cukierki

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

musisz poszukać na forum... gdzieś było o alpenlibe itp.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

manu666 w tym wątku pisałam, że można karmelki Goplany - Brando
Obrazek
Celiak
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: czw 29 mar, 2007 12:29
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Celiak »

Witam wszystkich bardzo serdeczne. Jestem tutaj nowa. Zapewne wiele będę miała pytań. Pierwsze z nich dotyczy tematu umieszczonego na temat produktów firmy Storck. Jakoś nie satysfakcjonuje mnie odpowiedź od producenta. Nadal nie wiem, czy moje dziecko może spożywać wymienione produkty, czy też nie. Sądząc po zdobytej a właściwie zabywanej wiedzy nawet śladowa ilość glutenu może szkodzić. Proszę o informacje.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Po 1. odpowiedź przyszła 2 lata temu. Trochę stara :)
Po 2. ilość 200ppm to nie jest ilość śladowa, tylko dopuszczona maksymalna przez Codex Alimentarius. Wszystkie produkty z zawartością poniżej tej normy są uznawane za bezpieczne dla chorych na celiakię, dlatego też ten argument w rozmowie. Zgodnie z Polskimi Normami dopuszczalny poziom glutenu dla pieczywa bezglutenowego to max 1 mg/100 g s.m. produktu.
Celiak
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: czw 29 mar, 2007 12:29
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Celiak »

No właśnie i oto mi chodziło. Dziękuję.
Czy to, że stara, to może znaczyć, że nieaktualna?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

może, ale nie musi
działa to w dwie strony: deklaracja producenta, że dany produkt jest bezpieczny nie oznacza, że będzie tak przez najbliższe 100 lat
pozostaje czytanie składników na wszystkich produktach
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

ostatnio pisałam do nich i przesłali mi taką samą odpowiedz :)
Awatar użytkownika
UlotnaChwila2005
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: sob 19 lip, 2008 10:22
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: UlotnaChwila2005 »

hej, co do Michałków bezglutenowych Glutenex... Dostałam ostatnio taką paczkę 350 g i tak je jem i jem i skusiło mnie, żeby sprawdzić skład. Dlaczego w składzie wymienione są skrobie pszenne? nie pisze, że bezglutenowe?! Wydaje mi się, że jednak nie ma w ich składzie niczego szkodzącego a owa skrobia jest skrobią pszenną bezglutenową, mimo, że tego nie pisze, PRAWDA?
"Czymże jest człowiek w przyrodzie? - Nicością wobec nieskończoności, wszystkim wobec nicości, pośrodkiem między niczym a wszystkim..."
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

napewno... No glutenex to glutenex...
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

UlotnaChwila2005, po co tracić czas na komplikowanie sobie życia, skoro trwa ono tylko ulotną chwilę ;) Po pierwsze Glutenex to jedna z największych firm bezglutenowych w Polsce. Po drugie na opakowaniu jak wół jest napisane, że są bezglutenowe. Po trzecie skrobia to skrobia, a gluten to gluten. Teoretycznie to dwie różne rzeczy. W praktyce oznacza to, że technologicznie jest możliwe uzyskanie skrobi pszennej bezglutenowej - tzn. takiej, która zawiera go bardzo mało - są normy, które określają co to znaczy, że są bezpieczne w diecie BG. Musisz poczytać więcej wiadomości na forum...
Awatar użytkownika
UlotnaChwila2005
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: sob 19 lip, 2008 10:22
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: UlotnaChwila2005 »

Rafal_tata, po prostu tak już mam, że jak zaczynam się czymś interesować, to muszę sprawdzić coś wielokrotnie. Poza tym doskonale wiem, że Glutenex to.. Glutenex ;) Po prostu z ciekawości poruszyłam temat owej skrobii. Wydawało mi się, że właśnie taka firma jak Glutenex przywiązuje ogromną wagę do nazewnictwa swoich składników, ale jak widać myliłam się. Najwidoczniej oni nie muszą. A co do Michałków- tak, z każdej strony dawały znaki, iż są bezglutenowe:) prawdopodobnie dlatego poszły w jeden dzień :)
Jeśli chodzi o forum.. Od miesiąca nie mam innej lektury ;)
"Czymże jest człowiek w przyrodzie? - Nicością wobec nieskończoności, wszystkim wobec nicości, pośrodkiem między niczym a wszystkim..."
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

UlotnaChwila2005 pisze:Wydawało mi się, że właśnie taka firma jak Glutenex przywiązuje ogromną wagę do nazewnictwa swoich składników, ale jak widać myliłam się. Najwidoczniej oni nie muszą.
Nie rozumiem czego wg Ciebie nie napisali. W składnikach jest co prawda uwidoczniona skrobia pszenna, ale produkt jest opisany, że jest BG. Skoro więc jest napis, a da się uzyskać pszenną skrobię bezpieczną na diecie - to już mamy wszystko czego potrzebujemy. Nic to nie ma wspólnego ze złym nazewnictwem.
Awatar użytkownika
UlotnaChwila2005
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: sob 19 lip, 2008 10:22
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: UlotnaChwila2005 »

Inaczej to ujmę. Widzę cukierki na których pisze, że są bezglutenowe a w składzie po prostu skrobia pszenna. O to chodzi, że to były moje pierwsze słodycze bezglutenowe i się zaniepokoiłam, że nie dopisali głupiego słowa "bezglutenowa". Jak widać, to że napisali na Michałkach "bezglutenowe" mi nie wystarczyło i być może chciałam uzyskać informacji czemu raz producenci piszą "skrobia pszenna bezglutenowa", jak np. na chlebie, a raz czysta "skrobia pszenna"...
"Czymże jest człowiek w przyrodzie? - Nicością wobec nieskończoności, wszystkim wobec nicości, pośrodkiem między niczym a wszystkim..."
Kamil
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 10 lis, 2008 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kamil »

Witam Wszystkich!
Ponieważ jestem po raz pierwszy na forum, mam pytanie,czy wiecie może,czy dozwolone są landrynki na diecie bezglutenowej? Aha, i jeszcze inne pytanie: czy można jeść lody oraz bitą śmietanę? Jeśli tak,to czy mogą to być kupne lody oraz kupna bita śmietana czy też muszą być one robione w domowy sposób?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Kamil, w celu dotarcia do takich informacji skorzystaj z funkcji SZUKAJ Obrazek w górnym menu Forum. Nie powtarzamy na Forum informacji, przed zadaniem pytania należy sprawdzić, czy już temat był poruszany. Takie są zasady forum, czyli Regulamin. Jeśli chodzi o landrynki, zasada jest taka, jak w każdym innym produkcie: czytamy składniki opisane na opakowaniu.
ODPOWIEDZ