Żurek

Wszystko co w wodzie się moczy i na końcu pyszne wychodzi - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

*Andzia*
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 29 mar, 2006 09:43
Lokalizacja: Ostrowiec

Post autor: *Andzia* »

Witam :) pochwale sie moim żurkiem,zrobiłam go dziś synkowi na obaid a wyszedł taki pyszny ze wszyscy sie nim zajadaliśmy.Przepis zaczerpnełam z tej własnie strony:namoczyłam 2 kromki i troche skórek z chleba własnej roboty z gotowej mieszanki,dodałam 2 ząbki czosku i do litrowego słoika na 4 dni,Dziś nastawiłam rosołek z nóżki i warzywek,pzretarłam żurek pzrez sitko doprawiłam do smaku,acha i dolałam troche kwasu z kiszonej kapusty,wyszedł super ale to dzieki Wam.Pozdrawiam
Synek z celiakią od 2003
Awatar użytkownika
halszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 01 lis, 2006 16:17
Lokalizacja: Polska Południowa

Post autor: halszka »

Jestem bardzo wdzięczna za tę wiadomość, bo od kiedy jestem na diecie bezgl większość moich ulubionych potraw przepadło. W tym i żurek, niestety. Jednak widzę, że można go zastąpić przez kwaszenie czerstwego chleba bezglutenowego, zalanego ciepłą przegotowana wodą - czy dobrze zrozumiałam? Ale czy to może być taki chleb z glutenexu np.? czy jakiś specjalny, wg własnego przepisu? Czy mogę wiedzieć, co dodajesz do swojego chleba, tak żeby się nadawał do kiszenia, bo te kupowane mają tendencje do łatwego pleśnienia i zazwyczaj nie zdążą się zeschnąć, tak szybko trzeba je zjadać.
*Andzia*
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 29 mar, 2006 09:43
Lokalizacja: Ostrowiec

Post autor: *Andzia* »

Witam:) Jesli tylko kupujesz chlebek gotowy to tez nie ma problemu,żeby nie zaplesniał wystarczy go wysuszyć w ciepłym miejscu,np na grzejniku,ja robie z chleba robionego w domu z gotowej miesznki z glutenexu,ale nie czekałam aż sie zeschnie tylko zalałam wodą(i to zimną ale przegotowaną),po trzech dniach dodałam 2 ząbki czosnku i na 4 dzień już gotowałam,życzę smacznego.
Synek z celiakią od 2003
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

no ja już próbowałam kilka razy i za każdym razem już po dwóch dniach był taki smród że musia łam go wyrzucić - po prostu zamiast kisnąć psuje się cholerka...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

MaciekKrzysztof pisze:Ja nie bawie się się już w zakwasy. Żurek robię szybko i jak twierdzi rodzina nie czuć różnicy między zwykłym a bezglutenowym.
Wykorzystałam przepis MaćkaKrzysztofa - żurek wyszedł rewelacyjny, polecam wszystkim na zimne jesienne dni :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Żurek bezglutenowy
(na 4 osoby)

2 l. wody
mała włoszczyzna (2 marchewki, 1 pietruszka, pół pora, pół selera);
cebula, łyżka oleju;
kiełbasa lub wędzonka (5-10 dkg lub według uznania);
5 ziemniaków;

2 łyżki mąki sojowej;
łyżka mąki ziemniaczanej;
2 łyżki czubate mleka w proszku;

Przyprawy: liść laurowy, majeranek, ziele angielskie, sól, pieprz, czosnek 1-2 ząbki, zielona pietruszka.

2-4 jaja
łyżka kefiru na każdy talerz

Do zimnej wody wrzucić: pokrojoną drobno włoszczyznę, ząbek czosnku, 2 ziarnka ziela angielskiego, liść laurowy. Zagotować.
Cebulę posiekać i podsmażyć na oleju (dla osób na diecie lekkostrawnej tylko podpiec na gazie i posiekać). Dodać do garnka, dorzucić pokrojoną wędzonkę. Gotować na wolnym ogniu.
Po pół godzinie dorzucić obrane pokrojone w kostkę ziemniaki, dodać przyprawy.
Po następnych 20 min. rozrobić w kubeczku z zimną wodą mąkę sojową, ziemniaczaną i mleko w proszku, powoli, mieszając, dodać do zupy. Gotować jeszcze ok. 10 min – do miękkości ziemniaków.
Jaja ugotować na twardo, na dnie talerzy ułożyć pokrojone na połówki jaja, posypać posiekaną natką, wlać zupę, dodać kefir.
Bardzo smakowity, polecam :D
Obrazek
MaciekKrzysztof
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 26 kwie, 2004 09:51
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: MaciekKrzysztof »

Dawno nie zaglądałem na forum. No praca i takie tam. Odnośnie żurku to polecam jeszcze "chrzanicę". Smak jest podobny.
Przepis na 4 osoby:
Przygotować wywar z suszonych grzybów
Dodać do niego surowego wędzonego boczku 100 g
kiełbasę, po kawałku dla każdej osoby (najlepiej jakby była surowa wędzona)
oczywiście 3-4 kromki ciemnego chleba
1-2 łyżki tartego chrzanu (dla pewności własnej roboty)
0,5 szklanki śmietany
sól, pieprz do smaku.
Ilość chrzanu uzależnione jest oczywiście od indywidualnych gustów.
MaciekKrzysztof
Luiza Stańczyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 05 cze, 2007 20:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Luiza Stańczyk »

Witam wszystkich gorąco,
dzięki za przepisy na żurek....będę musiała zmienić nastawienie mojej córki do tej zupy, bo cały czas tłumaczę jej że żurek jest dla niej niejadalny. Przepisy wypróbuję na pewno - czytają się smakowicie :-)
Rybka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 16 paź, 2007 14:39
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: Rybka »

Witam dzisiaj na obiad był żurek z przepisu MaciekKrzysztof bardzo prosty do zrobienia i co najważniejsze dziecko ze smakiem jadło, wielkie dzięki za ten przepis .
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

Ja robie żurek tak ;)
- 3-4 kromki ciemnego chleba zalewam ok 3/4 l przegotowanej wody,dodaje listek laurowy,ziele angielskie i odstawiam na 4-5 dni
- poźniej miksuje wszystko i przecedzam przez sitko
- do wywaru,który gotuje na kiełbasie dodaje "zakwas" na żurek,dodaje mieszanke przypraw (która sama zrobiłam) - tj czosnek granulowany,suszona cebula,majeranek,koperek,pieprz czarny,sól,suszone warzywa - to jest w postaci proszku

i to cały przepis :P
Awatar użytkownika
hubabuba80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz 25 lis, 2007 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: hubabuba80 »

A ja ostanio jadłem bezglutenowy ŻUREK błyskawiczny z Balvitenu i powiem Wam, że naprawdę dobry - domownikom też smakował. :D
Robi się go szybko - zalewa się wrzątkiem - a torebka wystarcza na duży talerz (do jajca czy kiełbasy super) - oto mój przepis ;)
... w życiu piękne są tylko chwile ....
Evergreen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt 04 lis, 2008 10:25
Lokalizacja: Komo

Post autor: Evergreen »

To jest zupa przypominająca w smaku żurek: http:// (...) i ma oznaczenie producenta, że jest bezglutenowa. Jest ekstra i do przygotowania w 5 minut, bo zalewa się ją tylko wrzątkiem



Sprostowanie - wczoraj napisałam tu, że zupa, którą reklamujesz jest glutenowa - ale to chyba efekt niedopatrzenia na etykiecie. Jest duży napis w "tytule" zupy, że bez lepku jest ona. Ale w składzie widnieje psenice-lepek, stąd moje przekonanie o glutenowości. Tam dalej jest napisane, że coś z tym lepkiem zrobili, chyba w procesie fermentacji...


[ Komentarz dodany przez: Rafal_tata: Wto 02 Gru, 2008 09:46 ]
Proszę nie umieszczać linków zewnętrznych do swojego sklepu
Moderator
Ostatnio zmieniony wt 02 gru, 2008 09:45 przez Evergreen, łącznie zmieniany 3 razy.
lawenda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr 26 mar, 2008 16:54
Lokalizacja: warszawa

Post autor: lawenda »

Witam
Teraz mój przepis:)
Dziś ugotowałam-wszystkim smakuje.Jest jak normalny żurek:)

Zagotować wywar z mięska(kość,albo kurczaka,oczywiście najlepsza jest kośc wedzona-no ale nie każdy ma dostęp).Do tego lisć laurowy i ziele angielskie.
Do tego oczywiście marchew,seler,pietruszka-wszystko gotowac na pół twardo i dodac ziemniaki.Kiedy dodacie ziemniaki,wrzućcie 2kromki suchego chleba ciemnego i 1kromkę chleba jasnego bezglutenowego.Ja akurat dodałam takie z Bezglutenu.
I niech się to gotuje,aż chleb się rozgotuje,a ziemniaki będą miękkie.Dodaję też boczek wedzony-dla smaku i kilka rozmoczonych grzybków(suszonych oczywiście).
Później dodaję około 0,5szkl.soku z kiszonej kapusty(ale to zalezy,jak kto chce mieć żur kwaśny-więc nalezy dosmakowywac).Dodaję też kilka rozgniecionych ząbków czosnku.
Na koniec oczywiście przyprawy-sól,pieprz i majeranek i odrobinę kwasniej śmietany.
Wtedy żur ma aksamitną konsystencję.
Wyszło mi około 2l zupy.Tak więc sa to proporcje na taką ilośc.
Mówię Wam-pyszota:)
Oczywiście można dodac biała kiełbaskę-ja nie miałam bezglut.,więc nie dodałam.
I na koniec jajko.
Smacznego:)
mika.t
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 05 sty, 2009 18:13
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mika.t »

MaciekKrzysztof pisze:Ja nie bawie się się już w zakwasy. Żurek robię szybko i jak twierdzi rodzina nie czuć różnicy między zwykłym a bezglutenowym. Oto mój przepis:
5 kromek chleba (bezgluten powszedni lub jakiś inni ciemny razowy) zalewam 2 litrami wody i dodaję zamoczone grzyby suszone. Dodaję 2 rozgniecione ząbki czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, kawałek czegoś wędzonego (boczek, wędzone kości ale tylko z pewnego żródła). Całość gotuję aż do rozgotowania chleba. Wtedy żurek ma raczej gęstą konsystencję. Zakwaszam cytryną, można podprawić kwaśną śmietaną.
Po około 2 godzinach jak się przegryzie można podawać z jajkiem kiełbasą itd. :D/
Zrobiłam według ww przepisu i wyszedł wprost idealny, szybko i smacznie, i rzeczywiście nie ma zbyt dużej różnicy w smaku między tym a zwykłym. Bardzo dziękuję za prezpis- miodzio
Awatar użytkownika
agadenver
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 19:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: agadenver »

ja też zrobiłam - pycha :)
ODPOWIEDZ