Intenson

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Intenson

Post autor: Derwid »

Czy ktoś spotkał się z komosą ryżową Intenson? Wiecie może czy jest ona bg?
Dodaję zdjęcie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
olek2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 27 lip, 2015 17:22

Re: Intenson

Post autor: olek2 »

Na początek cytat ze strony www tego produktu:

Składniki:100% komosa ryżowa
Wartość odżywcza w 100g**
Wartość energetyczna 1613kJ / 382kcal
Tłuszcz 6,1g, w tym: – kwasy tłuszczowe nasycone 1,6g
Węglowodany - 64g, w tym: – cukry 0g
Białko 14g
Sól 0,01g

Cytat z artykułu na poradnikzdrowie.pl:
Quinoa uważana jest za roślinę bezglutenową, w związku z tym od lat jest polecana osobom z chorobom trzewną. Jednak niektóre badania zasugerowały, że komosa ryżowa może zaszkodzić osobom cierpiącym na celiakię - zaostrzyć przebieg choroby poprzez stymulowanie wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej pacjentów. W związku z tym naukowcy z Kings College w Londynie postanowili przeprowadzić odpowiednie badania i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. W eksperymencie wzięło udział 19 pacjentów, którzy stosują dietę bezglutenową. Przez 6 tygodni codziennie podawano im 50 gramów quinoy. Następnie zbadali pacjentów, a ostateczne wyniki opublikowali na łamach "The American Journal of Gastroenterology". Z badań wynika, że codzienne spożywanie komosy ryżowej (w ilości 50 g dziennie) jest bezpieczne dla pacjentów z celiakią. Jednocześnie zaznaczają, że należy przeprowadzić kolejne badania, które pozwolą określić długoterminowe efekty spożycia komosy ryżowej przez osoby z chorobą trzewną.

Myślę, że to powinno rozwiać Twoje wątpliwości.
Ja bym śmiało jadł, ale nie objadał się tym :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Intenson

Post autor: pleomorfa »

Olku tylko co ma piernik do wiatraka? W sensie opis z portalu "poradnikzdrowie" do możliwego zanieczyszczenia produktu?

Co do samego produktu to są chyba ziarna, więc można je przepłukać (uprzednio przeglądając czy nie ma nic w środku dodatkowego) i powinno to załatwić sprawę. Tym bardziej, że nie ma nawet info o śladowych ilościach.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Intenson

Post autor: Anika78 »

Wysłałam już dwie wiadomości(w planach trzecia,ostatnia) do firmy Intenson,z zapytaniem o bezglutenowość ich produktów i do tej pory 0 odpowiedzi,więc nie kupuję niczego spod tej marki.
Firma nie podaje alergenów,wydawać się może,że nie ma glutenu,ale odpowiedzi na moje pytanie też brak,albo dział kontaktu śpi,albo...
Pleomorfa ma jednak rację,że to co niezmielone, można przejrzeć i przepłukać.
Awatar użytkownika
olek2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 27 lip, 2015 17:22

Re: Intenson

Post autor: olek2 »

Skoro na opakowaniu jest napisane 100% komosa ryżowa, to ja to rozumiem tak, że nie ma w nim nawet śladowych ilości innych składników. Wyjątkowo ostrożni mogą faktycznie przepłukać, choć nie wydaje mi się to konieczne.
Opis z artykułu przytoczyłem, bo wydawał mi się ciekawy, zwłaszcza te badania, które pokazywały jak na komosę ryżową reagowały osoby z celiakią.
Pozdrawiam!
Yancha
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt 24 wrz, 2019 10:40

Re: Intenson

Post autor: Yancha »

Dziś otrzymałam następującą odpowiedź od firmy Intenson na zapytanie o śladowe ilości glutenu w produkcie morwa biała. Producent załączył certyfikat badań swojej linii produkcyjnej na obecność glutenu (niestety nie mogę go załączyć). Wygląda więc na to, że produkty Intenson, które nie zawierają informacji o możliwej obeności glutenu, na pewno jej nie posiadają.

"Morwa biała sama w sobie nie jest alergenem. Produkty spożywcze są znakowanie zgodnie z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Rozporządzenie to reguluje również wymagania co do znakowania alergenami. Jeżeli produkt w swoim składzie zawiera alergen, obowiązkowe jest wpisanie i wyróżnienie alergenu w tekście ( pogrubienie, podkreślenie) np. owies, pszenica, mleko, orzechy. Jeśli natomiast może dojść do zakażenia krzyżowego alergenem podczas, produkcji, składowania, transportu producent jest zobligowany do umieszczenia oświadczenia: Produkt może zwierać np.: gluten, orzechy, mleko, soję itd. W przypadku braku alergenu w składzie produktu lub braku zakażeń krzyżowych nie umieszcza się tych informacji.
Posiadamy zwalidowane procesy mycia i dezynfekcji i dzięki temu w naszym zakładzie nie dochodzi do zakażeń krzyżowych alergenami ( załączam wyniki badań).

Kierownik Działu Zapewnienia Jakości
Intenson Europe Sp. z o. o.
Całowanie 94G, 05-480 Karczew
E-mail: jakosc@intenson.pl
Web: http://www.intenson.pl, http://www.partner.intenson.pl"
ODPOWIEDZ