Mentos

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Śrubokręta używa się do wkręcania i wykręcania śrub. Używa się go też do podważania wichajstrów. Co ma ze sobą wspólnego śrubokręt i śrubokręt? Podobnie jest ze skrobią. Zawartość jest determinowana procesem produkcji, nie celem, do którego zostanie wykorzystane.

A Mentos pisał: "Ze względu na bardzo niską zawartość białka wg standardu CODEX STANDARD FOR "GLUTEN-FREE FOODS" CODEX STAN 118-1981 (amended 1983), Section 2.2.2. syropy te mogą być uznane za bezglutenowe, jednakże należy brać pod uwagę fakt, że u niektórych osób nawet śladowe ilości glutenu mogą spowodować negatywne skutki." Może mieć 19.5 ppm. I też jest bezglutenowy. A przy masowym spożyciu draży taka ilość może szkodzić.
Ostatnio zmieniony pt 15 kwie, 2011 13:05 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

titrant pisze:jest ze skrobią. Zawartość jest determinowana procesem produkcji, nie celem, do którego zostanie wykorzystane.
ale w "skrobi modyfikowanej" z pszenicy zawartość glutenu chyba będzie większa, niż w syropie glukozowym z tejże samej pszenicy?
i nie chodzi mi teoretycznie, tylko konkretnie w przypadku Mentosów - skoro piszą, że "bezglutenowe", to skrobi używają ryżowej/kukurydzianej/tapiokowej/ziemniaczanej - a nie pszennej?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Nie jest powiedziane. Jeśli coś zostało zbadane, że zawiera mniej niż 20 ppm glutenu, to wolno to oznaczyć jako bezglutenowe. Po drugie co do skrobi jest jakiś kruczek, bo niekoniecznie trzeba ją znakować jako pszenną, jeśli proces wytwarzania nie mógł wpłynąć na zwiększenie zawartości glutenu. A co z procesem, który nie zwiększył zawartości glutenu, a nigdy jej po prostu nie obniżył do pożądanej wartości?

Niestety to problem, który można tylko rozważać teoretycznie. Nazwa pszenny "syrop skrobiowy" czy pszenna "skrobia modyfikowana" w żaden sposób nie odnoszą się do zawartości resztek glutenu. Wiadomo, że oba produkty są ze skrobi pszennej, o obróbce której pisałem wyżej. Jeśli interesuje Cię to konkretnie w przypadku Mentosów, zażądaj od nich udostępnienia certyfikatów. A przynajmniej można zapytać, z czego jest syrop skrobiowy wykorzystywany w drażach. Pewnie z pszenicy, jak był w 2007 r.
Ostatnio zmieniony pt 15 kwie, 2011 13:28 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Technologia produkcji syropu glukozowego wyklucza występowanie w nim białek, stąd też teza, że syrop glukozowy jest wolny od glutenu. Z tego co pamiętam tak mi to tłumaczył technolog z firmy HOOP.
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Czyli można zaryzykować produkty w których składzie jest syrop glukozowo - fruktozowy ?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Syrop glukozowy jest też wykluczony z listy alergenów, które powinno się oznaczać na opakowaniach.
Jak widać, każdy decyduje sam, a z tym przecież nie powinno się polemizować.
To samo dotyczy glutaminianu sodu, wg specjalistów nie zawiera glutenu, ale każdy robi, co uważa.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

a może w przypadku "czystej" celiakii, gdzie występuje wyłącznie nietolerancja glutenu, syropy glukozowe, glutaminiany itp. nie szkodzą, bo nie mają glutenu, ale będą szkodzić osobom z dodatkową nietolerancją pszenicy?
teraz mi to przyszło do głowy, bo niedawno okropnie cierpiałam po czymś, co z rzeczy podejrzanych miało tylko syrop g-f.

więc może podobnie jest np. z wódką - po destylacji glutenu w niej nie ma, ale jeśli ktoś nie może pszenicy w ogóle, to taka nawet wydestylowana pszenna wódka mu zaszkodzi?
może to jest właśnie ta trudna do zdefiniowania "osobnicza wrażliwość na gluten" - kiedy szkodzą produkty pozbawione glutenu w procesie technologicznym, ale naturalnie go zawierające?
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Ludzie, nie filozofujcie... czy ktoś wie: możemy bezpiecznie zjesc Mentosa miętowego czy owocowego czy też nie? <hmm>
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Czy ktoś wie, czy nadal gumy do żucia firmy Mentos są bezglutenowe :?:
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

I jak jest dalej z Mentosami? bo dalej nie wiadomo co.
Agata23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: ndz 06 mar, 2011 21:27
Lokalizacja: Zuzułka

Post autor: Agata23 »

też bym chciała wiedzieć czy można te mentosy?
MAŁA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt 26 lut, 2013 14:21
Lokalizacja: GRUDZIADZ

Post autor: MAŁA »

I co z tymi MENTOSAMI??
mozna ? <prosze>
ancyyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw 19 wrz, 2013 12:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ancyyk »

też chcę wiedzieć !
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

MAŁA, ancyyk, ja pochłaniam, jest ok.
ODPOWIEDZ