Pizza

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

pogar pisze:z jakiej maki zrobic pizze?
Uniwersalna z Bezglutenu, tylko i wyłącznie. Ja w zasadzie innej nie używam. Wychodzi mi puszyste ciasto, dla mnie to nawet zbyt puszyste... :D Jak mam nastrój, to nastawiam w aparacie do pieczenia chleba (tylko oczywiście piekę na blaszce ;) ).
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
pogar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 30 paź, 2007 13:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: pogar »

"Extra uniwersalny koncentrat mąki bezglutenowej "?
musze wiec przy kolejnym zamowieniu sobie dpisac do listy.
--
Pogar
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Nie wychodzi mi pizza z zadnej maki.
Uzywam gotowych krazkow firmy Semper, robie pizze na kawalkach chleba lub pizze w gofrownicy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pogar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 30 paź, 2007 13:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: pogar »

ja kupilem krazki z Schar'a. DObre, ale prawie 14 zl za dwa spody to drogo..
Za 14 zl to zrobie sobie 4 spody sam... nawet jesli maja byc takie cienkie jak dotychczas to wole domowe... :-) (za bardoz lubie pizze) :-)
--
Pogar
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Dziwi mnie, że pizza Wam nie wychodzi. Mnie wychodzi zawsze (za to chleb niekoniecznie). Jeśli ciasto podchodzi po spiralkach do góry, to jest za rzadkie, trzeba dosypać mąki, np. kukurydzianej (zawsze dosypuję trochę zwykłej mąki, nie mix-u, właśnie po to żeby nie było takie puchate). Ciasto zostawiam do rośnięcia dwa razy: zaraz po wyrobieniu - w misce - dosłownie tylko tyle, żeby sie "ruszyło" (tzn. żeby zaczęło róść). Drugi raz już po rozklepaniu na blaszce na bardzo bardzo cienki placek (nie rozwałkowywać) - wychodzi wtedy bardziej pizzowate. Do rozklepywania, palce koniecznie zmoczyć olejem lub oliwą (to ona daje chrupkość). Gdy podrośnie (2 razy, nie więcej, bo opadnie w piecu) nadzienie na wierzch i do pieca, często podpiekam przed nałożeniem nadzienia. Temperatura ma być wysoka - lepiej piec krócej, w wyższej - ciasto jest bardziej chrupiące. Piecze sie naprawdę krótko -trzeba sprawdzać, żeby nie zrobił się sucharek, ciasto jest przecież b.cienkie.
Zwykle piekę z 1 szklanki dowolnego mix-u chlebowego - dla mojej 7 letniej córki, aż nadto. No i nie zdarzyło się, żeby jej nie smakowało. :)
Rybka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 16 paź, 2007 14:39
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: Rybka »

Wczoraj upiekłam moją pierwszą pizze z przepisu Sheep , mówiąc szczerze jak robiłam ciasto miałam mieszane uczucia czy coś z tego wyjdzie .Troszkę inna konsystencja ciasta ,
ale rozklepałam na blaszce z piekarnika na dość cienki placek na to keczup i dodatki .
Piekłam w tep. 200 stopni z termo obiegiem i po 25 minutach zajadaliśmy się super pizzą. :D
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

A oto przepis na moją pizzę. Jej zdjęcie możecie zobaczyć w galerii (dodał je pawlo1404):

SKŁADNIKI:
2 niepełne szklanki mąki
1/4 kostki masła
1 jajko
1/3 szklanki ciepłego mleka
1 łyżeczka soli
2-3dag drożdży
dodatki

PRZYGOTOWANIE:
W ciepłym mleku rozpuścić drożdże z łyżeczką cukru (muszą wyrosnąć).

Do mąki wlać drożdże, dodać roztopione masło (przestudzone), jajko i sól. Wszystko dokładnie wymieszać. Zrobić kulę (zawinąć ją w ścierkę i odstawić na ok. 15min. w ciepłym miejscu).

Na wysmarowaną olejem blachę delikatnie rozłożyć ciasto na grubość ok. 5mm (nie za cieńkie). Ciasto można posmarować ketchupem, bądź sosem pomidorowym a następnie ułożyć dodatki według własnego uznania.

Piec w temperaturze ok. 180st.C ok. 15-20 minut.

:D SMACZNEGO :D
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Mona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: czw 11 mar, 2004 19:42

pizza

Post autor: Mona »

Kabran, a czy mogłabyś podać swój przepis pizzy do wyrobienia w automacie. :okulary:
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

W moim domku pizza miała zawsze grubość około 3-4 cm, dlatego też moja również zawsze jest grubaśna... Mój narzeczony nie narzeka jak serwuję mu taką pizze ;) Robię według przepisu na opakowaniu tego koncentratu bezglutenu... Tylko nie pamiętam którego... Czy to był ten uniwersalny... Czy może ten chlebowy... Wieczorkiem zobaczę, bo teraz ukratkiem piszę sobie z pracu :galy:
Awatar użytkownika
Izabelka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 13 sie, 2008 10:45
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Izabelka »

Mam zamiar sprubowac mam nadzieje ze wyjdzeie zrobie z tego ostatniego przepisu
tylo sie zastanawiam jak duza wyjdzie ta pizza ?
a slinka juz mi cieknie :P

[ Dodano: Nie 17 Sie, 2008 22:37 ]
Pizza wyszla supuper :) co prawda mogla byc troche trwardsza na stepnym razem dam mniej mleka zamiasst tego troche wody i powino byc ok :)
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Oj chyba też spróbuje ;)
robiłam raz i mi zupełnie nie wyszła i tak się zniechęciłam że już nawet nie próbowałam. A chleby ciacha itp wychodzą mi rewelacyjne :) Znaczy się trzeba poćwiczyć
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Pizza Cztery Sery

Post autor: Sheep »

Ostatnio mnie jakoś naszło na pizzę - i już za drugim podejściem efekt był więcej niż w porządku :D
To znaczy obie pizze były smaczne, ale pierwsza zdecydowanie za bardzo przypominała bułę.

Chciałam, żeby pizza była jak najbardziej włoska, czyli cienkie i chrupkie ciasto.
Przepis na ciasto drożdżowe tym razem wzięłam od Nastki: przepis na pitę z mięsem , bo już kiedyś tę pitę robiłam i wyszła bardzo dobra.

Moje modyfikacje:
dla dwóch dorosłych osób na jeden posiłek wystarczy wziąć:
- ok. pół kubka lekko ciepłej wody,
- około 12,5 gr świeżych drożdży,
- mąki ile się wgniecie, trochę więcej niż szklanka tego było,
- szczyptę soli.

Do kubka z letnią wodą wkruszyłam drożdże. Dałam im postać kwadrans w cieple, ale nie chciały ruszyć. Potem przelałam substancję do miski i dodawałam mąkę - głównie mix bezglutenu bez skrobi pszennej, do tego po ok. 2 łyżki mąki kukurydzianej i ziemniaczanej (takie miałam w domu). Plus szczypta soli. Mieszałam wszystko łyżką drewnianą, do momentu, kiedy ciasto można było wyrabiać w rękach (było kulą, nie breją ;) ). Odstawiłam ciasto w misce pod przykryciem w cieple, żeby trochę podrosło. Po 20 min. zaczęłam wypełniać nim blaszkę - i tu największy wysiłek był.
Posmarowanymi oliwą rękami udało mi się porozciągać ciasto na blaszce o średnicy ok. 30-35 cm. Nie było idealnie równe, ale za to cienkie, mniej więcej 3-4 mm grubości. Potem odkryłam, że do rozciągania ciasta świetnie się nadaje drugi koniec takiego sporego widelca ;) Może szeroka łopatka metalowa czy plastikowa też by była dobra - w każdym razie działało to lepiej, niż posmarowane oliwą palce.
Potem podziurkowałam ciasto widelcem i nałożyliśmy nadzienie - miała być pizza cztery sery, bez sosu pomidorowego, a więc były:
plasterki mozzarelli,
kawałki fety,
trochę plasterków sera pleśniowego
starty żółty ser.
Plus pokrojone oliwki, trochę suchej krakowskiej, bazylia i inne zioła, była też mała cebulka, podsmażona z czosnkiem pod to wszystko.
Do pieca na 15-20 min w temp. ok. 200 stopni (mam stary piecyk i tak naprawdę ciężko powiedzieć, jaka w nim jest temperatura).

Wyszła pyszna, cienkie ciasto, chrupkie na brzegach.
Zastanawiam się tylko, że może dobrze by było podpiec najpierw sam blat (jak pisała Grażyna), może wtedy całość byłaby bardziej chrupka.
Rozpisałam się trochę :oops:
Efekty tutaj: cztery sery - zdjęcie
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Sheep, Twój opis jest super. Nigdy jeszcze pizzy nie robiłam, więc może się w końcu zmobilizuję :D
zokka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: śr 14 sty, 2009 20:41
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zokka »

Dziś zrobiłam pizzę po raz pierwszy wg przepisu Agniesi z małą modyfikacją. Zamiast margaryny dałam 1/3 szklanki oleju. Konsystencja wydała mi się dziwna, więc dolałam odrobinę wody. Wyszła bardzo krucha, ale córci smakowała. No i upiekła się szybciutko- w 15 minut.
chantico
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 10 wrz, 2008 22:17
Lokalizacja: małpolska

Post autor: chantico »

Ja mam pytanko odnośnie mrożenia spodu. Trzeba dać do zamrażarki taki upieczony?? Nigdy sama nie robiłam i jestem zielona:) Nie wiem co mi w ogóle wyjdzie. Moje dzieciaki nie chca jesc gotowych spodów.
ODPOWIEDZ