truciznę. No, w każdym razie coś mocno podejrzanego...
Ostatnio u mojej córki była koleżanka z mamą. Piłyśmy kawę, no i wyjęłam swoje ciastka, bo co tak będę patrzeć jak inni jedzą. Dziecko podeszło i wzięło sobie jedno bez pytania. Mamusia mało nie zeszła na zawał, bo nie wiedziała co zrobić, wyrwać "to coś" latorośli, ale tak głupio, ale jak jej zaszkodzi?? :wink:
Tylko spokój może nas uratować.
3majcie się ciepło :D
Awatar użytkownika
Lucik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: wt 07 cze, 2005 09:57
Lokalizacja: Slowacja, Preąov

Post autor: Lucik »

Tez mam ten problem. Jak jade do rodzicow, to jest ok, ale babcia... "Troszeczke ci nie uszkodzi, to tylko troche dalam maki, to niemal bez maki...." Zawsze to same. Co z tym dzialacie? Jak takim ludziom wytlumaczyc, ze naprawde nie moge?
Trzymajcie sie :lol: .
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ja się kiedyś zdenerwowałam (u teściów) i wyrąbałam prosto w oczy, że to rujnuje moje jelita, że nawet po odrobinie mam nieziemske ataki bólu, robi mi się niedrożność i jak tak dalej pójdzie to zostanę bez jelit (to wszystko zresztą prawda). Mam o tyle dobrze, że przez ostatni rok wyglądałam naprawdę jak szkielet, a teraz widać poprawę, więc w końcu dali spokój. Teraz wszędzie jeżdżę ze swoim jedzeniem (kanapki, ugotowany makaron tylko do odgrzania, ciasteczka do kawy i.t.p.), żeby nie sprawiać kłopotu i nie dawać pretekstu do karmienia mnie "normalnym" jedzeniem. No i duuużo cierpliwości. :D Ale nie mam ani nadziei, anie odwagi, ani zaufania na tyle żeby oczekiwać, że ktoś coś dla mnie przygotuje. Takie życie. :D
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Z moja mamą nie mam problemów bo gdy byłam mała byłam już na diecie prawie 3 lata. Wie że bezwzględnie muszę ja przestrzegać. Mam u niej swoja mąkę (mąka mleczna) do zaciągania sosów i wszyscy jedzą "mój" sos. Jak mama robi rosół to mówi, że mam przynieś sobie makaron (siostrzenica ostatnio stwierdziła że mój jest lepszy od zwykłego:) ) Najtrudniej jest u mojej teściowej. Oczywiście zawsze jeżdżę ze swoim chlebem ale z obiadem to już są małe komplikacje. Z moja rodzina jest troche lepiej, jak jedziemy na obiad to starają się zawsze zrobić coś co ja mogę jeść.
Trochę trudniej jest w pracy. Wyznają zasadę, że odrobina mi nie zaszkodzi. Ale chyba już zaczynają się przełamywać. Moje koleżanki czasem wychodzą po ciasteczka no i ostatnio jedna z nich wszystkich przyniosła ciacha a dla mnie banana :D
Obrazek
mamcia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 17 sty, 2005 23:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mamcia »

Warto w domu swojej bliskiej rodziny: Babcia, Ciocia, Teściowa itp zostawic paczkę makaronu bg, torebkę bulki tartej, proszek do pieczenia czy kilo mąki bg. My tak robimy i bliskie nam osoby gotuja czy pieka osobno cos dla bezglutenowych moi synowie 23 i 25 lat są od dwóch lat na diecie po warunkiem gdy maja to pod reka. A do dalszych znajomych trzeba zabrać swoje jedzonko. Nawet gdy mielismy uroczystosc rocznicową w resteuracji zostawilam nasz makaron i podali dwa bezglutenowe z rosołem. Trudno miec pretensje ze ktos obcy podaje produkty glutenowe ja tez kiedys nie mialam w swojej kuchni maki kukurydzianej, sojowej czy gryczanej.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Problem nie polega chyba na tym, że u obcych ludzi, znajomych, czy nawet przyjaciół bezglutek nie ma co jeść. To oczywiste, że trzeba sobie samemu zapewnić aprowizację. Chodzi raczej o całkowite niezrozumienie ze strony najbliższych. Konieczność nieustannego tłumaczenia, że nie wolno z mąką, nawet "taką prosto ze wsi", albo że "biszkopcik jest prawie bez mąki", "no zjedz tylko troszeczkę, przecież ci nie zaszkodzi". Otóż zaszkodzi :frown: . Ja nie mam pretensji do jedzących normalnie, ale niech oni też nie mają pretensji, gdy ja odmawiam zjedzenia "odrobiny". Tolerancja jest wymagana po obu stronach.
Pozdrawiam.
totalit
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr 20 lip, 2005 20:56
Lokalizacja: Zielona Góra

jak inni pomagają nam przestrzegać dietę

Post autor: totalit »

napiszę króciutko o naszej diecie. Jedzenie zamawiam przez internet bezpośrednio w firmie Glutenex co pomaga mi oszczędzić na każdym produkcie kilka zł. Zawsze mamy zapas pieczywa, makaronu i czegoś słodkiego. Gdy idziemy z wizytą do znajomych np na obiad zabieramy w miseczce ugotowany makaronik a resztę "dostajemy" tam. Wszyscy wiedzą że mięsko musi być ugotowane a rosołek bez warzywek w proszku. My jemy np ciasto a córcia /bo to Ona choruje/ zawsze ma coś extra. Wszyscy znajomi dbają o nasze dziecko, również pilnują tego w szkole. Teraz córka jedzie do szpitala rehabilitacyjnego w którym poprzednio była jedynym dzieckiem na diecie bezglutenowej - na 150 osób. Nie zabrakło jej niczego. Specjalnie dla nie pieczone ciasta i ciastka i jak na możliwości diety bezglutenowej bardzo wyszukany jadłospis /5 posiłków/. Gorzej jest na wyjazdach, w różnych barach itp. nie wierzę nikomu i nie kupuję nic do czego mółby niechcąco wpaść gluten
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Często wyjerzdzamy do przyjaciół, bo mamy ich rozsianych wszyscy są przyzwyczajeni do mojej diety i poprostu jak maja jakieś wątpliwosci dzwonią i pytają nigdy nikt nie robił mi z tego problemu :) Poza tym jestem dosc wyluzowanan w tym względzie ;) i bez żenady idę po np jabłko jak nie jestem pewna jakiegoś składu u nie znajomych ;) W miejscach publicznych cierpliwie pytam i często zdarz się, że ludzie wiedzą co to za choroba i nawet sa ciekawi szczegółów diety :) uwielbiam kuchnie chińskie-tajskie, bo tam moge prawie wszystko :)
Co do zachowań "rodzinek" to chyba trzeba mieć nie równo pod sufitem - (sorki ze sie unosze, ale jak mozna!!!) żeby mówić odrobina Ci nie zaszkodzi, trzeba kategorycznie odmawiac - uciec sie nawet do cieższych argumentów - polecam zdjecia zmasakrowanego jelita - moze terapia wstrząsowa takim niedowiarkom pomoże zrozumieć !!!!
Mam to wielkie szczeście jak widze że nigdy nie miałam podobnych do Was problemów najczęsciej wszyscy jedzą ze mną bezglutenowo i wiedzą, ze to jest zdrowsze ;)[/url]
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

Patka pisze:uwielbiam kuchnie chińskie-tajskie, bo tam moge prawie wszystko :)
szczególnie sos sojowy... :( najczęściej (czasami ponoć można dostać wietnamski bez tego) oparty głównie (jak nazwa wskazuje) na pszenicy :(
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

po długich poszukiwaniach w sklepie - hurtowni dostałam taki bez dodatku pszenicy ... chyba ze nie pisza na recepturze ...
ODPOWIEDZ