Makaron z różnymi sosami

Wszystko o dozwolonych makaronach i pysznych ryżach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Makaron z różnymi sosami

Post autor: kawia »

Makaron z sosem pestkowo-migdałowym:
Składniki:
Makaron na dwie porcje
2 łyżki pestek dyni,
2 łyzki płatków migdałowych,
łyżka oliwy,
łyżeczka masła,
duzy pomidor, albo dwa małe,
przyprawy: pieprz, sól, zioła np. prowanalskie,
kilka łyżek parmezanu lub tartego żółtego sera
Wykonanie:
Nastawić makaron (Spagetti lub Świderki Veneziana albo inny kukurydziany, ale ryżowy pewnie też będzie dobry), kiedy zaczyna mięknąć, nastawić w teflonowym rondlu sos:
2 łyżki łuskanej dyni, 2 łyżki płatków migdałowych podprażyć bez tłuszczu aż zaczną brązowieć, wtedy dodać łyżeczkę masła i łyżkę oliwy,
smażyć jeszcze chwilę, dorzucić pokrojone pomidory, posypać przyprawami (pieprz kolorowy i zioła prowansalskie), smażyć ze trzy minuty, pomidory powinny puścić sok, ale nie stracić jędrności.
Odlać makaron, dorzucić go do rondla z sosem, wymieszać, można posypać tartym żółtym serem, im bardziej parmezanowym, tym lepiej, potrzymać minutę pod przykryciem, żeby się smaki przeniknęły.
Podawać z zieloną sałatą z oliwą, w sezonie zimowym z lodową, lub surówką z cykorii albo kapusty pekińskiej.
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Makaron z piniolami

Post autor: kawia »

na 2 porcje
Pół paczki spagetti Veneziana (albo innego makaronu),
Torebka pinioli (orzeszków pinii - drogie, ale dostępne z bakallandu),
2 łyżki serka ostrowia naturalna (lub inny, dość gęsty i kleisty),
łyżka ostrego sera pleśniowego albo tartego żółtego,
zioła np. włoskie, koniecznie bazylia, najlepiej kilka listków świeżej.
sól, pieprz,
łyżeczka masła, łyżeczka oliwy.

Nastawić makaron. Piniole podprażyć na suchej patelni, odstawić.
Gdy makaron dochodzi, w rondlu rozpuścić masło, oliwę, twarożek i ser, dosypać piniole, doprawić. Odlać makron, osuszyć, dorzucić do rondla i wymieszać z sosem.
Pycha! Orzeszki chrupią, makaron sprężynuje, ser się klei...
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Makaron z sosem parmeńskim

Post autor: kawia »

Na 2 osoby:
Makaron ryżowy - wstążki pół paczki,
odrobina oliwy,

2 plastry szynki parmeńskiej (nie jest do zastąpienia, niestety, bekon będzie niezły, ale to nie to samo...),
pomidor bez skórki,
kilkanaście czarnych oliwek bez pestek,
ser solankowy typu feta - ok. 50-70 g.
pieprz, bazylia, zioła prowansalskie

Makaron zalałam wrzątkiem według przepisu na opakowaniu.
W czasie, gdy pęczniał, na rozgrzaną patelnię wrzuciłam pokrojoną drobno szynkę parmeńską i wytopiłam z niej tłuszcz, aż do powstania czegoś w rodzaju skwarek - lekko zrumienionych, ale nie przypalonych! W tym czasie obrałam pomidora, pokroiłam na cząstki i dorzuciłam do podsmażonej szynki, podsmażyłam razem ok. minuty, w międzyczasie dodałam oliwki i ser - pokruszony, albo pokrojony w kostkę. Mieszałam. Kiedy ser zaczął się topić, dodałam pieprz, zioła i posiekane listki bazylii. Przykryłam patelnię i zmniejszyłam gaz, a w tym czasie odlałam makaron, osączyłam, kapnęłam oliwy i wrzuciłam makaron na patelnię z sosem.
Zamieszałam.
Gotowe.
Pycha! :043:
Uwaga! Szynka parmeńska i ser solankowy są słone wystarczająco na całe danie. Należy uważać. żeby pomidory nie rozgotowały się całkiem, powinny stracić jędrność, ale się nie rozmazywać.
ODPOWIEDZ