Lista leków bezglutenowych

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

md573
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: ndz 16 lut, 2014 20:29
Lokalizacja: Mielec

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: md573 »

Meltiki - tabletki dla dzieci bez glutenu
http://www.meltiki.pl/
aaaabz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 23 sty, 2017 18:01

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: aaaabz »

Witam. Może kogoś zainteresuje Hydrocortisonum SF w tabletkach (stosowany m.in. w chorobie Addisona). Oto informacja, którą otrzymałam od producenta w kwestii zawartości glutenu:

"Dzień dobry,

Dziękuję za zainteresowanie naszym produktem i uprzejmie informuję, iż zarówno substancja czynna leku Hydrocortisonum SF (Hydrokortyzon), jak i jego substancje pomocnicze (Laktoza jednowodna, Skrobia ziemniaczana, Talk, Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), Żelatyna, Magnezu stearynian, Woda oczyszczona) nie zawierają glutenu. Informacje o składzie leku zawarte są w aktualnej ulotce dla pacjenta.

Pozdrawiam,

Anna Piętniewicz"
mama17tki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 lut, 2017 12:32

leki dozwolone

Post autor: mama17tki »

Witam wszystkich. moja córka jest chora na celiakię.
Na diecie jest już 1i 1/2 roku, którą zaostrzamy po każdym badaniu przeciwciał bo wyniki nie są zadowalające.
Ostatnio przeglądałam listę leków, która jest zamieszczona na stronie celiakia.pl z lekami dozwolonymi i nie ma tam euthyroxu i letroxu. Córka ma też Hashimoto, może mi ktoś pomoże i napisze czy te leki są bezpieczne?
Na stronę zaglądam od jakiegoś czasu ale na forum jestem nowa, może teraz się wciągnę i będę brała udział w dyskusjach. Pierwszy kro za mną. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: Leeloo »

na przyszłość proszę użyć wyszukiwarki słownej w górnym prawym rogu forum. po wpisaniu szukanego zagadnienia wyświetlą się wątki, gdzie poruszano dany temat, często są to właśnie odpowiedzi na podobne pytania

i tak po wpisaniu "letrox", pojawia się m.in wątek:
viewtopic.php?f=8&t=7915&p=102868&hilit=letrox#p102868

w którym jest informacja o bezglutenowości tegoż leku.

Euthyrox również jest bez glutenu, natomiast zawiera laktozę, której w Hashimoto powinno się unikać (Letrox jest bezlaktozowy). Te informacje również znajdują się już na forum.


jeśli pytamy o jakiś lek, a na forum nie było o nim dotychczas żadnej informacji, piszemy pytanie bezpośrednio do producenta, a jego odpowiedź zamieszczamy w tym wątku, dzięki czemu jest "dla potomnych" ;)
mama17tki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 lut, 2017 12:32

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: mama17tki »

Nigdy nie korzystałam z żadnego forum i jeszcze nie umiem się tu poruszać.
Dziękuję za odpowiedź. To jednak znaczy, że na tej liście nie ma wszystkich leków stosowanych codziennie.
Pozdrawiam
jusdar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 22 paź, 2013 19:35
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: jusdar »

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu opisu z ulotki. Chodzi mi o lek przeciwalergiczny Hitaxa tabletki 5mg. Każda tabletka zawiera 5mg desloratadyny, sybstancja pomocnicza aspartam 3mg,Poliakrylina potasowa
Kwas cytrynowy jednowodny
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Magnezu stearynian
Kroskarmeloza sodowa
Aromat Tutti Frutti, płynny (zawiera również glikol propylenowy)
Aspartam (E 951)
Celuloza mikrokrystaliczna
Mannitol (suszony rozpyłowo)
Potasu wodorotlenek (do ustalenia pH). Pytanie czy ten lek zawiera gluten? Niestety firma Adamed nie odpisuje mi na maile wysłane już wiele miesięcy temu ani na zapytanie na FB. Wiem, że Amertil oraz Claritine są bezglutenowe ale nasza pani dr alergolog twierdzi, że to leki starej generacji a Hitaxa jest lekiem nowoczesnym. Dodam jeszcze, że niestety pani dr alergolog ode mnie dowiedziała się, że w ogóle w lekach może być gluten ;)
Nowinka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 02 maja, 2017 10:53

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: Nowinka »

Czy ktoś ma podobne doświadczenia dotyczące kropli zyrtec??

Moja sześcioletnia córka ma celiakie. Od stycznia jest na diecie BZ. Mniej wiecej po dwóch tygodniach diety zaczęła żyć "normalnie", tzn. zniknęły bóle brzucha i biegunki, smutek dziecka zamienił się w radosć i wygłupy. A dodatkowo wyeliminował się problem z ubieraniem. Od trzech lat córka odstawiała rano cyrki, bo wg niej wszystko było za ciasne i bolało. Majtki "bolały" (nawet te o dwa rozmiary większe), rajstopy i spodnie "bolały", koszulki, bluzki....prawie wszystko. Nawet nie chciało mi się kupować nowych ubrań, bo i tak nie chciała ich zakładać. I oto po odstawieniu glutenu dziecko zaczeło zakładać majtki z KORONNKą (nie bolały!), rajstopy, koszulki... Wreszcie poranne wychodzenie z domu nie było okupione nerwami i bezsilnością. Przebierała się kilka razy dziennie! Błogosławiliśmy dietę bezglutenową, bo dowiedzieliśmy się od psychologa, ze dzieci z celiakią i AZS mają duży problem skórny. Zrezygnowaliśmy z badania integracji sensorycznej, na które czekaliśmy w kolejce. Uznalismy, ze skoro nie ma problemu - oddamy miejsce innemu dziecku.

Nastały ciepłe dni, a wraz z nimi powtarzajacy się od lat problem pecherzyków na stopach i dłoniach. Taka reakcja alergiczna. Ale nie martwiliśmy się, bo zawsze działał na to zyrtec. Teraz też działa. Ale.... Po 2-3 tygodniach stosowanie tego leku wrócił nasz koszmar. Znów ubrania bolą, a dziecko z każdym dniem bardziej rozdrażnione, mniej radosne, płsczliwe, złości się.... Czy zyrtec moze być winien takiej sytuacji? Czy ktos ma podobne doswiadczenia?? Jak pomóc dziecku?

Niedługo mamy wizytę w CZD, ale nie mam pewnosci,że lekarz będzie wiedział coś na taki temat.... Poza tym - znów musiałam podać zyrtec, bo pojawiły się pęcherzyki i bardzo ją swędzą, denerwują....
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: Adrian »

Dziś w aptece znalazłem bezglutenowe probiotyki firmy Doppelherz! :)
Cena 6.49 zł

Obrazek
MalgorzataWJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 14 lip, 2017 20:35

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: MalgorzataWJ »

Witajcie jestem tu nowa...za wyników gastroskopii wynika,że mam celiakie...do rodzinnej idę dopiero w poniedziałek, a to wwyczytałam sobie w internecie...w opisie mam obraz hist pat odpowiada 3a wg klasyfikacji Marsh-o, może wyda Wam się to śmieszne, że się tak diagnozuje...ale w ciągu pół roku straciłam dwie ciąże, ostatnio po tk z kontrastem spuchlam z niewiadomego powodu....a teraz mam pytanie, bo zaczynam się bać....biorę następujące leki: controloc 20, xyzal i na wyrwaną 8-ke clindamycin...czy znacie, czy mogę?
t-malgorzata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 21 cze, 2017 13:59
Lokalizacja: St. Wola

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: t-malgorzata »

MalgorzataJW ja jak czegoś nie jestem pewna, to idę do apteki i pytam czy mogę taki lek podać dziecku. Może i jestem przewrażliwiona, ale nie znam się na tym i wolę mieć pewność. Ostatnio byłam nawet pytać co mogę dać 7 letniemu dziecku na gorączkę.
A swoją drogą, czy na ulotkach leków jest napisane, że zawiera gluten? a może w środkach ostrożności jest napisane, że osoby chore na celiakię nie mogą ich zażywać?
Obrazek
MalgorzataWJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 14 lip, 2017 20:35

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: MalgorzataWJ »

Dziękuję za odpowiedź..na szczęście nie jest napisane w ulotkach...a co do innych dopiero zaczynam więc stąd moje obawy
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: Zolek »

Niestety z lekami jest tak że producent nie ma obowiązku podawać ostrzeżeń przed alergenami, jedynie w ulotce musi poinformować o stosowanych substancji pomocniczych. Zaleca się unikania maltodekstryny czy dekstryny oraz wszelkich skrobi modyfikowanych ze względu na nieznane pochodzenie. Osobiście jestem też ostrożne z aromatem i, ponieważ gluten jest stosowany jako nośnik. Obawiam się że innej pomocy, dopóki prawo nie nałożyć na producentów leków obowiązku informowania o alergenach, nie znajdziesz.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: Adrian »

Dobre wiadomości dla wszystkich zestresowanych :P

"Szanowny Panie
Dziękujemy za kontakt z naszą firmą.
Zgodnie z informacjami zawartymi w ChPL oraz otrzymanymi od producenta, lek Magne B6 nie zawiera glutenu ani też nie zawiera laktozy

Z wyrazami szacunku

Magdalena POPŁAWSKA"

Obrazek
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: Anja »

Super wieści, ale ja przekonałam się do firmy solgar. Droższe, ale zarazem skuteczniejsze. Bez laktozy i glutenu. Polecane dla wegan.
hisnameismat
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 15 wrz, 2017 09:54

Re: Lista leków bezglutenowych

Post autor: hisnameismat »

Witam, jakie leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i na grypę spokojnie można zażywać na chwilę obecną? Wszędzie informacje są średnio aktualne, a sezon przeziębień i chorób nadchodzi..
Zablokowany