Śmietanowiec z przymrużeniem oka

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Śmietanowiec z przymrużeniem oka

Post autor: Nastka »

No cóż, jak bezmleczny i bezjajeczny ma ochotę na śmietanowca, takiego z galaretką, to musi kombinować i wymyślić coś, co może go zastąpić :) Więc wymyśliłam ostatnio takie oto ciasto:

Składniki:

Ciasto:
1,5 szkl. mixu Bezglutenu
1/4 szkl. mąki kukurydzianej
1/4 szkl. mąki ryżowej
1/4 szkl. mąki ziemniaczanej
1/4 szkl. mąki sojowej
1 margaryna bezmeczna (ja użyłam Zwykłej)
cukier puder (ilość wg.uznania- polizać ciasto :)
aromat śmietankowy lub cytrynowy Dr.Oetkera
szczypta gumy guar (ewentual
nie 1,5 łyżeczki ksantanu)
ewent. szczypta proszku do piecz.lub sody

Masa biała:
1 puszka mleka kokosowego w puszce
2 łyżki mąki ziemniaczanej lub 2 łyżki żelatyny
cukier do smaku
+
2 galaretki Dr. Oetkera (różne kolory)

Siekamy margarynę na kawałki, dodajemy zmieszane mąki, cukier puder, gumę guar i aromat, wygniatamy dokładnie ciasto. Dodajemy jeszcze trochę mąki, jeśli ciasto będzie się kleić. Można dodać również proszku do pieczenia lub sody. Smarujemy formę tortową masłem, posypujemy mąką. Ważne, aby forma była szczelna (na ciasto będziemy wlewać galaretkę). Wykładamy ciasto do formy, pieczemy 20 min. w 180 st.

Następnie ciasto można przyrządzić na dwa sposoby, aby spód był miękki, wtedy smakuje podobnie jak sernik (jak się doda aromatu śmietankowego), albo z kruchym spodem.

1. miękki spód
Po ostygnięciu ciasta rozpuszczamy żelatynę w mleku kokosowym, czekamy 20 min., następnie gotujemy mleko ciągle mieszając, nie doprowadzając do wrzenia. Czekamy aż ostygnie i wylewamy na ciasto. Mleko częściowo wsiąknie w ciasto. Wkładamy do lodówki.
Przyrządzamy galaretki, wylewamy na ciasto najpierw jedną, wkładamy do lodówki, po ostygnięciu wlewamy drugą.
2. kruchy spód z białą masą
2 łyżki mąki ziemniaczanej oraz cukier rozpuszczamy w 1/3 szkl. wody, dokładnie mieszamy. Gotujemy mleko kokosowe, powoli wlewamy roztwór ciągle mieszając. Gorącą leguminę z mleka kokosowego wykładamy równomiernie na ciasto. Pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie wlewamy galaretki jak wyżej.

Próbowałam obie wersje, obie są dobre, przy drugiej wersji spód mi się trochę kruszył, ale nie dodałam gumy guar (akurat nie miałam).Przy miękkim spodzie nie dodawałam gumy.
Można spróbować również polać spód sokiem z brzoskwiń lub z ananasów, następnie wyłożyć leguminą kokosową i galaretkami. Do galaretek można dodać owoce. Smacznego :D
Obrazek
Rybka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 16 paź, 2007 14:39
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: Rybka »

Małe pytanie , ta puszka mleka kokosowego ,to dokładnie jaka ilość . Bo mam takie 400 ml. i się zastanawiam czy to nie za dużo czy nie za mało .
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Hmm... to była malutka puszka, więc myślę że 150 lub 200 ml. Niestety nie mam takiej w zanadrzu. Ale tej białej masy może być więcej, więc śmiało można użyć więcej mleka, wtedy dodać troszkę więcej mąki ziemniaczanej.
Ostatnio zmieniony ndz 30 gru, 2007 15:20 przez Nastka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ODPOWIEDZ