szarlotka

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

szarlotka

Post autor: agastaga »

SZARLOTKA
3/4 kg mąki ( glutenex + odrobinę kukurydzianej)
2 całe jajka i 1 żółtko
kostka margaryny (mleczna lub bezmleczna)
proszek do pieczenia (około 2 płaskie łyżeczki bezglutenowego)
cukier waniliowy
3/4 szklanki cukru
2-3 łyżki śmietany
Wszystkie składniki zagnieść na jednolite ciasto. Stopniowo dodać mąki i wyrabiać tak, aby ciasto nie lepiło się zbytnio do dłoni. Powinno być lekko twardawe. Na 15 minut do zamrażarki Na wysmarowaną tłuszczem blachę wyłożyć ciasto (można poskubać na kawałki i tak pokryć całą blaszkę). Wyłożyć usmażone jabłka z cukrem i cynamonem (powidła, śliwki). Na to albo kruszonka z pozostałego ciasta, albo znowu urywać kawałki i kłaść na nadzieniu aż zakryje się cały wierzch. Piec w 180st. aż ciasto lekko zbrązowieje. Upieczone i zimne posypać cukrem pudrem.

Można też ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać kakao i dać to ciemne ciasto np. na spód.
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
ruda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 24 lut, 2009 20:55
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: ruda »

Pycha, upieklam i zaraz zjadlam. Polecam wszystkim :)
Barbara M
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 10:37
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Barbara M »

Zrobię to ciasto na sobote. Mam małą imprezkę więc będę działać :oops:
Trzymajcie kciuki :053:
Barbara M
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 10:37
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Barbara M »

Proszę o radę,
Zrobiłam tę szarlotką i rzeczywiście była pyszna ale strasznie krucha. Do mojego ciasta nie dodalałam glutenexu (nie miałam w domu). Dodałam za to po szklance mąki kukurydzianej, ziemniaczanej oraz z aramantusa. Czego powinnam dodać by nie była zbyt krucha? :okulary2:
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Barbara M, myślę, że guma guar mogłaby pomóc scalić ciasto. Ja nigdy nie piekę wyłącznie z czystych mąk (kukurydzianej, gryczanej czy innej), zawsze mieszam z jakimś mixem bezglutenowym i zawsze ciasto trzyma się kupy;). Mixy bezglutenowe zawierają gumę guar i dzięki temu ciasto się nie kruszy. Najlepiej (jak wynika z moch doświadczeń piekarniczo - cukierniczych, zwłaszcza dotyczących ciasta kruchego) mieszać w ten sposób, że mixu jest choć trochę więcej niż połowa wszystkich mąk, a resztę już mieszam "na oko", zwykle gryczana, ryżowa i kukurydziana. Kukurydzianej jednak zawszej najmniej, bo to chyba ona głównie odpowiada za kruchość ciasta. Przy takich proporcjach guma guar nie jest potrzebna.
Biszkopt natomiast wyłącznie z mąki ziemniaczanej wychodzi bardzo dobrze, tzn. nie kruszy się, choć jest bardziej twardy i zwarty niż z mixu. Biszkoptów z mąki ziemniaczanej używam nachętniej jako spodów do innych ciast, np. z owocami i galaretką, albo jako bazy do przekładańca karmelowo-śmietanowego.
Ostatnio zmieniony pt 04 wrz, 2009 13:53 przez -ania-, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Barbara M
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 10:37
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Barbara M »

Dzięki za porady, na pewno skorzystam z nich. :>
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Ja z kolei biszkopt piekę z 3/4 szklanki mixu i 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej. Przekładam kremami lub piekę z ćwiartkami jabłek. Dodaję jednak 1 łyżeczkę proszku do pieczenia bg. Wychodzi rewelacyjnie. :)
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Szarlotka
Forma o średnicy 28 cm

2 szklanki koncentratu bezglutenowego
(ja dałam 1,5 szkl. koncentratu + 0,5 szkl. mąki kukurydzianej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
0,5 szklanka cukru pudru
1 kostka masła (kostka = 250 g)
3 dużych żółtek
1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany


8 kwaskowatych jabłek (ja miałam boscoop)
2 łyżki cukru
1 łyżka cynamonu

masło i bułka tarta do formy

Mąkę przesiać do miski dodać proszek do pieczenia. Cukier puder utrzeć z żółtkami. Masło pokroić na małe kostki, dodać do mąki, wmieszać kwaśną śmietanę i wyrobić ciasto. Ciasto podzielić na pół i włożyć do lodówki przynajmniej na godzinkę.
Jabłka obrać i zetrzeć na tatce o grubych oczkach. Dodać cynamon i cukier, dokładnie wymieszać.
Formę do pieczenie wysmarować masłem i wysypać bułką tarta. Na spód zetrzeć jedna część ciasta na tarce o grubych oczkach. Podpiec ok. 10 min w nagrzanym do 180oC piekarniku. Ciasto przed wyłożeniem jabłek posypać bułką tarta (wchłonie nadmiar soku z jabłek). Wyłożyć jabłka i delikatnie docisnąć. Na wierzch zetrzeć druga część ciasta.
Piec ok. 60 min w nagrzanym do 180oC piekarniku.

Podawać lekko ciepłą najlepiej z lodami i bitą śmietaną :P
Smacznego

Zdjęcie
Ostatnio zmieniony wt 16 mar, 2010 21:50 przez Agniesia, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek
Polonka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz 21 wrz, 2008 19:51
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Polonka »

Moja Szarlotka

Szarlotkę robię z tych samych składników co Agniesia:) Jednak moje jabłka kroję w talarki na do nich dodaję rodzynki i wykorzystuję białka ubijam je z cukrem wykładam na jabłka a na to jeszcze kruszonkę (margaryna+mąka+cukier+cukier waniliowy)
Piekę 1 godz. w 180 st. Ciasta nie podpiekam a starcza go na dużą prostokątną blachę.
Przepis mojej mamy zmieniłam tylko mąkę na bg i wychodzi rewelacyjnie.
magdadido
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 31 sty, 2010 21:33
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: magdadido »

Agniesia,
Lepszej szarlotki nie jadłam w życiu- nawet tej glutenowej. ciesze sie bardzo bo na diecie jestem dopiero od niecalego roku i na szczescie takie wspaniale smaki odkrywam.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

:D przyznaje bez bicia, że glutenowa też mi nigdy taka pyszna nie wyszła :P
Obrazek
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

i ja zrobiłam szarlotkę Agniesi. Wyszła przeeeeeeeeeeeeeepyszna. Taka prawdziwa szarlotka jak za dawnych glutenowych czasów.
Tylko że ja nie mogłam ciasta zetrzeć na tarce było za lepiące, ale to może dlatego że masła - Ramy dałam na oko bo miałam kilogramowe opakowanie i zaczęte więc może za dużo dałam. Jabłek dałam 5 a nie 8. Poszła momentalnie chyba w weekend znowu zrobię. Aha nie dodawałam też mąki kukurydzianej.
Obrazek
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

Podzielę się swoim przepisem. Znalazłam w sieci przepis na bardzo szybką szarlotkę bez jaj i mleka, jednak na kaszce mannej i mące pszennej. Mąkę dałam bg a zamist kaszki mannej kaszkę ryżową. Nie licząc tego, że nie ma jaj, robi się ją bardzo szybko i nie trzeba nic ubijać ani kręcić :053:

SZARLOTKA BEZ JAJ I MLEKA NA KASZCE RYŻOWEJ

3 szklanki utartych jabłek (im bardziej słodkie tym mniej dodajemy cukru)
3/4 szklanki cukru najlepiej brązowego (w oryginale była szklanka, ale wszyłoby okropnie słodkie, ja na drugi raz dam tylko pół szkalnki) lub cukru pudru (cukier nie roztopi się w piekarniku całkowicie, choć nie przeszkadza to w konsumpcji ;)
1 szkl mąki bg (ja dałam kukurydzianą i sojową)
1 łyżka mąki lub skrobi ziemniaczanej
kostka margaryny
szczypta soli
cynamon (ja dałam 3 łyżeczki)
1 szkl kleiku ryżowego (z Nestle jest z cukrem, więc tym bardziej lepiej dać mnie cukru)
1 łyżeczka proszku do pieczenia (można dać sodę)
ewent. łyżeczka gumy ksantanowej

Sypkie składniki wymieszać. Blachę wysmarować margaryną lub oliwą, najlepiej wyłożyć też papierem. Na spód kładziemy szklankę jabłek, na to niecała szkl sypkich produktów, na to pokrojone płatki margaryny porozrzucane tu i ówdzie ;) na to znów jabłka, sypki mix, margaryna i na to kolejna warstawa- powinny być 3. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i pieczemy ok 45-50 min. Najlepsza jest na drugi dzień, robi się bardziej zbita.
Mi i domownikom bardzo smakowała. Dobra alternatywa dla tych, którzy nie mogą użyć jaj.
http://alergia-pokarmowa-u-doroslych.bloog.pl/

Inne silne alergeny: drożdże, czosnek, orzech laskowy, kukurydza, proso, mleko kozie, mleko owcze, siemię lniane, wanilia...

It's got to be perfect...
Awatar użytkownika
agadenver
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 19:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: agadenver »

A oto wersja szarlotki jeszcze inna:
szkl. mąki + 3/4 łyżeczki proszku zagniatam z 1/2 szkl cukru, jajko, 3 łyżki margaryny lub śmietany wiejskiej, ew. trochę śmietany jak ciasto za rzadkie. Dzielę na 2 części.
Połowę ciasta do małej tortownicy na to jabłka, druga połowa - np pokruszona lub starta na tarce.
Piekę ok. 30 min, temp 160 st
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: szarlotka

Post autor: Anja »

Nasza szarlotka
2 szkl. mąki gryczanej
1 szkl. mąki bezglutenowej mix
1 szkl cukru pudru
1 margaryna
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 jaja całe + 2 żółtka
Zagniatamy szybko ciasto. Rozgniatamy na 2 płaskie placki i do zamrażarki na trochę.
Potem na to mus ( u nas dynia z jabłkiem)
180 st 1 godzina. Można podkręcić na trochę do 200 stopni.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ