Melvit Mąka kukurydziana

Jeżeli znalazłeś nowego producenta, dowiedzialeś się czegoś nowego o nim - podziel się tą informacją.

Moderator: Moderatorzy

maska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: śr 04 kwie, 2012 18:09
Lokalizacja: centrum

Post autor: maska »

Leeloo, a ja jej nie kupiłam, bo stała koło rozwalonej torby z mąką żytnią, wszystko na półce było równo posypane mąką żytnią. Zrezygnowałam.
Ale na mące ryżowej jest napis Gluten Free. Sama w sobie powinna być ok, tylko bez tej żytniej posypki.... ;)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

skoro tak, to pewnie się odważę :) dzięki!
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

Makę owsiana Melvitu ktos testowal?
Awatar użytkownika
little_angel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt 27 mar, 2012 14:43
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little_angel »

Ona raczej bg nie jest :>
Obrazek
katincia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 10 paź, 2013 22:46
Lokalizacja: Łódź

Post autor: katincia »

Podbijam temat;]

Witam, jestem nowa na forum, i mam kilka szybkich pytań. Może ktoś z was będzie umiał mi pomóc, bo niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.

Otóż noszę się z zamiarem upieczenia chleba bezglutenowego, jednak nie chcę kupować gotowej mieszanki mąk. Z kolei mąki dostępne w sklepach ekologicznych w Łodzi najczęściej nie są opisane ani jako bezglutenowe, ani nie ma informacji o możliwości wystąpienia glutenu. Dlatego byłabym wdzięczna za opinie na temat niżej wymienionych produktów, jeśli ktoś z was korzystał. Obecnie posiadam:

Mąka gryczana Firma EKO Piotr Hillar (w młynie są produkowane też mąki glutenowe, ale wygląda bardzo porządnie, nie jest to marka 'tesco')

Mąka z ciecierzycy firmy PROVITA Jan Miodoński; Hurtownia wegetariańska

Mąka z ryżu brązowego, Radix-Bis

Mąka ziemniaczana firmy Kupiec (gdzieś czytałam, że może zawierać śladowe ilości glutenu, ale chętnie przeczytam wasze opinie)

Czytałam już wasze zdania na temat mąki kukurydzianej Melvit, ale może ktoś jeszcze coś dopowie?

Dodam, że sama nie jestem uczulona, jednak ostatnio zetknęłam się z osobą chorującą na celiakię, a ponieważ piec lubię chciałam spróbować swoich sił w wypiekach bezglutenowych. Jednak dopiero niedawno dowiedziałam się trochę więcej na temat glutenu i nie mam doświadczenia, nie wiem czy chlebek z mieszanki wyżej wymienionych mąk będzie wystarczająco bezglutenowy. Jak sądzicie?

pozdrawiam
K.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

Jeżeli w młynie są mielone mąki glutenowe, to bardzo prawdopodobne jest, że może dojść do zanieczyszczenia. Ja u siebie też mam młyn pod nosem, ale nie zaryzykowałabym zakupu w nim czegokolwiek. A asortyment jest duży, bo i bakalie, i przyprawy. Ale to wszystko jest tak pakowane, więc ryzyko duże.
Do Radix-Bis pisałam maila i niestety nie mogą zagwarantować, że do zanieczyszczenia nie dojdzie, mimo że wszystko myją itd.
Mąki powinno się kupować sprawdzone - najlepiej z wykazu produktów bezglutenowych. Szczerze mówiąc nie słyszałam, żeby mąka ziemniaczana Kupca miała taki napis. Sama mam ją w domu i na opakowaniu brak informacji o śladowych ilościach
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

21. Kupiec Mąka (2 rodzaje): Mąka kukurydziana oraz mąka ziemniaczana, Kupiec;
22. Melvit Mąka (2 rodzaje): Mąka ryżowa oraz mąka gryczana; Melvit
To jest z wykazu produktów b/g z lipca 2013r.
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
wojtek0808
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 24 paź, 2008 11:58
Lokalizacja: N-ów

Re:

Post autor: wojtek0808 »

Anula80 pisze:22. Melvit Mąka (2 rodzaje): [...] oraz mąka gryczana; Melvit
To jest z wykazu produktów b/g z lipca 2013r.
Teraz mąka gryczana Melvitu zamiast napisu "Gluten free" ma "Produkt może zawierać gluten" :| Trochę nieciekawa sprawa, zwłaszcza że używałem jej od dawna jako dodatek do innych mąk. Nasuwa się pytanie: gluten "się pojawił" czy po prostu zawsze tam był? :/
- Ty musisz jeść coś nowego, rozszerzać dietę. Tyle ci nie zaszkodzi. Przecież to nie może być do końca życia..
- Jak chcesz, doleję ci nakrętkę domestosa do herbaty. Przyzwyczaisz się, może któregoś dnia będziesz mógł pić całą szklankę.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Melvit Mąka kukurydziana

Post autor: Leeloo »

własnie sprawdziłam..masz rację :zdziw:
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Melvit Mąka kukurydziana

Post autor: Anula80 »

Ręce opadają po prostu ;(
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Melvit Mąka kukurydziana

Post autor: aaggaa »

moja mama ostatnio kupiła właśnie kolejny raz Melvita mąkę gryczaną i wcześniej rzeczywiście było gluten free a od niedawna jest ''może zawierać''

mi nic nie jest po ich mąkach zarówno ryzowej jak i gryczanej, ale niestety nie jestem ''miarodajna'' ponieważ nie mam typowych objawów ''brzusznych''

na pewno zastanowię się nad zmianą tej mąki bo jednak obawiam się, że skoro tak nagle zmienili ''opis'' to mąka pewnie od zawsze zawierała gluten w ilości większej niż dopuszczalna :(
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Melvit Mąka kukurydziana

Post autor: uniaczek »

A ja ją kupiłam z nadzieją,że przestanę mielić mąkę w młynku. Widziałam napis, jednak wiedziałam,że jest na wykazie bg i myślałam,że tak było od zawsze.Mąka ryżowa miała faktycznie napis gluten free.....
Dla mnie alternatywą nie są mąka gryczana Balvitenu lub Glutenexu, bo są gorzkawe i wyroby nam nie smakują tak jak po samodzielnym zmieleniu. Jednak to tylko ja mam robotę przy młynku jak w manufakturze :/
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Melvit Mąka kukurydziana

Post autor: aaggaa »

ja chyba zacznę mielić :P nie ma wyjścia ;)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Melvit Mąka kukurydziana

Post autor: alva_alva »

Skoro te mąki stoją sobie w marketach obok mąk glutenowych, a raczej bym powiedziała, ze walają się obok mąk glutenowych, bo widziałam wiele razy jak paczka mąki kukurydzianej Melvit była obsypana jakąś inną mąką, podejrzewam, że pszenną, do tego te opakowania nie są chyba szczelnie zamykane jak np. w mąkach Bezglutenu czy Schara, to myślę, że jednak jest spora szansa na zanieczyszczenia. Jakoś nie przekonują mnie taki widoki na półce sklepowej.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Melvit Mąka kukurydziana

Post autor: uniaczek »

Maka kukurydziana Melvitu ma opakowanie foliowe szczelnie sprasowane~nic się pewnie nie dostanie
gryczana i ryżowa są w papierowych.....
Mi osobiście bardzo zależy na czystości gryczanej > nie mam czasu na mielenie
ODPOWIEDZ