Gumy do żucia

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

mam mieszane uczucia czytając wasze posty dotyczące gum do żucia,ponieważ w książce Ewy Lange Dieta Bezglutenowa znalazłam tabelę w której gumy były umieszczone po stronie produktów zabronionych.Również w poradniku firmy Schar o gumach napisano, że należą do produktów stanowiących ryzyko.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Prawdę mówiąc my zrezygnowaliśmy z gum do żucia, jednak z ciekawości weszłam na stronę http://www.wrigley.com/wrigley/products ... aqs.asp#q6 , gdzie czytamy:

Do your products contain gluten?
The following is a list of U.S. Wrigley products that are free of any wheat, oat, rye or barley gluten:

Wrigley's Spearmint gum, Freedent gum, Doublemint gum, Extra gum, Big Red gum, Eclipse gum, Juicy Fruit gum, Winterfresh gum, Orbit gum, Orbit White gum, Hubba Bubba gum, Altoids Sours, Altoids Mints, Altoids Gum, Lifesavers and Cremesavers.

Pytanie tylko czy ta informacja jest aktualna (także dla produktów rozprowadzanych w Polsce).

No i jeszcze odwieczny (dla mnie) problem ew. zastosowania glutenu jako np. nośnika aromatu czy barwnika...
Ostatnio zmieniony pn 23 lip, 2007 19:15 przez elola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Nieeee no, skoro piszą na stronie, a są wielką korporacją i muszą dbać o rzetelność, to już naprawdę nie dajmy się zwariować.
Czytałam skład dziś na moim orbicie zielonym, nie mam siły teraz pisać tu, bo długi, ale nic tam glutenowego nie znalazłam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Szkoda tylko, że p. Ewa Lange nie napisała z jakiego powodu gumy do żucia są zabronione, jakby to miało stanowić jakąś zagadkę - który ze składników jest glutenowy. Z tego co pisze Wrigley Poland na naszym forum ich produkty są bezpieczne. List jest z 17 lipca 2006.
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Rafal_tata pisze:Szkoda tylko, że p. Ewa Lange nie napisała z jakiego powodu gumy do żucia są zabronione
Jak namierzę P. Lange, to zapytam ją.
A może łatwiej będzie ustalić, dlaczego Schaer pisze to samo w swojej broszurze?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nie znam aż tak dobrze angielskiego lub niemieckiego lub włoskiego, żeby zadać takie pytanie, a wydaje mi się, że w tych językach można się z nimi porozumieć.
Ze strony Schara:

Facts - Dr. Schär at a glance

• Market leader in Europe
Head office in Burgstall in Meran (South Tyrol)
• Research centre in the famous AREA Science Park in Trieste (Italy)
• Approx. 300 employees in total
• Two brands – Schär and DS Dietary Specials
• Over 80 different gluten-free products
• Three manufacturing sites exclusively for gluten-free foods:
- Burgstall (Italy)
- Apolda - Thüringen (Germany)
- Dreihausen - Hessen (Germany)

Dr. Schär Srl
Winkelau 9
I-39014 Postal (BZ)
Tel. +39 0473 293300
Fax +39 0473 293399
info@schaer.com

Mimo tych uwag, uważam, że taki Wrigley chyba bierze odpowiedzialność za swoje badania (w wątku o firmach)
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Ja do tej pory nie żułam, jakoś gdzieś sobie zakodowałam, że gum nie wolno, ale w takim razie wracam do gum :D , szczerze trochę mi ich brakowało, czytałam tyle razy etykiety i nie wiedziałam nigdy dlaczego nie można ich jeść :/
Ostatnio zmieniony śr 25 lip, 2007 15:27 przez Asia S., łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Może nie chodzi o gluten? Może o jakiś inny składnik nie polecany przy diecie bezglutenowej?
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

a jak wygląda kwestia airwaves? Czy można je czy nie można...
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Gdzieś czytałem, że problemem z gumami nie jest nic wchodzącego w skład samej masy do żucia, ale że np. sreberka, w które zawinięta jest guma (podłużny pasek), są często oprószane mąką. I stąd może się brać gluten. Nie wiem jak to się ma do gum w pastylkach, bo tam nie widać niczego oprószanego :).
Dagmara85
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 17:04

Post autor: Dagmara85 »

Moi Drodzy,
Może ożywimy temat gum do żucia? Wiecie coś na ich temat? Przyznam, że tęsknie za nimi, rok nie żułam żadnej gumy :|
Dagmara85
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 17:04

Post autor: Dagmara85 »

Kupiłam przed chwilą gumy do żucia Orbit Peppermint bez cukru. W składzie jest maltitol. Wpisałam w google i wyszła ciekawa informacja. Jest wytłuszczone, ładnie napisane, że jest bezpieczna dla Nas ! :)
http://www.sante.pl/m103/zdrowe_zycie/z ... a/maltitol
Ale co z innymi składnikami? Żuć te gumy? ;>
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Czy ktoś kupował nowe gumy Fini bezglutenowe?Jeśli tak to może ktoś podpowie gdzie je kupić w Łodzi.
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

żuję orbit white po każdym posiłku jedzonym poza domem (kiedy nie mam możliwości umycia zębów). skład nie był podejrzany, a poza tym informacja od producenta utwierdza w przekonaniu, by nie odmawiać sobie tej gumy.
nie rozumiem źródeł, które wrzucają wszystkie gumy do jednego worka opisanego "zakazane".
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mazona »

Sheep pisze:Nieeee no, skoro piszą na stronie, a są wielką korporacją i muszą dbać o rzetelność, to już naprawdę nie dajmy się zwariować.
Czytałam skład dziś na moim orbicie zielonym, nie mam siły teraz pisać tu, bo długi, ale nic tam glutenowego nie znalazłam.
Dbają o rzetelność w danym kraju. Np.: w USA na ichniejszej stronie www FritoLay pięknie, powypisywało jakie produkty zawierają gluten, soję itp. ale z zaznaczeniem że te oznaczenia obowiązują tylko i wyłącznie w USA ponieważ Europa ma inne hale produkcyjne, innych dostawców i inne, sezonowe smaki, mogące zawierać podejrzane składniki. Są tym samym prawnie czyści. A my tylko możemy płakać że nie procesujemy się o takie rzeczy jak amerykanie (np brak inf. że pralka nie służy do prania żywych zwierząt). Dziś mielibyśmy na każdym produkcie informacje o wszystkim, co może zaszkodzić włącznie z tym że opakowanie nie służy do konsumpcji.
ODPOWIEDZ