zasmażka

Wszystko co w wodzie się moczy i na końcu pyszne wychodzi - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

soniek4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 25 sty, 2009 22:45
Lokalizacja: wasilków

zasmażka

Post autor: soniek4 »

Witam wszystkich i pozdrawiam!
W skrocie: pisze za zone, ona nie cierpi kompow ale za to cierpi bezglut.
Pytanie zasadnicze: sa zupy, ktore wymagaja zasmażki! ratunku, czym (jaka mąka sie nadaje) mozna zastapic zwykla?
jestem z zawodu technologiem zywienia, sporo zonie pomagam ale na temat ZASMAŻKI nic.
POMOŻCIE!!!
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ja używam, z powodzeniem mąki mlecznej z Glutenexu. Nawet sos beszamelowy wychodzi :)
Przy zasmażkach jest jedna podstawowa zasada: gorąca zasmażka zimy płyn i odwrotnie.
Powodzenia
Ostatnio zmieniony wt 27 sty, 2009 07:21 przez Agniesia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
soniek4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 25 sty, 2009 22:45
Lokalizacja: wasilków

Post autor: soniek4 »

Dzięki bardzo.
A jak ma się do tego mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana? Je też można stosować?
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Tutaj jest coś na temat zagęszczania zup i sosów, może pomoże ;)
viewtopic.php?t=1945&highlight=sos
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

soniek4 pisze:A jak ma się do tego mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana? Je też można stosować?
Z mojego doświadczenia wynika, że ani mąka kukurydziana ani gryczana nie nadają się do zagęszczania. Chyba że na zasadzie zwiększenia zawiesistości. ;) Ryżowej nie próbowałam. Ale czy mówimy o zasmażce czy zagęszczaniu, bo to chyba niekoniecznie to samo. Do zagęszczania zup, sosów itp. dobra jest każda maka/mix bezglutenowy, moze być sama mąka ziemniaczana. Natomiast zasmażona na patelni "na rumiano" to co innego. Mnie nie bardzo wychodzi... :|
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

@Karolcia6, autor wątku pyta o zasmażkę, więc w tym wątku piszmy o niej. O zagęszczaniu jest w zacytowanym wątku.
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

ja do zasmażki używam mix bezglutenowy kukurydziany - jest zdecydowanie najlepszy (moim zdaniem) :D

mąka ryżowa nadaje specyficzny smak potrawie - używam jej do sosów (np do potrawki z warzyw,kurczaka itp)
zaś mąki kukurydzianej do mięs
mąki gryczanej nie próbowałam - poza robieniem z niej placków :P
soniek4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 25 sty, 2009 22:45
Lokalizacja: wasilków

Post autor: soniek4 »

Sprostowanie z mojej strony.
Czy zawiesina, czy zasmażka; obie służą do zagęszczenia zup, sosów i innych potraw. zasmażka jest z jak wszyscy wiedzą sporządzana z tłuszczem na patelni a zawiesinę sporządza sie na zimno, hartuje gorącym płynem i wlewa do całości co też powoduje zagęszczenie potrawy.
Pytałem o sposoby sporządzania ZASMAŻKI NA GORĄCO, szczególnie jaka mąka jest do tego najlepsza i z czego najczęściej korzystacie. Ci co odpowiedzieli to serdecznie im dziękuję, inne rady ba pewno też się przydadzą.
Poza tym też postaram się w miarę możliwości służyć pomocą


Mimo że zdrowy (mam nadzieję)(staram się pomóc żonie i innym w miare swej wiedzy) ale pozdrawiam wszystkich z dolegliwościami glutowymi i innymi.
Ostatnio zmieniony śr 28 sty, 2009 00:03 przez soniek4, łącznie zmieniany 1 raz.
soniek4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 25 sty, 2009 22:45
Lokalizacja: wasilków

Post autor: soniek4 »

No i w sumie się dowiedziałem z jakiej mąki robicie ZASMAŻKĘ a głównie o to chodzi, jednak spodziewałem się większej liczbgy postów.
Mam chęć zrobić prawdziwe flaki a bez zasmażki ani rusz, nie mają smaku specyficznego. Może jeszcze znajdzie się ktoś, kto doradzi?
:/
Ostatnio zmieniony ndz 08 lut, 2009 22:24 przez soniek4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

soniek4 używając mąki bg nie uzyskasz "specyficznego smaku",bo mąka sama w sobie różni się od tej tradycyjnej - a mix bg jest chyba najlepszy do zasmażek - jeśli chodzi właśnie o smak
soniek4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 25 sty, 2009 22:45
Lokalizacja: wasilków

Post autor: soniek4 »

Dzięki, jednak bez mixu bg jednak się nie obejdzie. Powiem szczerze , że myślałem że można to jakoś oszukać...
Obrazek
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

niestety się nie da :/ ale wypróbowałam wszystkie mąki więc moge ci z czystym sumieniem polecić właśnie mix :)
soniek4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 25 sty, 2009 22:45
Lokalizacja: wasilków

Post autor: soniek4 »

Thx
i o to chodziło. Konretna odpowiedź. Dziękuję i służę pomocą w innych dziedzinach
Obrazek
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Ja do zasmażki używam mąki ryżowej (z brązowego lub białego ryżu) lub jaglanej (sama mielę kasze lub ryż w elektrycznym młynku do kawy). Bardzo dobra wg mnie jest też mąka z ziarna Teff firmy chyba 3pauly (droga!). Nie używam miksu, wydaje mi się zdrowiej zrobić pełnoziarnistą" mąkę z kaszy, niż używać skrobiowych miksów. Ostatnio wypróbowywałam taką mieszankę do zasmażki lub do beszamelu ( na 2-3 łyżki mąki z ryżu, 1 łyżka mąki jaglanej, 1 łyżeczka miksu). Jak dla mnie, okey.
Awatar użytkownika
renatka84
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 cze, 2004 22:58

Post autor: renatka84 »

wiem, temat dotyczy zasmażki od strony składnika... ale ja mam pytanie nie z czego ale ..jak? Na "internecie" jest mnóstwo sposobów tyle że nie wiem, czy może trzeba dla naszej mąki jakąś specjalną metodę? (pomijając fakt że swoja droga i taknie wiem jak się w ogóle robi zasmażkę hi hi )
ODPOWIEDZ