Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Borówka »

Witajcie,
postanowiłem otworzyć nowy wątek, gdyż może nie każdy zauważył nowy wpis z niedzieli w wątku "Z miłości do Bezglutenowca tworzę aplikację ułatwiającą życi " viewtopic.php?f=11&t=6288&start=15 a potrzebujemy dość szybko przetestować na ile aplikacja spełnia Wasze potrzeby.

Najważniejsze:
Chciałbym poprosić 10 osób posiadających smartfony z systemem iOS (w wersji powyżej 9.0) i 8 osób (2 już się zgłosiły) posiadających system Android wersja powyżej 4.0 o przesłanie mi na priv zgody na wysłanie jej na maila zaproszenia do testowania aplikacji, gdzie opiszę szczegóły. Koniecznie proszę podać czy posiadacie system Android czy iOS.

Poniżej podaję informacje o aplikacji:

od lipca 2014 nieustannie pracujemy nad aplikacją ułatwiającą życie również Bezglutenowcom. Przyznam, że robimy to z pasji, więc czasami nie możemy poświęcić na prace nad nią, tyle ile byśmy chcieli.
Z niektórych funkcji np. skaner paragonów musieliśmy zrezygnować, gdyż technicznie nie byliśmy w stanie zapewnić 100% odczytywania różnych paragonów z różnych kas fiskalnych w całej Polsce. Zmieniliśmy koncepcję aplikacji i zbudowaliśmy już testową wersję w której chcemy dać Wam tyle funkcji ile możemy, jednocześnie mając w planach już kolejne pomysły na rozbudowę aplikacji.

Aktualny stan aplikacji:
- aplikacja opiera się na "społeczności informujących się konsumentów" o aktualnych cenach za konkretne produkty w wybranych stacjonarnych sieciach handlowych, o alergenach w produktach, o nowych produktach (dodawanie produktów)
- aplikacja sortuje produkty wg zaznaczonych alergenów w ustawieniach (14 grup alergenów, 38 szczegółowych alergenów), te z alergenami wyświetlają się najniżej w wyszukiwarce
- aplikacja ostrzega czerwonym paskiem, gdy produkt zawiera lub może zawierać zaznaczony alergen
- aplikacja pokazuje konkretne produkty (obecnie w bazie mamy 25 tys. produktów), z następującymi informacjami (jeśli posiadamy): składnikami (w tym zaznaczone alergeny), wartościami odżywczymi, alergenami w podziale: nie zawiera/ może zawierać/ zawiera, opisem produktu i kodem EAN
- aplikacja pozwala na dzielenie się cenami w stacjonarnych sieciach handlowych, z innymi użytkownikami w naszej okolicy
- aplikacja pozwala na zapisywanie wydatków, tak aby tworzyć budżet oraz móc porównywać wydatki w ramach kategorii, w układzie dziennym/tygodniowym i miesięcznym oraz ile, poprzednio zapłaciłem za produkt i gdzie
- budując aplikację opieraliśmy się na zasadzie 3P: Piękna, Prosta, Praktyczna.

Cały czas brakuje nam produktów typowo zdrowotnych, bez alergenów, gdyż żadna z hurtowni ani sklepu internetowego handlująca takimi produktami nie udostępniła nam swojej bazy produktów.

Jeśli znacie kogoś kto mógłby nam udostępnić bazę produktów bez alergenów
Podstawowe:
kod EAN, nazwa produktu, marka, waga.
Opcjonalne:
zdjęcie, alergeny (podzielone na nie zawiera/może zawierać/zawiera) składniki, opis,

będziemy wdzięczni za kontakt. Niestety nie jesteśmy w stanie skontaktować się z każdym producentem, dlatego szukamy bazy produktów wśród hurtowni, sklepów internetowych itp.

Ps. W kwietniu planujemy udostępnienie aplikacji w sklepach Google Play i AppStore.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Wasze wsparcie i zainteresowanie
mąż Borówki
Awatar użytkownika
darciak90
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 809
Rejestracja: śr 12 gru, 2007 22:31
Lokalizacja: Warszawa/Częstochowa

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: darciak90 »

to ja zgłaszam się i na system iOS i na Android. Napisałam na priv :)
Obrazek
Awatar użytkownika
salsamichal
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 352
Rejestracja: śr 04 cze, 2014 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: salsamichal »

Też pisalem czekam na odpowiedź
vita mancipio nulli datur, omnibus usu
Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Borówka »

hej
tak dostałem od Was i kilku osób, które pisały bezpośrednio na priv, wiadomości, za co dziękuję. Dajcie nam jeszcze 2-3 dni, to wyślemy Wam linki do testów. Poprawiamy jeszcze trochę produktów, które mają alergeny, a zabrakło o tym informacji.

Na pewno się wkrótce odezwę.

Ktoś jeszcze chętny???
Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Borówka »

Witajcie,
dziś wysłałem maile z linkami do wersji testowej aplikacji osobom, które wysłały mi na skrzynkę swoje maile.

Jestem ciekaw Waszych opinii.

Jeśli jeszcze ktoś jest zainteresowany jak wygląda aplikacja, która ostrzega przed 38 alergenami i dzięki której można oszczędzić czas i pieniądze to czekam na maile. :568:

Pozdrawiam
mąż Borówki
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Leeloo »

hejho,
jak Wam idzie testowanie aplikacji?
co o niej myślicie?

dla mnie bomba. bardzo duża baza, opcja zestawienia wydatków, wszystko proste jak konstrukcja cepa.

im więcej z nas będzie jej używać i oceniać, tym lepiej, ludu do dzieła!
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: qrzysztof »

Zaznaczyłem w ustawieniach alergię na gluten, ale produkty zawierające go nie są w żaden sposób wyróżnione. Dopiero po przejściu do widoku szczegółowego pojawia się taka informacja.
Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Borówka »

Produkty, które mają w kategorii alergen (zawiera lub może zawierać) gluten, mają zarówno w wyszukiwarce jak i na liście zakupów czerwony pasek po lewej stronie od zdjęcia. Ponadto w wyszukiwarce spadają one na dół listy, aby ułatwić wybór produktów, które nie mają w alergenach glutenu. Dodatkowo w szczegółach produktu w sekcji alergeny, są one zaznaczone na czerwono, a w samych składnikach, te z alergenami są pogrubione.

Chcieliśmy zachować balans między funkcjonalnością, a estetyką aplikacji.
Czy uważasz, że takie oznaczenie, jest za mało widoczne?
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: qrzysztof »

No ja rozumiem, że taki był zamysł. Ale u mnie tego paska nie ma, a przynajmniej go nie widzę.

Obrazek

Obrazek
Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Borówka »

Poruszyłeś bardzo ważny problem dla Bezglutenowców. Ten produkt zawiera alergen: pszenica. Jeśli zaznaczyłbyś całą grupę GLUTEN (kliknij na drukowane litery), albo zaznacz wszystkie alergeny szczegółowe np. "gluten, zboża zawierające gluten, pszenica, itp." to wtedy zobaczysz ostrzeżenia, czerwony pasek i sortowanie.

Takie ograniczenie wynika z informacji podawanych przez producentów, gdzie jeden poda, ze makaron zawiera alergen "pszenica", a inny napisze "zboża zawierające gluten".

Jak zaznaczysz grupami to daj znać, jak teraz widać.

Ps. Pamiętaj mamy dużo produktów opisanych alergenami, ale nie 100%.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: qrzysztof »

Po zaznaczeniu wszystkich alergenów z grupy gluten pasek się pojawia. Ale moim zdaniem to jest do poprawy. Albo trzeba usunąć "gluten" z grupy "GLUTEN", albo przy zaznaczonym samym "gluten" wyświetlać ostrzeżenie również w przypadku pszenicy, żyta itd. Jeszcze inna dopuszczalna możliwość to automatyczne zaznaczenie i zablokowanie pozostałych pól z grupy po zaznaczeniu "gluten". Pewnie 4 na 10 bezglutenowców zaznaczy na wszelki wypadek wszystkie pozycje od razu, ale pozostałych 6 może zostać wprowadzonych w błąd.

A trzeba jeszcze pamiętać, że z punktu widzenia użytkownika aplikacji (zwłaszcza jeśli chodzi o gluten) błąd pierwszego rodzaju (oflagowanie bezpiecznego produktu) ma dużo mniejsze konsekwencje niż błąd drugiego rodzaju (brak oflagowania produktu zawierającego alergen). A więc należałoby się koncentrować na eliminacji błędów drugiego rodzaju, nawet kosztem zwiększenia liczby błędów pierwszego rodzaju.
Borówka pisze: Ps. Pamiętaj mamy dużo produktów opisanych alergenami, ale nie 100%.
Właśnie widzę, że niektóre produkty ewidentnie glutenowe nie mają informacji o alergenach. Można by wtedy jakiś szary pasek wyświetlać czy znak zapytania.
Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Borówka »

qrzysztof pisze:Po zaznaczeniu wszystkich alergenów z grupy gluten pasek się pojawia. Ale moim zdaniem to jest do poprawy. Albo trzeba usunąć "gluten" z grupy "GLUTEN", albo przy zaznaczonym samym "gluten" wyświetlać ostrzeżenie również w przypadku pszenicy, żyta itd. Jeszcze inna dopuszczalna możliwość to automatyczne zaznaczenie i zablokowanie pozostałych pól z grupy po zaznaczeniu "gluten". Pewnie 4 na 10 bezglutenowców zaznaczy na wszelki wypadek wszystkie pozycje od razu, ale pozostałych 6 może zostać wprowadzonych w błąd.
Chcemy dodać kwadracik do zaznaczania dla grup np. GLUTEN. Obecnie jak klikniesz na grupę, automatycznie zaznaczą się Tobie wszystkie szczegółowe alergeny, brakuje kwadracika, aby było to widoczne.
qrzysztof pisze:A trzeba jeszcze pamiętać, że z punktu widzenia użytkownika aplikacji (zwłaszcza jeśli chodzi o gluten) błąd pierwszego rodzaju (oflagowanie bezpiecznego produktu) ma dużo mniejsze konsekwencje niż błąd drugiego rodzaju (brak oflagowania produktu zawierającego alergen). A więc należałoby się koncentrować na eliminacji błędów drugiego rodzaju, nawet kosztem zwiększenia liczby błędów pierwszego rodzaju.
Musimy tu połączyć też oczekiwania użytkowników (ostrzeżenia przed produktami z alergenami) z możliwościami konsekwencji prawnych ze strony producenta (informują-odstraszają użytkownika, że mój produkt ma gluten, a w opisie go nie ma). Dlatego zdecydowaliśmy się na początku na ostrzeganie przed produktami z alergenem podanym na opakowaniu.
Borówka pisze: Ps. Pamiętaj mamy dużo produktów opisanych alergenami, ale nie 100%.
qrzysztof pisze:Właśnie widzę, że niektóre produkty ewidentnie glutenowe nie mają informacji o alergenach. Można by wtedy jakiś szary pasek wyświetlać czy znak zapytania.
W wersji iOS jest możliwość "Powiadomienia o błędach w opisie produktu", w Android pracujemy nad tym- tam użytkownik może nas powiadomić, że produkt zawiera gluten lub coś innego.


Jeśli aplikacja się spodoba i uda nam się uzyskać bazę produktów bezglutenowych, to chcemy na samej górze wyszukiwarki pokazywać produkty bezglutenowe (obecnie kategoria: "Nie zawiera").

qrzysztof czy znasz podobną aplikację do naszej, czy uważasz, że jest ona potrzebna?

Czy ktoś jeszcze chętny do testowania? Jakie opinie mają inni testerzy?
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: qrzysztof »

Borówka pisze: W wersji iOS jest możliwość "Powiadomienia o błędach w opisie produktu", w Android pracujemy nad tym- tam użytkownik może nas powiadomić, że produkt zawiera gluten lub coś innego.
Dobry pomysł, natomiast trzeba się liczyć z tym, że zdecydowana większość to będą użytkownicy "pasywni" (prawdopodobnie 95-99%). Dla mnie kluczowa jest szybkość dostępu do informacji. Chodzi mi tylko o to, żeby od razu było widać czy dany produkt nie zawiera mojego alergenu, czy po prostu nie został jeszcze pod kątem alergenów opisany. To, że "brak informacji" też jest jakąś informacją.
Borówka pisze: qrzysztof czy znasz podobną aplikację do naszej, czy uważasz, że jest ona potrzebna?
Aplikacja jest jak najbardziej potrzebna. Świetnie, że jednak jest skaner kodów.

Z podobnych aplikacji używam Listonic do tworzenia list zakupów.
Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: Borówka »

z tym szarym paskiem, to ciekawy pomysł, dziękujemy :)

tylko co z produktami, które nie zawierają alergenów, więc wpadłyby do tej samej puli, mamy 25 tys. produktów, więc trudno to na szybko przeglądać... stąd idea, żeby użytkownik widząc błąd, nas poinformował i my to w bazie poprawimy, tak aby był np. pasek czerwony.

trzeba też pamiętać, że aplikacja jest darmowa więc liczymy na zaangażowanie społeczności alergików i informowanie się nawzajem (przez aplikację) o alergenach :)

odnośnie Listonic, to chłopacy z Łodzi wykonali kawał dobrej roboty, jednak my poszliśmy w innym kierunku. Chcemy dać użytkownikowi asystenta zakupów, który na bieżąco pomaga mu oszczędzić czas i pieniądze i zadbać o zdrowie... zauważ, że u nas też możesz dodawać swoje nazwy produktów, więc w sumie działa to jak w Listonic.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Szukamy Bezglutenowych Testerów aplikacji mobilnej

Post autor: qrzysztof »

Borówka pisze: tylko co z produktami, które nie zawierają alergenów, więc wpadłyby do tej samej puli, mamy 25 tys. produktów, więc trudno to na szybko przeglądać
O to właśnie chodzi, żeby nie wpadały do tej samej puli. Jeżeli jest pozytywna informacja o braku alergenów, może być pasek zielony. W przypadku glutenu tak naprawdę powinien być jeszcze jeden poziom: brak alergenów potwierdzony certyfikatem.

Takie oznaczenie na pewno skłoniłoby mnie, jako osobę z celiakią do korzystania z aplikacji. Z drugiej strony nie wiem czy to chorzy na celiakię i alergicy są docelową grupą użytkowników tej aplikacji, czy też grupa ta ma być szersza a informacja o alergenach jest tylko takim dodatkiem.
ODPOWIEDZ