Lista leków bezglutenowych

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Konia z rzędem temu, kto wie czy bezglutenowcy mogą łykac leki zawierające aspartam.
Wiem, wiem, że aspartam sam w sobie jest niezbyt zdrowy ale mam konkretny problem: zawiera go suplement diety o nazwie ODNOVIT. Proszek do rozpuszczenia w wodzie, pomaga na zmiękczenie chrząstek stawowych kolan. Mam brac 3 m-ce 2x dziennie. Biorę od miesiąca i nagle mam po nim bóle brzucha i biegunkę. Znudziło mu się czy jak?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Sam aspartam nie powinien zawierać glutenu. Ale pewnie może wywoływać biegunkę. Co jeszcze jest w preparacie? W ogóle skąd pomysł, że to akurat aspartam? Może nie znosisz owoców morza?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

W składzie ODNOVITU (suplement diety) jest:
glukoza, siarczan glukozaminy, kwas cytrynowy (regulator kwasowosci), glikol polietylenowy (nośnik), witamina C (kwas askorbinowy), aspartam (substancja słodząca).
Środki ostrożnosci: produkt zawiera aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny. Nie stosowac u dzieci.
Skład jest przyzwoity, stąd moje podejrzenie dotyczące aspartamu jako źródła ukrytego glutenu. Bo ból brzucha i biegunka były jak najbardziej realne. Nic innego w tym czasie nie jadłam i nie piłam.
Owoców morza nie jadam i nawiasem mówiąc nie wiem, jak to można jeśc. Na sam widok mam odrzut.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Jeśli chodzi o gluten, to bardziej nieprzyzwoicie od aspartamu wygląda zawarta w preparacie glukoza (która jest prostą pochodną skrobi, którą z kolei robi się często z pszenicy). Spójrz, czy na podobnej zasadzie nie możesz spożywać śladowych ilości w innych produktach.

O owocach morza piszę, bo glukozaminę pozyskuje się właśnie z owoców morza (skorupiaków). I jeżeli ktoś jest mocno na nie uczulony, może mu być nieobojętna. Możesz poszukać preparatu glukozaminy innego niż Odnovit, bez podejrzanych składników (i bez aspartamu), a zawierającego jeszcze inne substancje, którym przypisuje się dobry wpływ na chrząstkę (chondroityna, kwas hialuronowy...).
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Ba, też już o tym myslałam, tylko jak to zrobic? Panie farmaceutki nie są zbyt chętne by udostępnic pacjentowi w aptece arsenał leków do przejrzenia pod kątem składu.
W TV aż roi się od reklam róznych cudownosci na stawy. Mam testowac na sobie wszystkie po kolei?
Na razie odpusciłam wszystkie cudowności z glukozaminą.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Możesz wygoogle'ować preparaty, które Cię interesują, zrobić listę i iść z nią do apteki. Powiedzieć, żeby Ci pokazali, bo jesteś uczulona na rozmaite substancje dodatkowe i musisz wybrać odpowiedni produkt. Nie mam z tym problemu.

Substancje czynne w tych preparatach na ogół się powtarzają plus dodaje się jakieś witaminy itp. Wszystkie te substancje mają dyskutowany wpływ na chrząstkę, więc lepiej brać ich możliwie szeroki wachlarz. Większa szansa, że któraś pomoże.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Witam,
może ktoś mi napisać jakie są preparaty takie które nie zawierają gluten a mają wszystkie witaminy typu C, B, Żelazo, Potas, Magnez ... takie coś w stylu Vigor :)
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

zablokowałam aptekę na 20 min i przejrzałam trochę preparatów na stawy. Wybrałam FLEXUS za bagatela 45 zł. Skład: stabilizator - dwuwodny fosforan dwuwapniowy, Biocell Collagen II (specjalny, częściowo hydrolizowany kolagen typu II), substancja przeciwzbrylająca - celuloza mikrokrystaliczna, stabilizator - karboksymetyloceluloza, żelatyna, zagęstnik - hydroksypropyloceluloza, roślinny stearynian magnezu, kwas stearynowy, substancja przeciwzbrylająca - dwutlenek krzemu.
Zużyłam 1 opakowanie - 30 tabletek i póki co, bez przykrych objawów. Tylko ta cena... I to podobno kupiłam w promocji. Teraz są po 59 zł za 30 sztuk.
Ale zdaniem mojej pani dr reumatolog, FLEXUS jest OK jesli chodzi o działanie lecznicze. A że pani dok. to moja znajoma, więc chyba nie łże.
Zaryzykuję drugie opakowanie FLEXUSa, raz się żyje!
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

ja nabyłem dziś Dicoflor 30 w kapsułkach zobaczymy czy dla mnie bedzie w porządku ...
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

z tymi lekami to jest tak dla 10 osób jeden jest świetny a znajdzie się jedna osoba u której z niewiadomych przyczyn, ten lek może mieć zdumiewająco spowolnione działanie. Tak naprawdę jedyną metodą jest próba.
Obrazek
Kasia7874
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: śr 14 mar, 2012 14:43
Lokalizacja: Poznań

Lokomotiv

Post autor: Kasia7874 »

Napisałam do firmy produkującej Lokomotiv. Oto odpowiedź:


Szanowna Pani,
dziękujemy za zainteresowanie naszym produktem. Uprzejmie informuję, że
zarówno Lokomotiv w pastylkach jak i w drażetkach nie zawierają glutenu.
Pozdrawiam -
Katarzyna Skonieczna - WiśniewskaKatarzyna Skonieczna - Wiśniewska
Główny
Specjalista ds. Zapewnienia Jakości Pełnomocnik Zarządu ds. SZ tel. 42
21 21
695 wew. 30
Enter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 31 maja, 2012 22:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Enter »

Mógłbym dostać odpowiedź na pytanie czy controloc zawiera gluten ? I czy jest jakiś zamiennik tego leku.
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Pomocy!Dziecko dostało witrówkę(ospa wietrzna) i dostało od lekarza Heviran .Nie ma go na liscie leków bezglutenowych.Czy ktoś brał ten lek ?Jest bezpieczny?Proszę o szybką odpowiedz.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

biorę Heviran na opryszczkę - nie znalazłam tam (o ile teraz pamiętam) niczego niepokojącego - ani nie zanotowałam objawów poglutenowych (no ale to akurat nie jest argument 100%).

skład jest taki:

Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystaliczna
Powidon
Karboksymetyloskrobia sodowa
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki:
Hypromeloza
Makrogol 6000
Tytanu dwutlenek
Trietylu cytrynian
Talk

ta "skrobia" - jak to skrobia - może jedynie być niepewna - ale (moim zdaniem) w małym stopniu.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Skrobia, jak to skrobia. Jest jawnie niepewnym składnikiem :).
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Zablokowany