Żurek

Wszystko co w wodzie się moczy i na końcu pyszne wychodzi - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Żurek poświąteczny

Post autor: kawia »

Zakwaszam najchętniej serwatką, jeśli robię własny twarożek), albo maślanką. Resztki mięsne (pieczeni, wędlin, kiełbas) są świetną podstawą do żurków poświątecznych. Trzeba je pogotowac w wodzie, do takiego "smaku" dodać przyprawy - ze dwa ząbki czosnku, listek i ziele, sól, majeranek, pieprz. Dorzucić trochę włoszczyzny, ziemniaki pokrojone w kostkę i gotować do miękkości ziemniaków. Dolać serwatkę lub maślankę i pogotować jeszcze kilka minut. Zagęścić łyżką mąki gryczanej rozbełtanej w pół kubeczka zimnej wody. Ta mąka jest wytrawna i pachnie jak zakwas z razowego chleba. Można dodać łyżkę chrzanu, ale dzieci często nie lubią. Posypać natką, można kapnąć jogurtu lub śmietany na talerze. Pyszności.
montt
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 22 mar, 2009 12:46
Lokalizacja: piekary

Post autor: montt »

A powiedzcie mi co zamiast ziemniaków do np żurku? Córka uczulona na ziemniaki i mam problem w zasadzie przy większości zup:/
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kawia »

Grzanki z BG? Groszek ptysiowy? Bezgluten chyba albo glutenex robi. A w końcu po prostu jajko na twardo też wystarczy
Smacznego!
Obrazek
annaburz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 06 lip, 2009 18:19
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Post autor: annaburz »

Zrobilam zurek wg przepisu, ktory podal Maciek Krzysiek. Wyszedl o niebo lepszy od normalnego. Corka sie nim zajadala.
Hesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: czw 26 lis, 2009 16:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hesia »

A ja zrobiłam po Nowym Roku żurek z połączonych przepisów kawii i Maćka Krzysztofa, tzn. z resztek poświątecznych i z rozgotowanym chlebkiem. Palce lizać! Może kiedyś się odważę zakwasić. A na pewno spróbuję chrzanicy, bo i teraz dodaję zawsze chrzanu na talerz. Dzięki za to forum :)
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Ja również robię żurek w/g przepisu Maćka Krzyśka i bardzo mi smakuje.Dziękuję :)
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Wklejam cały przepis:

Post autor: PUMA »

ŻUREK

Żurek to po krupniku kolejna ‘biała” zupa, którą lubię i jednocześnie tradycyjne danie wielkanocne… Pewnie, podobnie jak ja, inni myśleli, że i tę zupę mamy sobie „wybić z głowy”. Jednak okazuje się, że można ją zrobić i jest równie pyszna jak ta na zakwasie, na białym barszczu.

ŻUREK

Składniki: 1 filiżanka wywaru jarzynowego lub rosołu, 15 dag kiełbasy bezglutenowej /ja użyłam kiełbasę „Ze wsi” z firmy Nowakowskiego /, 1 cebula, 1 łyżka oliwy z oliwek, ½ małego selera, 1 pietruszka średniej wielkości, 3 ziemniaki, 3 jajka ugotowane na twardo, 1,5 litra wody, sól, pieprz czarny, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka majonezu, 2 listki laurowe, 1 łyżka wody z kiszonych ogórków, 1 łyżeczka majeranku.

Wykonanie: do garnka wlać wywar i wodę + kiełbasa obrana ze skórki /w gotowaniu twardnieje/, dla każdego kawałek przekrojony wzdłuż wtedy nie pęka podczas gotowania, albo pokrojoną w większe słupki lub plasterki + starty na tarce jarzynowej korzeń pietruszki i selera + ziemniaki pokrojone w kostkę + sól + cebulę pokrojoną w kostkę i zeszkloną na oliwie + listki laurowe – gotować aż warzywa będą miękkie – pod koniec gotowania wsypać majeranek – zagęścić podprawką zrobioną z wody, wody z kiszonych ogórków i mąki ziemniaczanej – zagotować – wyłączyć – odlać chochelkę zupy do kubeczka + majonez – rozbełtać – wlać do garnka z zupą – zamieszać.

Podawać: na talerzu z ćwiartkami jajka. W wersji wielkanocnej do gorącego żurku dodaję 1 łyżeczkę chrzanu i innej wędliny bezglutenowej.

Uwaga: jak wspomniałam na wstępie, jest to biała zupa więc nie dajemy do zupy marchewki, pomidorów, natki pietruszki. Tylko wtedy uzyskamy prawie staropolską potrawę.

Ufff, jak się cieszę, że kolejny kulinarny problem został rozwiązany, i to z tak dobrym skutkiem...
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Bez Okruszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw 18 paź, 2012 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Bez Okruszka »

Kilka dni temu zrobiłam żurek bazując na pomyśle MaćkaKrzysztofa. Co prawda odrobinę
inaczej i z domowym chlebem, ale pomysł z rozgotowaniem kromek jest genialny.
Gdyby jeszcze ktoś się wahał, szczerze polecam i zapraszam. Zajadam się nią trzeci dzień z rzędu :D

http://bezokruszka.pl/zurek-bezglutenowy/
Ostatnio zmieniony śr 20 mar, 2013 18:35 przez Bez Okruszka, łącznie zmieniany 1 raz.
www.bezokruszka.pl – blog dla osób na diecie bezglutenowej
maczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 16 paź, 2013 13:22
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maczka »

z groszkiem ptysiowym wprost delicje :)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

Albo grzankami :) też super
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Re: Żurek

Post autor: wieczorynka »

Żurek Maćka i Krzyśka jest doskonały. Dzisiaj jednak go nieco zmodyfikowałam. POLECAM zaprawić go maślanką. Do podanych proporcji, na sam koniec wlałam ok dwie i pół szklanki maślanki mrągowskiej z dodatkiem jednej płaskiej łyżeczki mąki ziemniaczanej. Żurek jest dość gęsty i kwaskowaty. Nie trzeba go już zakwaszać cytryną. Jest wyborny :) miałam ucztę, warto spróbować
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Żurek

Post autor: uniaczek »

Zapisuję pomysł z maślanką, na pewno spróbuję. U nas na maślance robi się też zupę tzw. polewkę, która powstaje na bazie maślanki + śmietana ukwaszona + masełko + boczek z ziemniaczkami = pyszna kwaśna zupka
Pomysł MaćkaKrzysztofa potwierdzam genialny pozwolił nam nadal jeść ukochany żurek, który robiłam kiedyś na zakwasie z mąki żytniej. Z żalem wylałam i sądziłam,że nigdy już nie będziemy się cieszyć żurkiem.
Ja w żurku nie mam marchewki, selera, pietruszki i pora. U mnie tylko ziemniaki, cebula, czosnek, liść laurowy, majeranek i tymianek, no i oczywiście boczek wędzony. Jajko lub biała kiełbasa mogą być.....
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Żurek

Post autor: Anula80 »

Zrobiłam żurek Maćka Krzysztofa i potwierdzam - wyszedł genialnie. Następnym razem spróbuję zakwasić maślanką
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Żurek

Post autor: uniaczek »

Skorzystałam z przepisu na żurek na zakwasie na stronie ZERO GLUTENU i polecam Wam http://zeroglutenu.com.pl/przepisy/dani ... ploobiady/
Pierwszy nastaw bez chleba się nie udał , drugi z chlebem zakwasił się wspaniale. Wyjątkowo smakował i pięknie wyglądał - bardzo apetycznie. Doprawiam majerankiem, tymiankiem, czosnkiem. Dodaję cebulę zasmażaną z surowym wędzonym boczkiem. W domu ochy i achy - wyglądał jak zapomniany żurek glutenowy g:P
aisikkka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 09 lip, 2014 11:43

Re: Żurek

Post autor: aisikkka »

Odtąd będę się szarpać na taki żurek nie tylko w wielkanoc. Coś mi się wydaje , że po tych przepisach dużo częściej będe go robić :) Dzięki!
ODPOWIEDZ