przepis na chleb

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

Mąkę ziemniaczaną dodaję od czasu, gdy obejrzałam odcinek o chlebie w atelier smaku. Wcześniej piekłam na kefirze, ale to nie to. W oryginalnym przepisie jest ziemniak, ale daje za dużego gluta. Zdarza się, ze mielę też ziarna słonecznika na mąkę. Amarantus też dodaję. Ale zawsze w proporcji z innymi mąkami.
Na allegro zakupiłam sobie 2 szt silikonowych foremek - rewelka! Ciasta trzeba włożyć prawie po brzegi.
Jak wyrabiasz chleb, to dobrze jest mikserem trochę je pokręcić (napowietrzyć ), a przed końcem dopiero dorzuć zmielone niemienie i babkę, bo inaczej mikser nie na rady. Ja robię wszystko w termomixsie. Dla celiaków, to super sprawa. Mieli, wyrabia ciasto itd.
I miłego pieczenia g:D - pochwal się rezultatem
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: przepis na chleb

Post autor: uniaczek »

A widzisz Anja ja nigdy nie pomagałam sobie mikserem, co więcej wymieszałam łyżką i już. Tą babkę i siemię ładowałam też od początku, zanim dodałam wodę.
Dziękuję Anja za cenne wskazówki. <roza> Teraz może mi też wyjdzie bardziej puchate. Odezwę się
Jak dobrze z Wami dziewczyny porozmawiać
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

Spróbuj tych gofrów. Maluch powinien być zadowolony viewtopic.php?f=19&t=266&p=78154#p75947
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: przepis na chleb

Post autor: uniaczek »

Anja chleb udał się smaczny, ale babkę płesznik wyczuwałam jako goryczkę.... Nie miałam jajowatej ,więc dałam płesznik. Niestety kruszył się , szczególnie w kolejne dni. U nas chleb nie schodzi szybko, bo nie jemy go właściwie nigdy na śniadanie tylko do szkoły, pracy i czasami na kolację - też rzadko
Przy krojeniu wykrusza się lub odłamuje jakaś cząstka. Jednak tak zawsze jest przy chlebach na drożdżach. Dlatego zamawiam Jankowi do szkoły Glutenexu chleb witalny jasny - jest jak zwykły glutenowy biały i podobnie smakuje. Kilka opakowań mam w szafce, kilka zamrażam. :zly:
Wracam do chleba na zakwasie. Zakwas już nastawiony od poniedziałku. :galy:
Do tej pory upiekłam 3-4 chleby na zakwasie i są bez porównania z tymi na drożdżach. Są elastyczne, wilgotne, można kroić cienkie skibki i nic się nie kruszy nawet po kliku dniach
Ostatni raz jak piekłam to z pośpiechu dałam cały zakwas do chleba zamiast zostawić w lodówce kilka łyżek na następny i dlatego zaczynam całą zabawę od początku. Tylko,że z tym zakwasem to jest czarownicowanie i nieprzewidywalna sprawa g:hmm
Nigdy nie wiem jak długo będzie rósł zakwas i potem chleb :(
Może ktoś z Was piecze na swoim zakwasie i chciałby się podzielić ze mną swoją praktyką
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

Mój się nie kruszy, ale myślę, że ten na zakwasie jest smaczniejszy. A jak robisz zakwas? Bo mi nieraz się psuje. Na zakwasie robię chleb wieczorem, a z rana do pieczenia na godzine.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: przepis na chleb

Post autor: uniaczek »

Zakwas robię na wodzie gazowanej najlepiej Żywiec, bo jest najbardziej gazowana
100g mąki ryżowej
150ml wody gazowanej
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soku z cytryny
Tym razem dodałam jeszcze trochę zakwasu od żurku. :)
Mieszam łyżką drewnianą, duży słoik, ręcznik papierowy z gumką na górę słoika i w temp. 25-30 oC koło rurek kaloryfera a nie na kaloryfer. Codziennie dokarmiam taką samą ilością mąki i wody. Z tym że wprowadzam mąkę gryczaną pół na pół z ryżową. wydaje mi się,że gryczany zakwas jest bardziej dynamiczny niż ryżowy???
Prosiłam już: podzielcie się swoimi doświadczeniami w przygotowaniu zakwasu na chleb :568:
I dzisiaj już jest z pęcherzykami powietrza, ale jeszcze podokarmiam dzień,dwa. Potem będzie już szybciej jak będzie dojrzały i można go zostawiać w lodówce i tylko zarabiać dzień przed pieczeniem
Jak to u Ciebie Anja z zakwasem bywało???
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

Różnie robiła. Miałam przepis na zakwas z mąki gryczanej z ciepłą przegotowaną wodą, ale potrafił się zepsuć. Zła byłam, bo koszt tych składników..... Robię więc ten z drożdży. Może sekret polega na wyrabianiu w termomixsie.
Spróbuję twój przepis. Już go wcześniej widziałam.
wicherek1989
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: sob 25 paź, 2014 20:38

Re: przepis na chleb

Post autor: wicherek1989 »

A to póki co mój najlepszy przepis na chleb:

SKŁADNIKI:
‒ 200 g mąki gryczanej
‒ 180 g mąki ryżowej
‒ 60 g mąki z amarantusa/kukurydzianej
‒ 80 g mąki ziemniaczanej
‒ 25 g siemienia lnianego mielonego
‒ 14 g drożdży suchych
‒ 10 g soli
‒ 20 g oliwy z oliwek
‒ 500-520 g wody

PRZYGOTOWANIE:
Siemię lniane zalać odrobiną wody i poczekać aż nasiąknie i wytworzy galaretkę.
Następnie dodać resztę składników i dokładnie wymieszać mikserem do połączenia wszystkich składników. Wodę wlewać stopniowo, ciasto ma mieć konsystencję budyniu.
Całość przelać do foremki, wierzch wygładzić i jednocześnie smarować wodą za pomocą pędzelka sylikonowego, naciąć wzdłuż żyletką i wstawić do nagrzanego do 40 st. C piekarnika.
Jak ciasto urośnie do wysokości foremki zwiększyć temperaturę do 210 st. C i piec do zrumienienia się chleba czyli ok. 40 - 45 minut. Po upieczeniu delikatnie wyjąć chleb i studzić na kratce.
Kroić dopiero jak całkowicie wystygnie.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

Juyro sprawdze :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: przepis na chleb

Post autor: Leeloo »

wicherku, bardzo fajny skład g:)
wicherek1989
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: sob 25 paź, 2014 20:38

Re: przepis na chleb

Post autor: wicherek1989 »

Widze ze znikl moj post. W skrocie to dzieki, moje chleby wszystkie takie fajne, nie pieke na miksach :)
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: przepis na chleb

Post autor: kofi »

wicherku wielkie dzięki za przepis, upiekłam, lekko modyfikując (dynia zamiast oleju) no i nie wiem, czy właściwie odmierzyłam ilość mąk, bo nie mam wagi,l tylko takie pojemniki z miarką, ale wyszedł, dużo lepszy, niz z gotowej mieszanki. :)
Robiłam w maszynie i nei wiedziałam, który program wybrać, zmieniałam, więc za długo się chyba wyrabiał, w końcu zrobiłam na "rapid" i to chyba dobry wybór, niepotrzebnie wcześniej mieszał się 20 minut na innym :oops: .
wicherek1989
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: sob 25 paź, 2014 20:38

Re: przepis na chleb

Post autor: wicherek1989 »

No to się cieszę :) nie ma co porównywać do niego tych sklepowych, to zupełnie inna liga :D
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: przepis na chleb

Post autor: Kania78 »

Czemu nie wykorzystujecie miksów bezglutenowych?
Coś z nimi nie tak?
Pieczecie w piekarnikach, czy w automatach też ktoś piecze?
Chlebów gotowych bezglutenowych więcej nie kupię, po prostu jeść ich się nie da.
Kupiłam automat do pieczenia kilka miesięcy temu i w nim wypiekam swoje chlebki, zanim doszłam do tego "idealnego" minęło trochę czasu ale na dzień dzisiejszy mogę stwierdzić że miksy do automatów dobre.
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

Jak poczytasz skład tych gotowych mieszanek, to z reguły składają się z mąki i skrobi kukurydzianej i full dodatków. Nic z nimi nie jest nie tak, po prostu zdrowiej jest przestawić się na mąki naturalnie bezglutenowe i samemu robić mieszanki. Oprócz tego większość koncentratów zawiera skrobię pszenną, a ja staram się jej unikać, jak tylko się da. Nie wspominając już o tym, że można być po prostu uczulonym na pszenicę i wtedy koniecznie trzeba ją wyeliminować.
Ja piekę w piekarniku, nie mam maszyny i na dzień dzisiejszy nie planuję kupić
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ