niespodzianki dla poczatkujacych

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

tbg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 21 sie, 2006 17:08
Lokalizacja: Warszawa

niespodzianki dla poczatkujacych

Post autor: tbg »

dopiero zaczynam moja "przygode" z dieta bezglutenowa i poki co staram sie jesc tylko oczywiste produkty, ale ta oczywistosc jest raczej zludna, bo co i rusz sie okazuje, ze cos co myslalem, ze jest dopuszczalne moze zawierac w sobie "gluta" :-)

czy mozecie opowiedziec co nieco o swoich doswiadczeniach? na co powinien uwazac poczatkujacy, zeby sie nie przejechac zbytnio potem? co Was zaskoczylo?

drugie pytanie dotyczy wszelakiej masci dodatkow jakie stosuja producenci zywnosci. na jakie nalezy uwazac? czy slynna seria Ecostamcostam (np E203) moze zawierac niedozwolone skladniki, czy tez raczej nie przejmowac sie tzw "chemia" na opakowaniach i skupic sie na bardziej naturalnych skladnikach z nieprzekreslonym klosem w herbie?
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

zawsze czytam etykietki. Nie kupuje produktów. gdzie w składzie jest napisane tylko mąka lub skrobia. Nie wiadomo z czego jest...
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

a syrop glukozowo fruktozowy i glukozowy/fruktozowu zawierają gluten...?
Awatar użytkownika
silverka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: czw 13 kwie, 2006 22:52
Lokalizacja: Szaflary

Post autor: silverka »

tbg ja jestem na diecie od stycznia i wciąż się gubię. Nie wiem po jakim czasie dochodzi się do "wprawy". Ja np. długo nie wiedziałam, że nie można octu spirytusowego (a namiętnie jadłam ogóreczki korniszone - teraz robię z octem winnym jabłkowym), nadal nie wiem czy ten syrop glukozowo-fruktozowo nie szkodzi, jak czytałam na forum tyle opinii co wypowiedzi. Pogubiłam się! Do maja jadłam płatki kukurydziane (a zawierają słód jęczmienny), więc powoli pracuję nad listą DOZWOLONE i ZAKAZANE. Musimy nawzajem dzielić się informacjami poprzez forum. Wtedy jest łatwiej.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Jednym z problemów jest to, że co do pewnych produktów i składów na opakowaniach nie ma powszechnej zgody czy są bezglutenowe czy nie.
Ja akceptuję ocet spirytusowy, pije alkohole (poza piwem, ginem i whisky), kupuję nieoznaczony syrop i skrobię (jeśli nie mam sprzecznych informacji). Inni - wręcz przeciwnie. Poczytaj sobie dokładnie i wyrób swój własny pogląd.
W dodatku zawsze może się okazać, że znany i bezpieczny produkt po zmianie opakowania okazuje się mieć gluten w składzie (Buuu ! gdzież jest mój ukochany serek z łososiem Tosca)
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
ania
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: czw 13 paź, 2005 14:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ania »

Ja przez długi czas także zajadałam się płatkami kukurydzianymi, potem doczytałam, że zawierają słód jęczmienny. Tak samo było z wędlinami, paróweczkami, bo przecież kto by pomyślał, że dodają do nich skrobi nie wiadomo jakiej, że niektóre jogurty także szkodzą (tym bardziej jesli jest się beamlecznym jak i ja). To z forum dowiedziałam się, że ser Hochland (bez szynki) i majonez dekoracyjny Winiary sa dla nas ok. Musisz uważać na syropy glukozowo-fruktozowe, choć nazwa nie sugeruje absolutnie, że może to coś zawierać gluten, wszelkiego rodzaju dodatki typu: glutaminiam sodu, mieszanki przypraw, w których nośnikiem najczęściej jest mąka i oczywiście skrobię niewiadomego pochodzenia. Uważaj na produkty sojowe: pasztety, parówki, hamburgery, sosy. Często zawierają mąkę pszenną! I bardzo uważnie czytaj etykiety a jeśli coś budzi Twoje wątpliwości to nie jedz!
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

mi po tym syropie glukozowo fruktozowym nic nie jest. wczoraj kupiłam sobie danio intenso. zawiera w/w zyrop i nic mi nie było... :| :|
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

po pierwsze - to że po - w tym przypadku - syropie "nic Ci ni jest" akurat nie dziwi, bo produkty danona są bezglutenowe, tzn. używane przez nich syropy są innego pochodzenia niż ze zbóż dla nas niedozwolonych. a jeśli po innych produktach zawierajacych niewiadomo jaki syrop nic Ci nie jest, to w cale nie znaczy, że Tobie nie szkodzą. Gluten działa skrycie i długofalowo :evil: , so, może nie być żadnych objawów, a kosmki giną, giną, giną.....
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
ania
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: czw 13 paź, 2005 14:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ania »

Zgadzam się. Mnie do 14 roku życia nic nie dolegało, potem zaczęła się uporczywa wysypka, której żaden lekarz nie mógł wyleczyć przez 10 lat!!! Cały czas zajadałam sie glutenem. Kto wie jak teraz bym się czuła, gdyby nie dieta. Stwierdzenie, że nic nie dolega jest w przypadku skąpoobjawowej celiakii conajmniej naiwne. Nawet nie wiesz jakie Ci to robi spustoszenie w organiźmie. Nie nabieraj się na "tylko okruszek, czasami coś glutenowego i przecież nic mi nie doplega". [-X
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

wiem wiem... p[ierwsze objawy celiakii miałam już w paździrniku zeszlego roku... a teraz moje jelita są prawie gładkie... dzięki bogu troche tych kosmków zostało!
Ale jak przeszłam na diete nie tknełam nic co zawierałoby gluten :) i jest poprawa :) I uważam że trzeba trzy razy przemyśleć sprawe zanim coś się kupi :!:
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

ja jestem na diecie od urodzenia i nadal się gubię - ale to wszystko przez częste zmiany składów oraz przez dodatki w takich produktach w których na myśl by mi nie przyszło że może być mąka lub gluten... człowiek uczy się całe życie - szkoda tylko że to uczenie nas akurat kosztuje zdrowie - o ile lepiej było by gdyby był obowiązek pisania informacji czy zawiera gluten dany produkt czy nie - ale jeszcze obowiązek to jedno a przestrzeganie to drugie....
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
wodniczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt 21 kwie, 2006 00:01
Lokalizacja: lubuskie

Post autor: wodniczek »

podobno przy produkcji syropu glukozowo - fruktozowego, gluten ginie w pełni. Informacja od kilku chemików.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

że co ? że jak? wodniczku - coś bliżej poproszę! a może ktoś inny ma jakieś wiarygodne wytłumaczenie
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

wodniczek pisze: Informacja od kilku chemików.
Ja też poprosiłabym coś więcej, może istnieje jakieś racjonalne, naukowe wytłumaczenie (tak jak w przypadku destylacji alkoholi). Ale "zasłyszane" to trochę mało. Istnieją na przykład jakieś publikacje? :-k
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
wodniczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt 21 kwie, 2006 00:01
Lokalizacja: lubuskie

Post autor: wodniczek »

niestety żadnych publikacji na ten temat nie ma, :(
postaram się poszperać w necie, może jednak coś się znajdzie.
Zablokowany